Ana sayfa Genel Politika Muharrem İnce’nin Maltepe Mitingine 5 Milyon Kişi Katıldı İddiası

Muharrem İnce’nin Maltepe Mitingine 5 Milyon Kişi Katıldı İddiası

923
0
muharrem ince mitingi 5 milyon katıldı iddiası

Muharrem İnce’nin Maltepe Mitingine 5 Milyon Kişi Katıldı İddiası başlıklı içeriğimizde, 23 Haziran 2018 tarihinde CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin İstanbul Maltepe’de yaptığı mitingle alakalı katılım sayısına yönelik iddiayı inceledik.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, mitinge katılımın 5 milyon olduğu ile ilgili “Gelincik tarlası gibisin İstanbul. İzmir’de, Ankara’da muhteşemdin, ama İstanbul’da 5 milyonsun.” şeklinde bir açıklama yaptı. Ancak Muharrem İnce’nin Maltepe’de yaptığı mitinge 5 milyon kişinin katıldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Maltepe Mitingine Kaç Kişi Katıldı?

Muharrem İnce’nin yaptığı Maltepe mitingine kaç kişi katıldığın, metrekare başına düşen kişi sayılarına göre hesaplayalım. mapchecking.com isimli bir araca göre, haritalar üzerinde metrekare başına kaç kişi düştüğünü görmek mümkündür.

Toplamda 27500 metrekare olduğu söylenen Maltepe miting alanının ismi haritalarda “Maltepe Sahil Etkinlik alanı” olarak geçmektedir.

Mitinge katılan kişiler aşağıda görülebileceği üzere, sahil etkinlik alanı içinde bulunmaktadır. Sahil boyunda bulunan ağaçların olduğu metrekareler dikkate alınmayarak hesaplamalar yapıldığında alanın kapasitesinin 5 milyon olmadığı açıkça görülebilmektedir.Buna göre, metrekare başına 1 kişinin düştüğü varsayımda ve etkinlik alanı dışındaki beton alanlar da dahil edildiğinde Maltepe miting alanının en fazla, 172 bin 636 kişi alma kapasitesi vardır:


Metrekare başına 2 kişi düştüğü varsayımında ise, miting alanının 345 bin 273 kişi alma olanağı vardır:

 


Metrekare başına 3 kişi düştüğünü düşündüğümüzde ise, aynı şekilde hesaplama yapıldığında miting alanının toplamda 517 bin 909 kişi alma kapasitesi bulunmaktadır:


1 metrekare alanda en fazla 5 kişi bulunduğu varsayımda dahi miting alanı en fazla 863 bin 182 kişi almaktadır:


Buna göre Maltepe miting alanının 5 milyon kişi aldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

İkinci olarak, mitinge gelen kişilerin diğer alanlara da taştığını ve arka taraflarda da bulunduğu varsayımına bakalım. Bütün ihtimalleri katılan kişi sayısının en fazla olacağı yönünde düşünecek olalım. Miting alanının katılımcılar gelmeden önceki hali aşağıdaki gibidir:Mitinge gelen kişilerin arka taraftaki ağaçlı alanlara, beton yapılara ve miting alanının 3 katı daha fazlasına taştığını düşündüğümüzde ve alanın metrekare başına maksimum 5 kişi aldığı varsayımda dahi toplam kapasitesi 2 milyon civarında olmaktadır.


Bütün bu olasılıklar değerlendirildiğinde ve alan içinde ağaç, beton ve küçük yapılar dikkate alınmayıp miting alanı düşünüldüğünde bile Maltepe miting alanın 5 milyon kişi alamayacağı açıkça görülmektedir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Map Checking, Google Maps, dailymotion.com, Cnn Türk


[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*