Leyla İle Mecnun’un Gerçek Halleri Olarak Paylaşılan Fotoğraf

Leyla ile Mecnun’un gerçek halleri olduğu öne sürülen bir fotoğraf, sosyal medya ortamında uzun zamandır paylaşılmaktadır. Bahman Zohouri isimli bir fotoğrafçıya ait olduğu ve müze arşivinden alındığı söylenen bu fotoğrafın, Leyla ile Mecnun’a ait olduğu bilgisi doğru değildir.

Söz konusu fotoğrafın, paylaşımlarda belirtilen Bahman Zohouri isimli fotoğrafçıya ait olduğuna ya da doğru olduğuyla ilgili bir belgeye veya açıklamaya rastlanmamıştır. Ayrıca gerçeği yansıtmayan bu fotoğrafın hangi müzenin arşivinden alındığı da bilinmemektedir.


leyla ile mecnunun gerçek halleri


Leyla ile Mecnun Fotoğrafı Gerçek Değil 

Leyla ile Mecnun hikayesinin başlangıç tarihi olarak 10. yüzyıl kabul edilmesi ve tarihteki ilk fotoğrafın Nicéphore Niepce tarafından 1826 yılında çekildiği göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu fotoğrafın dönemin şartlarına göre çekilmesinin imkansız olduğu anlaşılmaktadır.

Leyla İle Mecnun hikayesi, 10. yüzyıldan bu yana Arap Edebiyatında yaygın olarak görülmüş ve bu hikaye 10. yüzyılda yazılan eserlerin bulunduğu 20. ciltten fazla bir kitap olan Kitabü’l-Egani ile İran’a geçmiştir. Daha sonra, 12. yüzyılda, Türk asıllı Nizami Gencevi tarafından, ilk defa büyük manzum bir hikaye haline getirilmiştir.

Leyla ile Mecnun hikayesinin 16. yüzyılda yaşayan Fuzuli tarafından yazıldığı bilinse de, aslında ondan çok daha önce kalem alındığı  belirtilmektedir. Fuzuli’nin 3036 beyitten oluşan “Leyla ile Mecnun” mesnevisi klasik mesnevi geleneğine uygun olarak yazılmıştır.

Birbirine kavuşamayan iki aşık olan Leyla ile Mecnun hikayesine göre, Leyla’nın ismi, saçlarının gece kadar siyah olmasından dolayı gece anlamına gelen ve Arapça leyl kelimesinden gelmektedir. Rivayete göre Leyla’nın esmer, zayıf bir kadın olup dillere destan bir güzelliğinin olmadığı söylenmiştir. Ancak Leyla’nın fotoğraftaki kadar farklı olmadığı da bilinenler arasındadır.

Bahman Zohouri’nin Açıklaması

Bahman Zohouri, İran asıllı bir fotoğrafçıdır. Şahsi hesabı olduğu düşünülen Facebook hesabında, Leyla ile Mecnun’a ait olduğu iddia edilen fotoğraf hakkında bir açıklama yapılmıştır. Fakat bu hesabın ve açıklamanın, fotoğrafçı Bahman Zohouri’ye ait olduğu kesin değildir.

Yapılan açıklamanın olduğu paylaşım, sonradan silindiğinden dolayı kaynağına ulaşılamamaktadır. Zohouri’nin, Google aramalarında çıkan ve çeşitli blog sitelerinde halen bulunan paylaşımdaki açıklamasına göre;

“Merhaba,

yabancı bir sosyal paylaşım sitesinde görerek 2 gün önce paylaşmış olduğum leyla ile mecnun fotoğrafını!! bazı arkadaşlar tarafından yanlış yorumlandığı için silmek durumunda kaldım.aslında ben bu fotoğrafı gördüğüm zaman bir fotoğrafçı olarak komik buldum. çünkü ,hikaye fuzuli tarafından 1535 yılında yazılmışken fotoğrafçılık tarihi 1800’lü yıllara dayanmaktadır.bu durumda leyla ile mecnun fotoğraflanamaz.kaldı ki onlar birer hikaye kahramanlarıdır.

bu fotoğraf gerçekdışıdır.


Ancak yine de, Leyla ile Mecnun hikayesinin çok eskiye dayandığı ve o dönemde fotoğraf makinesinin olmadığı gerçeği bilinse de, bu fotoğrafın gerçek olduğuna halen inanılmakta ve sosyal medyada çeşitli dönemlerde ortaya çıkarılarak paylaşılmaktadır. Youtube‘da da fotoğrafla ilgili video hazırlanmış ve 100 binden fazla izlenmiştir.Kaynaklar: Twitter, Türkiyat Araştırmaları Dergisi, Wikipedia, dijitalekoloji

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler