NASA Tarafından Burçların Tarihlerinin Değiştirildiği İddiası

Sosyal medya ve İnternet ortamlarında paylaşılan bir iddiaya göre, dünyanın yörüngesel salınımı değiştiği için yıldızların Dünya’ya göre pozisyonu değişmiş ve bu sebeple burçların tarihlerinin de değiştiği söylenmişti. Ayrıca, bu değişimin bizzat NASA tarafından açıklandığı iddia edildi.

İddiada, yıldızların Dünya’ya göre pozisyonu değiştiği için, şimdiki gökyüzünün antik zamanlardakinden çok farklı olduğu; Güneş’in 12 burcu oluşturan takımyıldızların üzerinde bulunduğu zamanının da bu yüzden değiştiği öne sürüldü.

 

İddia SabahKararTakvim gibi pek çok İnternet gazetesinde de yer buldu.

Ancak söz konusu iddia doğru değildir. İlk olarak 2016 yılında ortaya atılan bu iddia, Cosmopolitan Dergisinin NASA’nın çocuklara yönelik bir yayınını gerçeği yansıtmayan bir şekilde ele alması sonucu ortaya çıkmıştır.


Dedikodular Nereden Çıktı?

Bu iddia ilk olarak 2016 yılının Eylül ayında Cosmopolitan dergisi NASA’nın çocuklara yönelik bir yayınını ele aldığında ortaya çıkmış.

Dergideki ifadelerin bazıları şöyle:

NASA, hayatlarımızı mahvetmeye karar verdi. 2.000 yıl sonra ilk kez astrolojik burçları güncelledi. Bu da % 86’mızın farklı bir burca sahip olabileceği anlamına geliyor.


NASA Yayınında Ne Demek İstemişti?

Astroloji ve astronominin farklı olduğunu vurgulayan söz konusu yayındaNASA, yaklaşık 3.000 yıl önce eski Babillerin, takımyıldızların hareketlerinin Dünyadaki olayları nasıl etkilediğine inandıklarını açıklamıştı.

Babil takviminin bugün bildiğimiz zodyakın (astrolojinin) temelini oluşturduğu ve Babillerin döneminden bu yana, yıldızların konumları değiştiği ifadeleri yer almıştı.

NASA’nın söz konusu yayınında astronominin tartışıldığı; astrolojinin ise bilim değil, başka bir şey olduğu ifade edilmişti.

Ancak Cosmopolitan Dergisi, NASA’nın çocuklara yönelik bu yayınının burçlara verilen tarihlerin ​​değiştiği anlamına geldiğini düşündü. Ayrıca yayından alınan birkaç cümle ile de bunu desteklemeye çalıştı. Fakat söz konusu ifadeler üzerine burçların tarihlerinin değiştiğini söylemek mümkün değil.


Burçların Değiştirilmediği İfade Edildi

BBC haberine göre, NASA Heliophysics’ten Laurie Cantillo, BBC Trending’e bir açıklama gönderdi. Açıklamada şu ifadeler yer alıyordu:

“Herhangi bir burcu değiştirmedik, matematiğini yaptık. NASA, Dünya’nın ekseni değiştiği için takımyıldızların binlerce yıl önceki yerlerinde artık olmadığını bildirdi.”


 

Görüldüğü üzere iddia doğru değildir. İlk olarak 2016 yılında ortaya atılan bu iddia, Cosmopolitan Dergisinin NASA’nın çocuklara yönelik bir yayınını gerçeği yansıtmayan bir şekilde ele alması sonucu ortaya çıkmıştır. Söz konusu yazıda NASA, astroloji ile astronominin farklı olduğu konusuna dikkat çekmişti.

Editörün Notu: Doğu, Batı ve dünyadaki diğer burçlara dair ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

Bunlara da Göz Atabilirsin

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne ne oldu?

İddia: Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 2011’de KHK ile kapatıldı. Twitter'da #20yilonceTurkiye etiketinde bir çok iddia gündeme geldi. En fazla etkileşim alanlar arasında "Kaç Saat Oldu?"...

Söyleyen yurtdışındaki turist acentesi değil, Fatih’teki turist rehberi

İddia: Yurtdışında bir turist acentesi Türkiye “Türkiye'ye gitmek için en iyi zaman çünkü Türkler dışarı çıkamıyor" açıklamasında bulundu. Sosyal medyada Reuters haberi kaynak gösterilerek yayılan...

Astronotlar Ankarayı değil, dünyayı gezdi. Atatürk Arsev Erarslan’ı değil babasını yurtdışına eğitime yolladı

Apollo 11 astronotlarının 1969 yılındaki Türkiye ziyaretinden bazı fotoğraf ve haberler sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı. Yaklaşık 1 milyona yakın görüntülenme alan bir tweette,...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,926TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler