“Mersin 153” Adıyla Atılan SMS İddiası

Bu sabah dogrula.org’a gelen bir ihbar mesajında, kullanıcılara sabah saatlerinde PKK terör örgütünün propagandasını yapan böyle bir mesaj geldiği iddia edildi. “Mersin153” olarak İnternet ortamlarında da yayılan mesajın pek çok kişiye gönderildiği öğrenildi.

Mesajda “Komutan Agit’le baslayan 15 Agustos dirilis bayramimiz kurtulus ve zafer bayramina dönüsecektir. Bugün Kürdistan’da Agit’lesen milyonlar en büyük intikam’in sahibi olacaklardir. Kahrolsun Fasizm, Yasasin 15 Agustos ruhu, Yasasin Önder APO, Yasasin PKK… AriHackTeam Kurdish Hackers B002” ifadeleri yer aldı.


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Açıklaması

Konunun ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi mesajda kullanılan 153 kısmının belediyeye ait 444 2 153 hattı ile benzerliği nedeniyle Twitter hesabından açıklama yaptı.

Belediye, propaganda içerikli söz konusu SMS’in Mersin Büyükşehir Belediyesi ve SMS paneliyle ilgisi olmadığını ifade etti.


Sistemlerin Saldırıya Uğramış Olması

Dogrula.org’un ilgili operatör şirketinden aldığı bilgiye göre, 16 Ağustos Perşembe günü sabaha karşı toplu Sms hizmeti verilen bir çözüm ortağı olan X (isim gizli tutuluyor) isimli şirketin uhdesinde olan sistemlerden 9 milyon numaraya terör örgütü PKK propogandası içeren ve göndericisi Mersin Belediyesi olarak görünen tek bir SMS gönderilmiştir. Gönderilen Sms 4 milyonu aşkın aboneye ulaşmıştır. Çözüm ortağından sistemlerinin saldırıya uğradığı ve bu işlemin kontrolleri dışında gerçekleştirildiği bilgisi verilmiştir. İlk olarak ilgili firmanın erişim yetkileri engellenmiştir. Konu ile ilgili inceleme ve araştırmalar devam etmektedir.


 

Mersin Belediyesi, siber güvenlik uzmanları ile emniyet güçlerinin konuyla ilgili gerekli çalışmaları yürüttüğünü açıklamıştır.

yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100

 

[Toplam: 3   Ortalama: 4.3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?