Kuzey Kore’de Yakılan 3 Genç İddiası

“Kuzey Kore’de Yakılan 3 Genç İddiası” başlıklı içeriğimizde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un 18 yaşında bir kıza tecavüz etmeleri sebebiyle üç kişinin diri diri yakılarak idam edilmesi kararını canlı yayında açıkladığına yönelik iddiayı inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Sosyal medyada birçok defa paylaşılan ve etkileşim alan iddiayı doğrulayan hiçbir haber, rapor, belge, TV yayını, video bulunamamıştır. Bu paylaşımlar sadece Türkiye’de farklı platformlarda paylaşılmıştır, ancak paylaşımları doğrulayan hiçbir kaynak sunulmamıştır. Takipçi, beğeni, etkileşim arttırmak için bilinçli olarak paylaşılan bu tarz asılsız iddialara itibar etmemenizi öneririz.

Kuzey Kore'de Yakılan 3 Genç İddiası 1 kim jong un idam diri diri yakılan 3 genç Kuzey Kore'de Yakılan 3 Genç İddiası 1 kim jong un idam diri diri yakılan 3 genç 1 Kuzey Kore'de Yakılan 3 Genç İddiası 1 kim jong un idam diri diri yakılan 3 genç 2

Ölüm cezası, bir devletin işlenen suçun karşılığı olarak failin hayatına son vermesidir. Ölüm cezasına çarptırılan kişinin cezasının infaz edilmesine (yerine getirilmesine) idam denir.

Kuzey Kore devlet başkanı Kim Jong-un, 17 Aralık 2011 tarihinde Kim Jong-il’in ölümünden sonra devlet yönetimine gelmiştir. Bu tarihten itibaren Kim Jong-un farklı yöntemlerle birçok idam kararı vermiştir. Ancak sosyal medyada paylaşılan görsellerde iddia edildiği gibi bir idam gerçekleşmemiştir. Yani Kim Jong-un’un 18 yaşında bir kıza tecavüz ettikleri için 3 kişinin diri diri yakılarak öldürülmesi emrini verdiği ve bunu canlı yayında açıkladığı iddiası doğru değildir. Böyle bir tecavüz olayı olduğuna dair bir kaynak da bulunamamıştır. Dolayısıyla hem tecavüz olayı, hem diri diri yakılma yöntemiyle idam kararı verildiği, hem de bu kararın canlı yayında açıklandığı iddiaları doğru değildir. 

Kuzey Kore’deki İdam Sayısı

Kuzey Kore'de Yakılan 3 Genç İddiası 1 kim jong un idam diri diri yakılan 3 genç 4

Dünya Genelinde Ölüm Cezası isimli veritabanı, Ölüm Cezasına Karşı Dünya Koalisyonu ile yapılan ortaklık sonucu ve Avrupa Birliğinden mali destekle oluşturulmuştur. Bu veritabanında dünya genelinde ölüm cezaları ile ilgili detaylı veriler, istatistikler paylaşılmaktadır. Buna göre Kuzey Kore’de güncel verilere göre 2018 yılında henüz idam gerçekleştirilmemiştir. Sistemde Kuzey Kore’de 2007 yılından itibaren yapılan idamların verisi yer almaktadır. Ancak Kim Jong-un’un 2011’in sonunda yönetime gelmesi sebebiyle sadece 2011 yılından itibaren yapılan idamlarla ilgili verileri aktaracağız.

Kuzey Kore’de ölüm cezalarına dair kararların ve infazların ülke dışında duyulmaması için yoğun gizlilikle yapılması nedeniyle, idamlarla ilgili kesin rakamların bilinmesi imkansızdır. Ancak Dünya Genelinde Ölüm Cezası veritabanındaki rakamların neredeyse tamamı, aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de bulunduğu birçok organizasyon tarafından da raporlanmıştır. Veritabanında birçok kaynaktan doğrulanmış idam cezaları yer almaktadır. Ancak gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

Kuzey Kore’de idam cezalarının rakamsal verileri şöyle:

2011 – En az 30 ölüm cezası infaz edilmiştir. Uluslararası Af Örgütü tarafından da en az 30 idam gerçekleştirildiğine dair raporlama yapılmıştır.

Not: Kim Jong-un, 2011 yılının sonu itibariyle Kuzey Kore lideri olduğu için 2011 yılındaki idam kararlarını o vermemiş ya da tamamında etkili olmamış olabilir.

2012 – En az 6 ölüm cezası infaz edilmiştir. Uluslararası Af Örgütü tarafından da en az 6 idam gerçekleştirildiğine dair raporlama yapılmıştır. Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) ise, 15 idam cezasının infazı olduğunu doğrulamıştır.

2013En az 70 idam gerçekleştirilmiştir. Uluslararası Af Örgütü, yıl boyunca en az 70 infazın yoğun gizlilik koşulları altında uygulandığını bildirmiştir. Basında ise 80’den fazla idam olduğu haberleri yer almıştır.

Güney Kore hükümeti tarafından finanse edilen Kore Ulusal Birlik Enstitüsü de raporlamalar yapmaktadır. Enstitü tarafından yayınlanan verilere göre, 2000 ile 2013 yılları arasında tahmini 1.382 (bazı kaynaklara göre 1400) halka açık ölüm cezası infazı gerçekleştirilmiştir.

Kuzey Kore’de 2013 yılında idamı gerçekleştirilen 70 kişi arasında Kim Jong-un’un eniştesi Chang Song-thaek (Jang song-taek) de bulunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=xy1Ylfu1RlQ

2014 – Medya tarafından 2 ölüm cezası infazı bildirilmiştir. Ölüm cezası raporlamaları yapan organizasyonlar, gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu düşünmektedir.

2015 – En az 3 ölüm cezası infaz edilmiştir. Güney Kore’den de raporlama yapan kaynaklar en az 3 infazın gerçekleştirildiğini doğrulamıştır.

2016 – En az 64 ölüm cezası infaz edilmiştir. Güney Kore’den edinilen kaynaklar bazen hatalı olsa da çoğunlukla doğru rakamlara ulaşılmaktadır. Ekim ayında Güney Kore basınında, 2016 yılının ilk dokuz ayında Kuzey Kore’de 64 halka açık idamın gerçekleştiği bildirilmiştir. Uluslararası Af Örgütü, 2016 yılında Kuzey Kore’de gerçekleştirilen ölüm cezası infazlarının sayısını onaylamıştır, ancak güvenilir bir asgari rakam sağlamak için yeterli bilgiye sahip olmadıklarını da belirtmişlerdir.

2017 – Şubat 2017’de basın mensupları, Kuzey Kore’de bakan düzeyindeki 5 yetkilinin uçaksavar silahlarla idam edildiğini bildirmiştir. Bu infazların herhangi bir adli süreç veya karardan sonra gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği belirsizdir.

2018 – Henüz bir ölüm cezası infazı raporlanmamıştır. Ancak bilinmeyen idamlar söz konusu olabilir.

Bu veriler doğrultusunda 2011’den 2018’e kadar raporlanan idamların sayısı (2011 yılı da dahil olmak üzere) 180‘dir. Ancak merkezi Güney Kore’de bulunan Ulusal Güvenlik Stratejisi Enstitüsü (INSS) tarafından 2016 yılı aralık ayında yayınlanan raporda, Kim Jong-un’un iktidarda olduğu ilk 5 yılda 140’ı üst düzey hükümet yetkilisi toplam 340 kişinin idam edildiği tespit edilmiştir. Dolayısıyla veritabanlarında yer alan rakamlardan çok daha fazla sayıda ölüm cezası infazı gerçekleştirilmiştir.

Kuzey Kore’de Şüpheli Ölümler

Kuzey Kore’de raporlanan idamlar dışında çok fazla suikast, şüpheli ölümler de gerçekleşmektedir. Örneğin; Kim Jong-un’un üvey erkek kardeşi Kim Jong-nam, Malezya’da Kuala Lumpur havalimanında kendisine yönelik düzenlenen bir suikast ile öldürülmüştür. Ölümünden sonra basında Kim Jong-nam’ın sinir sistemine etki eden bir çeşit kimyasal silahla öldürüldüğü belirtilmiştir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: deathpenaltyworldwide, theguardian, usatoday, mirror, foxnews, theguardian 2, euronews, aa, theguardian 3, gunes, cnn

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler