Nargile Sigaradan Daha Zararlı İddiası

Nargile sigaradan daha zararlı iddiasını inceledik. “Nargile mi daha zararlı sigara mı?”, “Nargile sigaraya başlatır mı?”, “Nargile bağımlılık yapar mı?”, “Nargile sigaradan kaç kat zararlı?” gibi soruların ve daha fazlasının cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Nargile Mi Daha Zararlı Sigara Mı?

Nargile dumanı, sigara dumanı kadar tehlikelidir. Nargile, sigaradan farklı şekilde duman üretir. Sigara dumanı, tütünü yakarak açığa çıkarken, nargile dumanı, tütünün odun kömürü kullanarak bir kapta ısıtılmasıyla üretilir. Ancak nihai olarak, her ikisinde de kanserojen maddeler içeren aynı duman açığa çıkar.

nargile sigaradan daha mı zararlı 2

Tek bir sigaraya kıyasla, nargile dumanı daha yüksek seviyede arsenik, kurşun ve nikel içermekte, sigaradan 36 kat fazla katran ve 15 kat fazla karbonmonoksit bulundurmaktadır. Bunun nedeni, nargilenin daha uzun ve zorlu çekim gerektirmesi ve akciğerlerde teneffüs edilmiş nikotin düzeylerini ve kanserojen maddeleri arttırmasıdır. Nargile içimi ne kadar uzun olursa, nikotin ve toksinler o kadar fazla alınır. 45-60 dakikalık bir nargile seansı, yaklaşık olarak bir sigara paketindeki kadar miktarda katran ve nikotin açığa çıkarabilir.

Nargile de aynen sigarada olduğu gibi, kendiniz içmiyor olsanız bile bulunduğunuz ortamda içiliyorsa dumana maruz kaldığınız pasif içici olursunuz ve bu durum sağlığınızı olumsuz olarak etkiler. Nargilenin sigaradan farklı olarak ağızlık (sipsi) problemi de vardır. Nargile içilebilen birçok mekanda ağızlıklar, paketli ve tek kullanımlık olsa da, ağızlığın yapısının maddelerden etkilenip, nargilenin zararına ek olarak sizi etkilemesi muhtemeldir. Ayrıca ağızlıkları başkalarıyla paylaşmanın, soğuk algınlığı, grip, ağız/dudak uçuklaması gibi hastalıkların yayılması riskini arttırabileceğini unutmayın.

Nargile Sigaradan Daha Az Mı Zararlı?

Yukarıdaki açıklamaların konusu olan iddiadan farklı olarak, nargilenin sigaradan daha az tehlikeli olduğu da iddia edilmektedir. Buna dayanak olarak da bitkisel ya da meyve aromalı olan nargilelerin sağlıklı olduğu, nargile dumanının sudan geçerken filtrelendiği için zararlı olmadığı, nargilede nikotin olmadığı, bağımlılık yapmadığı, dumanı soğuk olduğu için akciğerleri yakmadığı gibi yanlış bilgiler sunulmaktadır. Tütün, ne olursa olsun tütündür. Nargilenin şeker pekmezine ya da balın içine batırılması, meyve ile karıştırılması, aromalandırılması, bitkisel olması vs. hiçbir şey değiştirmez. Tıpkı bitkisel veya “doğal” sigara gibi, bitkisel nargile de içicisini katran ve kanserojen maddelere maruz bırakır. Meyve aromalı nargilelerde de durum aynıdır. Meyve ile karıştırıldığı için kansere neden olan kimyasallar ve nikotin ya da zararları yok olmaz.

Nargile dumanının sudan geçerken filtrelendiği ve bu yüzden zararlı olmadığı iddiası da yanlıştır. Nargile dumanı sudan geçerken, kansere neden olan kimyasal maddelerin çoğu filtrelenmez. Sudan geçen nargile dumanı, sigara dumanı kadar akciğerlere ve kalbe zarar verebilir. Tütün yandığı zaman yaklaşık 4000 farklı madde açığa çıkmaktadır. Nargile dumanı sudan geçerken, bu maddelerden iyi ihtimalde 50-100 civarı su tarafından gerçekten tutulsa dahi, yine de zararlı maddelerin çok büyük kısmı sanıldığı gibi filtrelenmemektedir.

Nargilede nikotin olmadığı ya da bağımlılık yapmadığı iddiası da tamamen yanlıştır. Nargilede de aynen sigara gibi nikotin bulunur. Hatta 60 dakikalık bir nargile içiminde, tek bir sigaranın duman hacminin 100 ile 200 katı arasında değişen oranlarla dumana maruz kalmaktadırlar. Dolayısıyla nikotin açısından 1 seans nargile, tek bir sigara içiminden daha fazla nikotine maruz bırakır. Bir klişe olarak bağımlılık kişinin iradesiyle orantılıdır diyebiliriz. Ancak sadece 1 seans nargile içimi bile, tek bir sigaranın duman hacminden kat kat fazla dumana maruz bıraktığı için, sigaradan daha az bağımlılık oluşturma riski olduğunu söylemek mümkün değildir.

Son olarak nargile dumanı, nargile tabanındaki suyla soğutulduğu için, solunurken akciğerleri yakmaz. Ancak duman soğutulsa bile, hala kanserojen madde içerir ve hala sağlıksızdır.

Sonuç itibariyle nargilenin sigaradan daha az zararlı olduğunu söyleyemeyiz. Hatta araştırmacıların bir kısmı nargilenin sigaradan daha zararlı olduğunu söylemektedir. Ancak bu sigaranın zararsız olduğu anlamına gelmemektedir. Her ikisi de içme sıklığına göre birbirinden daha zararlı olabilir. Bir nargile içimiyle bir sigara içimi kıyaslandığında, nargile daha zararlıdır. Ancak bağımlılık durumuna göre ikisi de birbirinden zararlı olabilir.

 

 


Kaynaklar:

health.umd.edu, cdc.gov, cebp.aacrjournals, cebp.aacrjournals 2acibadem, Youtube, mayoclinic, lungusa2,

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler