LED Ampul Gerçekten Tasarruflu mu?

LED ampul gerçekten tasarruflu mu?“, “LED ampuller zararlı mı?“, “LED ampulün içinde ne var?“, “LED ampulün özellikleri nelerdir?” gibi soruların ve daha fazlasının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

LED Ampul Gerçekten Tasarruflu  mu?

Aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufu ve verimliliği denildiğinde, genellikle akıllara LED ampuller gelmektedir. Aslında devre sistemleri farklı olduğu için LED aydınlatma sistemine “LED ampul” demek çok da doğru değil. Ancak halk arasında “LED ampul” ifadesi çok yaygın hale gelmiş olduğundan, aydınlatma piyasasında firmalar tarafından LED ampul ifadesi kullanılmaktadır.

LED, “light emitting diode” yani “ışık yayan diyot” ifadesinin kısaltmasıdır. Yarı-iletken, diyot temelli bir aydınlatma sistemidir. LED’lerde beyaz ışığı oluşturmak için, kırmızı, yeşil, mavi renkleri birlikte kullanılır. LED, enerji açısından oldukça verimli bir aydınlatma teknolojisidir ve aydınlatma geleceğini kökten değiştirme potansiyeline sahiptir. Genel olarak LED aydınlatmalar, diğer aydınlatmalara göre %60 ile %80 arasında bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Akkor ya da floresanlar ile karşılaştırıldığında, LED’ler daha düşük enerji tüketimine (%90 daha az enerji tüketirler) ve çok uzun kullanım ömrüne (50.000 saat gibi) sahiptir. Konut tipi LED aydınlatmalar (özellikle ENERGY STAR sertifikalı olanlar), akkor lambalara göre en az %75 daha az enerji harcar ve 25 kat daha uzun ömürlüdür. 2027 yılına gelindiğinde, LED’lerin yaygın kullanımıyla, 348 kW (hiç LED kullanılmadığı duruma kıyasla) elektrik tasarrufu sağlayabilir. Bu da 44 büyük elektrik santralinin yıllık elektrik çıkışına ve günümüzün elektrik fiyatları göze alındığında 30 milyar dolar (yaklaşık 112.320.000 TL) toplam tasarrufa eşdeğerdir.

led ampul tasarruflu mu 1

LED’ler diğer aydınlatma türlerine kıyasla daha pahalıdır ancak uzun vadede tasarruf sağlar. Çünkü uygun fiyata alınan diğer ampuller, LED ampullere kıyasla daha kısa ömürlüdür. Dolayısıyla satın alırken daha ucuz fiyata alınsa da, örneğin yıl bazlı düşünüldüğünde toplam ödeme daha fazla olacaktır. Yapılan ödemenin geri dönüşü hesaplandığında LED’ler, hem elektrik faturası açısından hem de uzun vadede tasarruf açısından diğer aydınlatmalara göre daha iyi bir yatırım aracıdır. Ayrıca, LED teknolojileri geliştikçe ve kullanımı daha yaygınlaştıkça, LED lambaların maliyetleri de giderek daha uygun hale gelecektir.

LED Aydınlatmanın Ne Farkı Var?

LED aydınlatmalar, akkor ampul ya da kompakt floresanlar gibi aydınlatma kaynaklarından çok farklıdır. Mesela LED lambalar belirli bir yönde ışığı yayabilir ve ışığı tutan reflektörlere ve difüzörlere duyulan ihtiyacı azaltır. Bu özelliğiyle LED aydınlatmalar, diğer aydınlatma türlerinden farklı olarak, ışığın farklı materyallerle yansıtılmasını gerektirmez.

led ampul tasarruflu mu 3

Ayrıca LED aydınlatmalar, özellikle akkor ampullere ve kompakt floresanlara kıyasla çok daha az ısınır. Akkor ampuller, enerjilerinin %90’ını, kompakt floresanlar ise enerjilerinin %80’ini ısı olarak serbest bırakırlar. Yani LED’ler her ne kadar ısınsa da diğer aydınlatma türlerine göre daha az ısınmaktadır. Ayrıca LED’ler cam yerine epoksi merceklerle kaplanmaktadır ve kırılmaya karşı daha dayanıklıdır. Bu nedenlerle en azından yanık ya da kesik risklerine karşı LED’lerin daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.


Kaynaklar:

energystar.gov, energy.gov, energy.gov 2, tübitak.gov, ne-dir

 

[Toplam: 6   Ortalama: 4.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?