Lise Tercihinde İmam Hatip Yazmak Zorunlu İddiası

Lise Tercihinde İmam Hatip Yazmak Zorunlu İddiası başlıklı yazımızda, ortaöğretime geçiş sınavı tercihlerinde ortaya atılan iddiayı ele aldık. 2 Haziran’da yapılan Liseye Geçiş Sınavının (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, tercihlerle ilgili olarak, 5 tercihten birinin İmam Hatip Lisesi yazılmasının zorunlu olduğu iddia edildi. Ancak bu iddia doğru değildir. 

Sosyal medyada ve çeşitli gazetelerde iddia ile ilgili paylaşımlar ve haberler yapılmıştır. Sözcü gazetesinin haberine göre, tercihlerle alakalı olarak kılavuzda, LGS’de derece alan ve ilk 120 bine giren öğrencilerin dahi imam hatip lisesi tercihi yapmalarının zorunlu olduğu iddia edildi. Buna göre, toplamda sadece 5 tercih hakkı öğrencilerin, imam hatip lisesi tercihi yapmadığı taktirde, sınavla öğrenci alan okulların ekranının açılmayacağı iddia edildi.

Milli Eğitim Bakanı Açıklama Yaptı

Milli Eğitim eski Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Sivas’ta yaptığı konuşmada, sınav ve tercihlerle ilgili iddialara yanıt verdi. Bakan Yılmaz, lise tercihinde İmam Hatip zorunlu oldu iddiasına yönelik, “Türkiye genelinde hiçbir noktada öğrencilerin istemedikleri okullara zorunlu olarak yönlendirilmesi söz konusu değil.” şeklinde açıklama yaptı.

lise tercihinde imam hatip zorunlu iddiası 2

Bunun yanısıra, okulların açıklandığı listede İmam Hatip okullarının çok olduğu şeklindeki iddialara ise, “Velev ki biz bunu yaptık. Kim buralara gönderecek. Diyelim biz imam hatipi seçtik, veli seçmedi. Boş kalacak mı, kalacak. Yüzde 62 Fen Lisesi, 28 bin öğrenci için imam hatip açıldığında herkes imam hatipe mi gidecek. Veriler yüzde 62 fen lisesi diyor, yüzde 23 imam hatip diyor. Yüzde 23 yüzde 62’den belli değil. İmam hatipe yerleştirme oranını yüzde 23 öngörüyoruz.” diyerek yanıt verdi.

Kılavuzda Yer Almıyor

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı 2018 yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme kılavuzunda, tercihlerle alakalı merak edilen sorular yanıtlanmıştır. Lise tercihlerini yapmak isteyen öğrencilerin hangi adımları izleyeceği kılavuzda sırasıyla belirtilmiştir. 13 Temmuz 2018’e kadar süren tercihler için öğrenciler, puanlarına göre istediği okulları tercih yapabileceklerdir.

Puan üstünlüğü ve yapılan tercihler doğrultusunda kazanılan okulların, İmam Hatip okulu olma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Öğrenciler ilk önce, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihlerini yapabilmektedir. Buna göre, yapılan tercihlerde yerel yerleştirme ile 5 okul, merkezi sınavla öğrenci alan okullar için 5 okul ve pansiyonlu okullardan 5 okul olmak üzere toplamda en fazla 15 okul tercihinde bulunabileceklerdir.

Aşağıda, yerel yerleştirme ve diğer şekilde öğrenci alan okullar için nasıl tercih yapılacağı örnek olarak verilmiştir. İmam Hatip Liselerinin kılavuzda isimlerinin geçtiği kısımlar, Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi şeklinde herhangi birinden tercih yapılacağı belirtilmiştir.


lise tercihinde imam hatip zorunlu iddiası 4


lise tercihinde imam hatip zorunlu iddiası 3


Bunlara göre, tercihleri yaparken İmam Hatip okullarını seçmenin zorunlu olduğuna dair herhangi bir bilgi yoktur, öğrenciler istedikleri okulları tercih yapabilmektedir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Sözcü, 2018 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu, HaberTürk, ogretmenlerhaber.com, memurlar.net


[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?