NASA Mars’taki Karbondioksiti Şekere Dönüştürene 1 Milyon Dolar Ödül Verecek İddiası

Sıradışı 1 Bilgi sayfasında yer alan ve pek çok etkileşim alan, NASA Mars’taki karbondioksiti şekere çevirene 1 milyon dolar ödül verecek iddiası doğrudur.

NASA, web sitesinden 1 milyon dolara varan ödüllü bir Karbondioksit Dönüşüm Yarışması düzenlediğini, yarışmanın Nisan 2019’da sonuçlanacağını duyurmuştur.


NASA, karbondioksit dönüşüm yarışmasını web sitesinden duyurdu

nasa 1 milyon dolar

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurum olan NASA, web sitesinden duyurduğu haberde ilgili bölümler şöyle:

Karbondioksit, Mars atmosferi içinde kolayca ve bolca bulunan bir kaynaktır. NASA’nın Centennial Challenges programı kapsamında yürüttüğü yeni CO2 Dönüşüm Yarışması, karbondioksiti faydalı bileşiklere dönüştürmenin yeni yollarını arayan bir kamu rekabeti.

Karbon ve oksijen şekerin moleküler yapı taşlarıdır. Karbondioksitten glikoz üretebilen verimli sistemler geliştirmek, dünya üzerindeki biyo-üretim teknolojisinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Yarışma iki aşamaya ayrılmıştır. 1. aşamada ekipler, karbondioksiti glikoza dönüştürmek için fiziksel-kimyasal yaklaşımların ayrıntılarını içeren bir dönüşüm sisteminin tasarımını ve tanımını sunmalıdır.

NASA, Nisan 2019‘da açıklanacak yarışma sonucunda seçilen beş takıma 50’şer bin dolar ödül verecek. 750 bin dolar ödüle varan 2. aşamada, toplam 1 milyon dolarlık ödül için mücadele verilecek.

nasa 1 milyon dolar


NASA’nın Centennial Challenges programı kapsamında yürütülen CO2 Dönüşüm Yarışması’nın duyurusu Twitter hesabından da yapıldı:


Karbondioksit Dönüşüm Yarışması

NASA web sitesindeki duyuruda linki verilen Karbondioksit Dönüşüm Yarışması web sitesi de şöyle:

nasa 1 milyon dolar

nasa 1 milyon dolar


 

ABD TV kanallarından biri olan ABC News ve İngiliz The Daily Mail gazetesinin web sitelerinden de habere ulaşmak mümkün.


yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?