Montessori Eğitim Sistemi

Montessori Eğitim Sistemi konulu yazımızda, dünyaca ünlü Montessori sistemini, eğitimin tarihini ve özelliklerini anlatacağız.

Montessori; öz yönlendirmeli faaliyetlere, uygulamalı öğrenmeye ve işbirlikçi oyuna dayalı bir eğitim aracıdır. Montessori sınıflarında çocuklar, öğrenimleri süresince öğretmenin sürece rehberlik etmesiyle yaratıcı seçimler yaparlar. Gruplar halinde ya da bireysel olarak çalışarak potansiyellerini ve dünyaya dair her türlü bilgiyi keşfedebilirler.

montessori metodu

Montessori sınıfları, güzel bir şekilde hazırlanmış ve belirli bir yaş grubundaki çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Dr. Maria Montessori, bu tür sınıflarda deneysel öğrenmenin dil, matematik, fen, müzik, sosyal etkileşimler ve çok daha fazlası için daha derin bir anlayışa yol açtığını keşfetmiştir.

Montessori sınıfındaki bütün materyaller çocuk gelişimi yönünü destekleyerek çocuğun doğal ilgi alanları ve mevcut aktiviteler arasında bir uyum yakalamaya çalışır. Çocuklar kendi deneyimleriyle, kendi hızlarında öğrenebilirler.

Montessori Internationale (AMI), 1929‘da Maria Montessori tarafından, çalışmasının bütünlüğünü korumak ve hem öğretmen eğitimi hem de okullar için yüksek standartları desteklemek amacıyla kurulmuştur. Bugün, AMI, nörobilim ve çocuk gelişiminde çağdaş araştırmalarla işbirliği yaparken, Maria Montessori’nin vizyonunu sürdürmeye devam etmektedir.

Montessori İlkeleri

1- Çocuğa saygı

Çocuğa saygı, diğer tüm Montessori prensiplerinin dayandığı köşe taşıdır. Montessori’nin dediği gibi;

Kural olarak, çocuklara saygı göstermiyoruz. Onları özel ihtiyaçları dikkate almadan bizleri takip etmeye zorluyoruz. Onlara baskıcı ve kaba davranıyoruz, sonra da taklit içgüdülerinin ne kadar güçlü olduğunu ve bize olan hayranlıklarını bilmemize rağmen, itaatkâr olmalarını ve iyi davranmalarını bekliyoruz. Onlar her halükarda bizi taklit ediyorlar. Bu nedenle onlara, içlerinde gelişmesini istediğimiz nezaketle davranalım (Montessori, 1965).”

Çocukların seçim hakkı olduğunda, etkili öğrenim özerkliği ve pozitif benlik saygısı için gerekli beceri ve yetenekleri geliştirebilirler.


2- Emici/ özümseyen zihin

Montessori, çocukların kendilerini eğittiğine inanıyordu: “Aklımızı kullanarak bilgiyi elde ettiğimiz söylenebilir; fakat çocuk bilgiyi doğrudan ruhsal yaşamına özümser. Sadece yaşamaya devam ederek, ana dilini konuşmayı öğrenir“(Montessori, 1966). Bu, emici (özümseyen) akıl kavramıdır.

Maria Montessori, çocukların öğrenmeden duramayacağını anlamamızı istemiştir. Çocuklar sadece yaşayarak çevrelerinden bir şeyler öğrenirler; öğrenmek için doğarlar ve olağanüstü öğrenme sistemleri vardır. Çocuklar öğrenirler, çünkü düşünen varlıklardır. Fakat öğrendikleri büyük ölçüde öğretmenlerine, deneyimlerine ve çevrelerine bağlıdır.


3- Hassas dönemler

Maria Montessori, çocukların belirli davranışlara daha duyarlı olduklarına ve belirli becerileri daha kolay öğrenebilecekleri hassas dönemleri olduğuna inanmıştır:

Hassas dönem, bir canlının henüz evrim sürecindeyken kazandığı özel bir duyarlılığı ifade eder. Geçici bir eğilimdir ve belirli bir özelliğin kazanılmasıyla sınırlıdır. Bu özellik veya özellikler elde edildikten sonra, özel duyarlılık kaybolur.” (Montessori, 1966).

Tüm çocuklar aynı hassas dönemleri deneyimlemelerine rağmen (ör., yazı yazma dönemi), her çocuk için sıralama ve zamanlama değişir. Öğretmenin rolü, duyarlılık zamanlarını gözlemleyip tespit ederek gerekli ortamı en iyi şekilde sağlamaktır.


4- Hazırlanmış ortam

Maria Montessori, çocukların kendileri için hazırlanmış bir ortamda en iyi şekilde öğrendiklerine ve bir şeyler yapabildiklerine inanıyordu. Hazırlanan ortam, çocuklara gereken öğrenme materyallerini düzenli bir biçimde sunar. Montessori’nin tanımladığı bu sınıflar, çocuk merkezli aktif öğrenme ortamlarıdır. Özgürlük, hazırlanan ortamın temel özelliğidir. Çocuklar kendi seçtikleri materyalleri keşfetmekte özgür oldukları için, orada bulduklarını absorbe eder; kendilerine katarlar. Maria Montessori de, küçük çocuklar için bağımsız, aktif ve öğrenmelerini sağlayan ortamlar yaratmada bir ustaydı.


5- Oto-eğitim

Montessori, çocukların oto-eğitim (kendi kendini eğitme olarak da bilinir) konusunda kabiliyete sahip olduklarını belirtmiştir. Hazır bir ortamda aktif olarak yer alan ve seçim özgürlüğü bulunan çocuklar kendilerini tam anlamıyla eğitirler. Montessori öğretmenleri, çocukların kendilerini eğitmeleri için derslik hazırlar.


Montessori sisteminde öğretmenin rolü

Maria Montessori, “Öğretmenin, varlığını çok fazla hissettirmeden çocuğa rehberlik etmesi gerektiğine, böylece her zaman ona gereken yardımda bulunabileceğine, ancak çocukla deneyimi arasında bir engel olmayacağına” inanıyordu (Montessori, 1967).

Montessori öğretmeni, bu çocuk merkezli yaklaşımı uygulamak için şu temel davranışları gösterir:

  • Çocukları öğrenme merkezi haline getirin; çünkü Montessori’nin dediği gibi, “Öğretmenin görevi konuşmak değil, çocuk için özel bir ortamda bir dizi motivasyon hazırlamak ve düzenlemektir.
  • Hazırlanan ortamda çocuklara özgürlük sağlayarak öğrenmelerini teşvik edin.
  • Mümkün olan en iyi ortamı hazırlamak, hassas dönemleri tanımak ve uygunsuz davranışları anlamlı görevlere yönlendirmek için çocukları gözlemleyin.
  • Öğrenme materyallerinin düzenli bir biçimde sunulması ve tüm çocuklar için uygun deneyimler sağlaması için gereken ortamı hazırlayın.
  • Her çocuğa saygı gösterin ve tüm çocuklara ve çalışmalarına saygı duyarak onlara rol model olun.
  • Öğrenme materyallerini gösterin, tanıtın ve çocukların öğrenmesini destekleyin. Öğretmen ancak her çocuğu gözlemledikten sonra öğrenme materyallerini tanıtmalıdır.


Maria Montessori Kimdir?

Maria Montessori, 31 Ağustos 1870 tarihinde İtalya‘nın Chiaravalle kentinde doğdu. Mezun olduğunda, tıp fakültesine girmeye ve doktor olmaya karar verdi. Cinsiyetinden dolayı birçok engelle karşılaşmasına rağmen Montessori, 1896 yılının Temmuz ayında doktorasını yaptı.

1901’de Montessori, eğitim felsefesi ve antropolojisi üzerine kendi çalışmalarını başlattı; öğrencilere ders verdi. Bu dönemde çocuklar ebeveynleri çalıştığı için evde kalıyorlardı. Rehbere ve rol modele ihtiyaç duyan çocukların sayısının çokluğu, Maria’ya onlarla çalışma imkanı verdi ve fikirlerini ana akım haline getirdi. Montessori, Casa dei Bambini‘yi (Çocuk Evi) Roma’da açtı ve 1907’de Ortofrenik Okulunda geliştirdiği eğitim materyallerini buraya getirdi.

Dr. Montessori, metodunda çocukları ilgilendiren birçok farklı aktiviteye ve materyallere yer verdi. Çocukların kendilerini eğitebilme yeteneğiyle doğduklarının farkına vardı. 1909 yılına kadar yaklaşık 100 öğrenciye kendi yöntemiyle eğitim verdi. Notları, 1912 yılında ABD’de Montessori Yöntemi olarak yayınlandı ve daha sonra 20 dile çevrildi.

Montessori sistemi, Avrupa’da faşizmin yükselişiyle geri kaldı. Montessori okulları Naziler tarafından kapatıldı ve temsili resimler ve kitaplar yakıldı. 1939 yılında Maria ve oğlu ders vermek için 3 aylığına Hindistan’a taşındı. Seyahatleri 7 yıl sürdü; çıkan savaş sebebiyle oğlu Mario alıkonuldu ve kendisi ev hapsine mahkum edildi. Maria Hindistan’da bin Hintli öğretmeni eğitti. 1946 yılında Avrupa’ya geri döndüler. Maria, 1952 yılında öldü.


Türkiye’deki Montessori Okullarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Kaynaklar: montessorinw  montessoridunyasi     montessori.org.au    youtube2   education    youtube   eflatunplatosu

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler