Moskova Metrosundaki Bilet Otomatının 30 Squat Yapana Bedava Bilet Verdiği İddiası

 

Geberik Gelin adlı Instagram hesabında paylaşılan bu video, 400 binden fazla görüntüleme ve 395 yorum aldı.

Moskova metrosundaki bilet otomatının 30 squat yapana bedava bilet verdiği iddiası kısmen doğrudur; çünkü uygulama 7–23 Şubat 2014 tarihleri arasında Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen 22. Kış Olimpiyatları kapsamında, kısa bir süre için yapılmıştır.

Olimpiyatların tanıtımının bir parçası olan squat bilet makinesi, 2013 yılında yalnızca Kasım ayı boyunca çalışmıştır.

Kasım 2013– Moskova’nın batısındaki Vystavochaya Metro İstasyonundabulunan bu bilet otomatları Soçi’deki Kış Olimpiyatları’nın tanıtımın parçası olarak yolculara iki dakika içinde 30 squat (çömelme) yapmaları karşılığında 1 adet bilet veriyordu. O dönemde bir bilet fiyatı 30 ruble (0.91 dolar) idi.

Yenilikçi fikir Moskova Metro İstasyonunda squat sensörlü özel bir bilet makinesi kuran Olimpic Change’den gelmiştir. Ödeme olarak para yerine, yüksek teknoloji ürünü olan bu bilet makinesi yalnızca squat egzersizini kabul ediyordu. Ücretsiz bilet alabilmek için yolcuların makinenin kamerasının önünde durarak iki dakika içinde 30 squat yapması gerekiyordu.

Olimpiyat yetkilileri, projenin halkın spora teşvik edilmesi amacıyla yapıldığını söylemiştir. Wall Street Journal’in haberine göre, Rusya Olimpiyat Komitesi başkanı Alexander Zhukov, “Olimpiyat Oyunlarının insanların çoğunun sadece iki yılda bir televizyonda izlediği uluslararası bir rekabet olmadığını göstermek istedik. Bunun dışında Olimpiyat Oyunları herkesi spor yaşamına dahil etmekle ilgilidir.” demiştir.

AFP, Rusya Olimpiyat Komitesi’nin daha sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek için halka çeşitli fiziksel mücadeleler sunulduğunu belirtmiştir. Diğer aktiviteler arasında, otobüslerde asılı tutma kollarının egzersiz bantlarına çevrilmesi ve cep telefonlarını şarj etmek için elektrik üretebilen bisikletler sağlanmasının yer aldığı bilgisi verilmiştir. Amaç, “spor unsurlarını günlük hayata dahil etmek” olarak ifade edilmiştir.

 

Squat bilet makinesi, 2013 yılında yalnızca Kasım ayı boyunca çalışmıştır.

Squat (çömelme) egzersizinin nasıl yapıldığına ve yararlarına buradan ulaşabilirsiniz.


 

Görüldüğü üzere, iddia kısmen doğrudur. 30 squat yapana bedava bilet projesi, Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen 22. Kış Olimpiyatları tanıtımı kapsamında, kısa bir süre için yapılmıştır.

Olimpiyatların tanıtımının bir parçası olan squat bilet makinesi, 2013 yılında yalnızca Kasım ayı boyunca çalışmıştır.

 

yüzde 50 dogrula.org doğruluk yüzdesi %50

Kaynaklarkaynak1kaynak2, kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler