Natamisin Katkı Maddesinin Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne Uygun Olduğu İddiası

Birkaç gündür sosyal medyada konuşulan, Muratbey Burgu peynirinde “natamisin” adlı katkı maddesinin bulunmasından dolayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından toplatılacağı ve peynirde kullanılan natamisin iddiasını inceledik.

Muratbey firmasının açıklaması doğrultusunda, Muratbey Burgu peynirde kullanılan natamisin katkı maddesinin Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne uygun olduğu iddiası kısmen doğrudur.

Muratbey Burgu peynirde natamisin adlı katkı maddesinin bulunduğu iddiası doğru, ancak söz konusu firma yaptığı açıklamayla ürünlerinin toplatılacağı iddiasını yalanladı ve natamisin maddesinin Türk Gıda Kodeksine uygun görüldüğünü söyledi.

İddialarda, Uşak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından yapılan analizde, Muratbey Burgu peynirdeki küf önleyici natamisin maddesine rastlandığı görülmüştü. Bu sebeple de Uşak İl Müdürlüğü’nün, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne uygun olmadığı gerekçesiyle Muratbey Burgu peynirinin piyasadan toplatılması kararı çıkardığı yazılıyordu.

muratbey uşak valiliği

Konu üzerine Muratbey firması şu şekilde bir açıklama yayınladı:

resmigazete.gov’da yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ni incelediğimizde, natamisin maddesinin peynirlerde kullanımına izin verildiği bilgisi yer alıyor, ancak söz konusu peynirlerin “sadece kabuklu peynirler” olarak nitelendirilmesi dikkat çekiyor. Bunun sebebi ise, Muratbey Burgu peynirin kabuklu bir peynir çeşidi olmaması.

Ayrıca, yönetmelikte yer alan, natamisin maddesinin kullanımına izin verilen uygulamanın “Sadece kesilmemiş/dilimlenmemiş sert, yarı-sert ve yarı-yumuşak peynirlerin yüzey uygulamaları” olarak ifade edilmesi de Muratbey Burgu peynir tanımına uymaması konusuna dikkat çekiyor.

 

Bu yüzden, Muratbey firmasının açıklaması doğrultusunda, natamisin katkı maddesinin Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne uygun olduğu iddiası kısmen doğrudur.

Natamisin Katkı Maddesinin Zararları

E-235 koduyla, küf ve mantar oluşumunu önlemeye yarayan bir katkı maddesi olan natamisinin, peynirin belli ölçülerdeki derinliğine kadar girmesi gerekiyor. Zaten bakanlık yönetmeliğindeki söz konusu uyarı da bu şekildedir.

Ürünlerin raf ömrünün uzatılması açısından kullanımı gereken bu madde, antibiyotik benzeri olduğu için sıklıkla alınmasının sağlığa zararları mevcuttur.

Kaynaklar: resmigazete   kms.kaysis

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler