MEB Kitabında Eski Türkçenin Zor Olduğu İddiası

Milli Eğitim Bakanlığının izniyle basılan 8. Sınıf Türkçe MEB kitabındaki Hoca Bakkal isimli metinle ilgili Twitter‘da, eski Türkçe‘nin zorluğuna dair ifadelerin geçtiğini iddia eden bir paylaşım yapılmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkçe MEB kitabının basımının ve dağıtımının yapıldığı iddiası doğrudur.


eski türkçe meb kitabı

 


2016 Eylül ayında yapılan paylaşım, tekrardan gündem oldu ve tartışmaya açıldı. İddiaya göre ilköğretim sekizinci sınıf Türkçe kitabındaki ifadeler, Eski Türkçe’nin zor okunduğuna işaret ediyor.

eski türkçe zorluğu

 


8. sınıf eski türkçe
8. Sınıf Türkçe Kitabı

Söz konusu Türkçe kitabına ait iddiayı Mustafa Armağan ise şöyle yanıtlamıştır:

8. sınıf eski türkçe

Basımı Yapan Yayınevi

Milli Eğitim Bakanlığı, ders kitaplarının bir kısmını özel sektöre bastırırken bir kısmını da kendisi hazırlamaktadır. 2015-2016 yılı için ders kitabı olarak kabul ettiği İlköğretim 8. Sınıf Türkçe Kitabı, Dikey Yayıncılık tarafından basılmış ve 2016 yılında dağıtımı yapılmıştır.

eski türkçe zorluğu


Basımı Durdurulmuş

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılan ders kitaplarının 58 tanesinin basımı durdurulmuştur.


8. sınıf türkçe kitabı

 


Basımı durdurulan kitaplar arasında genel olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitapları ile İmam Hatip Meslek Lisesi kitapları bulunurken, Dikey Yayıncılık 8. Sınıf Türkçe Ders kitabının da dağıtımı durdurulmuştur. Dikey Yayıncılığın bastığı ders kitabı yerine Milli Eğitim Bakanlığının kendi bastığı kitap ders kitabı olarak kabul edilmiştir.


Doğruluk Yüzdesi 90
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1-Eğitim Bilişim Ağı (EBA) 1  2-Kamudan.com 3-Kamu Gündemi 4-Twitter

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?