Merkel’in Gazeteci Tutuklamıyoruz İddiası

Almanya’da Gazeteciler Tutuklanmıyor İddiası

Merkel, “gazeteci tutuklamıyoruz” dedi mi? Alman yayın organı Deutsche Welle’in Türkçe kanalında yapılan habere göre, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Almanya’ya yönelik yayınladığı seyahat uyarısının ardından, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer alan Delbrück şehrinde gerçekleştirilen seçim organizasyonunda yaptığı açıklamada; “Şunu açık bir biçimde ifade etmek istiyorum. Her Türk vatandaşı ülkemize seyahat edebilir. Bizim ülkemizde hiçbir gazeteci tutuklanmıyor, hiçbir gazeteci gözaltına alınmıyor, ülkemizde fikir özgürlüğü ve hukuk devleti ilkeleri geçerli. Biz de bundan gurur duyuyoruz.” demiştir.  

Euronews Türkçe kanalının konuya dair yaptığı haberde söz konusu konuşmanın videosu yer almaktadır.

Vatana İhanet Soruşturması

Almanya Şansölyesi Merkel, Almanya’da gazetecilerin göz altına alınmadığını ve tutuklanmadığını söylemiş olsa da, gerçek durum böyle olmadığını göstermektedir. Merkel’in ifadeleri doğru değildir. Deutsche Welle‘in Türkçe kanalından yaptığı bir habere göre, Almanya’da vatana ihanet suçlamasıyla 2 gazeteci hakkında soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu gazeteciler, internette kurdukları Netzpolitik.org isimli dijital haklarla ilgili yayın yapan bir web sitesi ile ilgi görmüş ve Grimme Online Ödülü almıştır. Ancak yaptıkları yayınlarda kullandıkları materyaller gerekçe gösterilerek, gazeteciler hakkında vatana ihanet suçlaması yapılmış ve soruşturma açılmıştır. Gelen yoğun tepkiler üzerine gazeteciler hakkında başlatılan soruşturma öncelikle geçici olarak durdurulmuş ve konuyla ilgili hazırlanacak rapor beklenmiştir. Daha sonra ise gazeteciler hakkındaki soruşturma tamamen durdurulmuştur. Ancak gazetecilerin yayınladıkları haberle ilgili kaynak olarak kimden yararlandıklarını öğrenmeye ilişkin soruşturma devam ettirilmiştir.

Soruşturma Değerlendirmesi

Soruşturma sürecinin işleyişi ve yetersiz kanıtlarla yapılan suçlama sebebiyle hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Markus Beckedahl, ‘vatana ihanet’ soruşturmasının gazetecileri sindirmek için açıldığını söylemiştir. Beckedahl, “Gazetecilerin ve haber kaynaklarının, tarihin en büyük izleme skandalıyla ilgili haber yapmasını durdurmaya çalışıyorlar.” açıklamalarında bulunmuştur. Gazetecilere soruşturma açılması Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nı (AGİT) da harekete geçirmiş ve AGİT sözcüsü Dunja Mijatoviç, yaptığı açıklamada; “Araştırmacı gazetecilere vatan hainliği suçlamasında bulunmak gazetecilik üzerinde dondurucu bir etki yaratmaktadır.” açıklamasını yapmıştır. Mijatviç Alman yetkilileri soruşturmayı bir kez daha gözden geçirmeye çağırıp, “bilgi alma ve basın özgürlüğüne saygı duyulmalı” demiştir.

merkel gazeteci tutuklamaları netzpolitik haberi

Yayınladıkları haber içeriği Federal Başsavcılık tarafından “gizli devlet belgeleri” olarak değerlendirilmemesine rağmen, kaynak olarak kiminle iletişimde olunduğuna dair soruşturmanın devam etmesi ise hem gazeteciler hem de fikir özgürlüğü destekçileri tarafından olumsuz karşılanmıştır. Federal Başsavcılık’ın haberdeki belgeler için “gizli devlet belgeleri” olmadığı yönündeki kararına rağmen, Almanya’nın anayasa koruma teşkilatı başkanı Hans-Georg Maaßen, “Bild am Sonntag” gazetesine verdiği demeçte “Teşkilatımın radikal girişimler ve terörizmle mücadeledeki başarısını garanti altına almak için, Anayasayı Koruma Teşkilatı’na ait gizli veya özel olarak sınıflandırılmış belgelerin yayınlanması konusunda hukuki yollara başvurulması zaruriydi” şeklinde açıklama yapmıştır.

Der Spiegel Skandalı’nı Anımsatıyor

Bu soruşturma yapısı itibariyle Almanya’nın geçmişinde medyaya yapılan baskı ve hukuksuzluklardan birisi olan Der Spiegel skandalını hatırlatmaktadır. Haftalık haber dergisi olan Der Spiegel, 26 Ekim 1962 tarihinde bir gece yarısı operasyonuyla polis baskınına uğramış ve dergide hükümetin savunma politikasını sorgulayan haberde devlete ait gizli bilgilerin ifşa edildiği gerekçe gösterilmiştir. Polis baskınında “vatana ihanet” suçlaması yöneltilen derginin Genel Yayın Yönetmeni Rudolf Augstein, yazı işleri müdürleri ve haberi yapan gazeteci Conrad Ahlers tutuklanmıştır. Ancak bu skandal ile ilgili iddialar mahkemede kanıtlanamamış, mahkeme suçlamaları geri çevirmiş ve dönemin Savunma Bakanı Franz Josef Strauß’un görevini kötüye kullandığını karara işlemiştir.

Al Jazeera Muhabirinin Tutuklanması

merkel gazeteci tutuklamaları ahmed mansour

BBC ve Al Jazeera’nin haberlerine göre Almanya, Al Jazeera’nin deneyimli muhabirlerinden biri olan Ahmed Mansour’u Mısır talep ettiği için havalimanında tutuklamıştır. Mansour, Mısır talep ettiği için iki gün tutuklu kaldığı sürecin ardından serbest bırakılmıştır. Serbest bırakıldıktan sonra Almanya hükümetinin mahkemelere baskı yaptığını söyleyen Ahmed Mansour’un havalimanında alıkonulduğunda paylaştığı tweet şöyle:

Çeviri: Hâlâ Berlin Havaalanı’nda gözaltındayım, sorgu hâkiminin karşısına çıkarılmayı bekliyorum. Asıl soru, Alman hükümeti ve uluslararası polisin nasıl olup da bir gecede kanlı darbe rejimine alet olduğu…

5 Gazeteci Hakkında Soruşturma

merkel gazeteci tutuklamaları taz haberi Tageszeitung haberi

Tageszeitung” isimli Alman yayın organının yaptığı habere göre, Alman silah şirketinin Meksika’ya yönelik yasa dışı silah satışıyla ilgili gizli devlet bilgilerini ifşa etmek gerekçesiyle 5 gazeteci hakkında da soruşturma başlatılmıştır. Alman meclisine taşınan soruşturmaya tabi tutulan gazetecilerin daha önceden hazırladığı “Ölümcül ihracatlar – G36 Meksika’ya nasıl ulaştı?” adlı belgesel film, ARD televizyonunda yayınlanmış ve Grimme ödülü almıştır. Stuttgart savcılığında başlatılmış soruşturma, daha sonra Münih savcılığına devredilmiş ve soruşturma sonucuna dair bilgilere ulaşılamamaktadır.

Türkiyeli Gazeteci Mehmet Fatih S.

Son olarak, 11.10.2017 tarihinde DW Türkçe sitesinin yaptığı habere göre, Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi gazeteci Mehmet Fatih S.’ye Almanya’daki Kürtleri gözlemlediği ve keşif yaptığı gerekçesiyle 2 yıl tecilli hapis cezası vermiştir.

merkel gazeteci tutuklamaları 11

Yargıç, kararda “Türkiye içindeki çatışmaları Almanya’ya taşımanın” söz konusu olduğunu, ve Mehmet Fatih S.‘nin, MİT için çalıştığını ifade etmiştir. Kararda, hem “daha önce ceza almamış” hem de “profesyonel davranmamış olduğu” ifadelerine yer verilmiş ve ceza kararı bu durumlar gözetilerek verilmiştir. Toplanan bilgilerin içerik açısından yeterince güçlü olmadığını belirten mahkeme, sanıkla ilgili MİT için çalıştığını itiraf ettiğine dair iddiaları yalanlamış ve sanığın cep telefonunda yer alan mesajları delil kabul ettiğini belirtmiştir. Ancak sanıkla ilgili olarak hem MİT ajanı olduğunu hem de profesyonel davranmadığını ifade eden mahkemenin, toplanan bilgilerin güçlü olmadığını kabul etmesine rağmen 2 yıl hapis cezası vermesi, pek de hukuka uygun bir karar olarak görünmemektedir.

Sonuç olarak Merkel’in “gazetecileri tutuklamıyoruz” iddiası doğru değildir.

Düzenleme: 13.01.2018


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1. Deutsche Welle Türkçe, 2. Deutsche Welle Türkçe 2, 3. Deutsche Welle Türkçe 3, 4. Deutsche Welle Türkçe 4, 5. Deutsche Welle Türkçe 5, 6. Deutsche Welle Türkçe 6, 7. Euronews Türkçe, 8. Tageszeitung, 9. BBC, 10. Al Jazeera, 11. Al Jazeera 2, 12. The Telegraph, 13. T.C. Dışişleri Bakanlığı, 14. Twitter, 15. The Guardian, 16.  Deutsche Welle Türkçe 7

[Toplam: 3   Ortalama: 4.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?