Muharrem İnce’nin Mitingi Olduğu İddia Edilen Fotoğraf

Muharrem İnce’nin Mitingi Olduğu İddia Edilen Fotoğraf başlıklı içeriğimizde, Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin İzmir’de yaptığı mitingle alakalı olarak internet gazetesi olan T24 tarafından paylaşılan bir fotoğrafı inceledik.

T24, Twitter’da Muharrem İnce’nin 21 Haziran Perşembe günü yaptığı mitingle ilgili fotoğraflar paylaşmıştır. Ancak bu fotoğraflar bir tanesinin Muharrem İnce’nin mitingine ait olmadığı ortaya çıkmıştır.


muharrem ince izmir mitingi 2,5 milyon kişi


 

Aynı fotoğraf, bursaport isimli bir internet sitesinde de, Muharrem İnce’nin 21 Haziran 2018’de yaptığı mitinge çekilmiş gibi paylaşılmıştır:


muharrem ince izmir mitingi fotoğraf iddiası izmir cumhuriyet mitingi


Muharrem İnce’nin 21 Haziran 2018 tarihinde ait olduğu iddia edilen söz konusu fotoğraf, daha önceki yıllarda yapılan bir mitinge aittir. Fotoğraf, 13 Mayıs 2007 tarihinde, İzmir’de yapılan Cumhuriyet Mitinginde çekilmiştir. Katılımın fazla olduğu İzmir Mitingi, 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yapılan ve Cumhuriyet Mitingi olarak adlandırılan mitingler arasındadır.

Fotoğraf 2007’de, miting esnasında Burak Kara i simli bir fotoğrafçı tarafından çekilmiştir:


muharrem ince izmir mitingi fotoğraf iddiası


13 Mayıs 2007 tarihinde yapılan İzmir Cumhuriyet mitinginde çekilen fotoğraf, daha sonraki yıllarda da çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medya paylaşımlarında da kullanılmıştır:


muharrem ince izmir mitingi 2,5 milyon kişi izmir cumhuriyet mitingi 2007
Portekizce yayın yapan Cartapotiguar internet sitesi, 2013

muharrem ince izmir mitingi 2,5 milyon kişi iddiası
İlk Kurşun isimli internet sitesi, 2015

T24 ve diğer internet haber siteleri tarafından paylaşımı yapılarak, Muharrem İnce’nin İzmir’de yaptığı mitinge ait olduğu iddia edilen fotoğraf gerçeği yansıtmamaktadır. 


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: T24, Cartapotiguar, İlk Kurşun Gazetesi, Getty İmages, Bursaport


[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?