Mert Akyürekli’nin Çin’de Dünya Birincisi Olduğu ve Ödülünü Çin Devlet Başkanının Verdiği İddiası

 

Sosyal medyada sıkça paylaşılan ve pek çok etkileşim alan, Mert Akyürekli’nin ödül alan projesi ve bu ödülün Çin Devlet Başkanı tarafından verildiği iddiasını inceledik.

Mert Akyürekli’nin ‘Magneto-optik Yöntemleri Kullanarak DNA-Ferrofüzyon Etkileşiminin İncelenmesi’ adlı çalışmasıyla yarışmaya katıldığı doğru, hatta Akyürekli’nin yer aldığı fotoğrafta boynundaki madalya da görülüyor,ancak Çince kaynaklar incelendiğinde Mert Akyürekli’nin Çin Devlet Başkanı’ndan ödül aldığına dair bir görüntü ya da habere rastlanmıyor.

 


 

Öncelikle, Mert Akyürekli’nin Çin’de gerçekleştirilen, ‘China Adolescents Science Technology Innovation Contest’ (CASTIC)bilim yarışmasında, DNA-ferro sıvı etkileşimini incelediği ‘Magneto-optik Yöntemleri Kullanarak DNA-Ferrofüzyon Etkileşiminin İncelenmesi’ çalışmasıyla katılmıştır.

 

 

Bu haber, Akyürekli’nin okulunun web sitesinde de yer aldı. Okul, Akyürekli’yi birinci olarak duyurdu.


 

Mert Akyürekli, katıldığı bir TV programında bu projesi hakkında konuşmuştur.


 

Mert Akyürekli’nin yarışmaya katıldığı doğru, hatta Akyürekli’nin yer aldığı fotoğrafta boynundaki madalya da görülüyor, ancak Çince kaynaklar incelendiğinde Mert Akyürekli’nin Çin Devlet Başkanı’ndan ödül aldığına dair hiçbir görüntü ya da habere rastlanmıyor.

yüzde 70 dogrula.org doğruluk yüzdesi %70

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?