Marmara’da Balık Türünün 124’ten 5’e Düştüğü İddiası

Geçtiğimiz günlerde, gazeteci ve ekonomist olan Cem Seymen, Twitter üzerinden balık türlerin nesline dair bir iddia paylaştı. Marmara Denizinde balık çeşitliliğinin 124 türden 5 türe düştüğünü iddia eden Seymen, boğazın koruma alanı ilan edilmesini istedi.

Ancak balık türünün 5 çeşide düştüğü iddiası doğru değildir.


balık türleri azaldı mı
Cem Seymen’in Tweeti

Marmara Denizinde 259 Tür Balık

Marmara Denizinde balıkların 5 çeşit kaldığı iddiasının aksine; dünyada bulunan balıkların sınıflandırmasını ve dağılımını kapsayan veritabanı Fishbasee göre, Marmara Denizinde 259 tür balık çeşidi vardır.

marmara balık türü


Bakanlığa Göre Kaç Tür?

Bakanlığa bağlı İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü‘nün resmi websitesinde Marmara Denizi Canlıları başlığındaki tabloya göre ise, 55 tür balık çeşidi bulunmaktadır.

marmara balık türü


NTV‘nin yaptığı bir habere göre, Türkiye’deki denizlerde bulunan 86 tür balık çeşidi vardır. Balık türleri incelendiğinde, 86 türün genelinin Marmara Denizinde de olduğu görülebilmektedir.

Adalar Müzesinin yayınladığı indekse göre ise, Marmara Denizinde 60 çeşit balık türü bulunmaktadır.

marmara balık türü

Ekleme: Değişik sınıflandırmalara göre oluşturulan veriler birbirinden farklı sonuçlar doğurmaktadır. Net olarak balık türünün kaç adet olduğu konusunda uzlaşma sağlanmasa da, sayının 5’e düşmediği kesindir.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1-Twitter 2-Fishbase 3-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  4-Adalar Müzesi 5-NTV

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?