Martılar Etçil mi? Martılara Simit Atmak Doğru mu?

Martılar etçil mi? Martılara simit atmak doğru mu? konulu yazımızda, martıların nasıl beslendiğini ve etçil olup olmadıklarını inceleyeceğiz. Martılara simit yemeyi öğreten gerçekten Türkler midir, konusunu ele alacağız. Yazımızın başında şunu belirtelim; martıların etçil (et yiyerek beslenen/etobur) canlılar oldukları iddiası doğru.

istanbul martı

Martılar Laridae familyasının deniz kuşlarıdır. Kanatlarında veya başlarında siyah işaretleri bulunan ve genellikle gri ve beyaz renkli olan martılar, sert çığlıklar atan etçil kuşlardır.martı simit yer mi

Martıların çok geniş bir beslenme yelpazesi vardır. Canlı veya ölü olan deniz ve tatlı su balıkları, karasal eklem bacaklılar ve omurgasızlar; böcekler ve solucanlar, kemirgenler, yumurta, leş, sakatat, sürüngenler, hem suda hem karada yaşayabilen canlılar, tohum ve meyve gibi bitki çeşitleri, insan atıkları, çöp, cips ve hatta diğer kuşlar martıların beslendiği yiyeceklerdendir.

Martılara simit atmak doğru mu?

Pek çok insan, yiyecek artıklarını ve hamur işi olan ekmek ve simitleri martılara atar. Ne yazık ki bu beslenme davranışı martılara insanların olduğu yerlerde pusuda beklemeyi öğretiyor ve onları saldırgan hale getiriyor. İngiltere’deki Brighton sahili yakınındaki martılarının yiyeceklerini alana kadar kadınlara saldırdığı biliniyor.martı etçil mi

Kuşları severek besliyorsanız, aslında onlara iyilik yapmaktan çok zarar verdiğinizi bilin. Artık martılar balıkları ve böcekleri yemek yerine; ekmek, kızartmalar ve dondurma ile besleniyor. Bu beslenme şekli insanlar için sağlıklı olmadığına göre, martılar için de kesinlikle iyi değildir.martılar ne yer

Türkiye’de insanların vapurdan martılara simit atması da bu yanlış besleme şekline dahil. Kuşların yiyecek gereksinimleri insanlardan farklıdır; zararsız gibi görünen ekmek, oldukça gelişmiş bir beslenme şekilleri olan martılar için çok zararlı olabilir.martı ne yer

Tuz oranı yüksek olan simiti yiyen martıların yaşamı, yeteri suyu tüketemedikleri için tehlikeye girebilir. Martılara yiyecek olarak verilen ve düşük besin değeri olan patates, hamur işi ve benzeri gıdalar, martılar arasında hastalık yayılmasına sebep olabilir; bu hastalık diğer kuşlara ve insanlara da bulaşabilir. Ayrıca, martıların doğal kaynaklarla beslenmek yerine insanların gıdalarını tüketmesi, ekolojik dengenin bozulmasına yol açar. Bu beslenme şekli, uzun vadede martıların soyunu tehlikeye atabilir.


Martıları simite alıştıran Türkler mi?

Dünyanın birçok kıyı bölgesinde insanlar martıları ekmek, patates ve bisküvi tarzında yiyeceklerle besliyor. Yani etçil martıları ekmekle besleyen millet sadece Türkler değil.

New Jersey’de bir sahil kasabasında martıları beslemek konusunda 500 dolara ve 90 güne kadar hapis cezasına varıncaya kadar yaptırımlar mevcut. Sebebi ise martıların halk tarafından beslendikçe daha da saldırganlaşması.

Martıların bazı restoranlarda servis edilen pizzaları kapması ve yemek masalarında servis edilen yiyeceklere hücum etmesi ise alışılmış manzaralardan.

https://www.youtube.com/watch?v=-L9O_952QEg


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: cbslocal, wikiwand, hufftwitter, youtube, youtube2

happyscientist, mass.gov

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?