Konya’da Uzay İstasyonu İddiası

Konya’da uzay istasyonu olduğu ve orada savaş uçağı, tank ve uzay gemisi üretildiği iddiaları yanlıştır.

Facebook’ta 2023 Diriliş@2023dirilis isimli bir sayfa, Konya’daki gizli uzay üssünde bor ile çalışan, hem uzay gemisi hem de savaş uçağı olan bir araç üretildiğini iddia ederek, sahte bilgiler ve saptırılmış görsellerle gündem oluşturup paylaşımlar yapmaktadır.

konyada çok gizli

Son yıllarda sıkça duyulan “Konya Uzay Üssü” mevzusuna atıfta bulunarak sahte paylaşımlar yapan sayfanın içerikleri okunduğunda, yazılanların gerçekle bağdaşmadığı açıkça görülmektedir. Photoshop kullanılarak görsel yerleştirilen bu fotoğraflar gerçek değildir.

konya gizli üs

konya uzay üssünde

dirilis 2023

2023 tank

Belirli bir partinin propagandasını yapıyormuş gibi algı oluşturan 2023 Diriliş hesabı, uydurma haber ve fotoşop (photoshop) kullanılarak yapılan sahte görsellerle insanlara yanlış, değersiz ve yalan haberler sunmaktadır. Halkın manevi duygularını sömürerek inançlara ve şahsiyetlere hakaret eden, karşıt görüşlere tahammülsüzlüğü alenen teşvik eden ve nefret suçu işleyen bu hesap, benzeri olan yüzlercesinden yalnızca biridir.

Youtube’den sahte paylaşımlar yapan bir diğer hesap da Alee271. Sayfa, mantıktan uzak ve insan aklıyla dalga geçen gönderilerin yer aldığı videolar yayınlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ulL1t0wLJh8


Konya Uzay Üssü Gerçek mi?

Çok sayıda vatandaşın doğruluğunu araştırmadan paylaştığı bu fotoğraf, Konya’da bulunan gizli uzay istasyonu olarak internette yayılmıştı.

konya uzay üssü

Son yıllarda trol hesaplarda paylaşılarak yayılan, Konya’da bir uzay üssüne ait olduğu iddia edilen görsel, aslında ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan ve dünyanın ilk ticari uzay üssü olan Spaceport America.

Spaceport America, daha önce herhangi bir havalimanı veya federal altyapıya sahip olmayan ticari kullanıcılar için özel olarak tasarlanan ve inşa edilen ilk uzay üssüdür.

spaceport america
Spaceport America, New Mexico, ABD

İnternette yapılan sahte paylaşımlara konu olan Konyalı bilim adamları, Konya’da tank üretilmesi ve Konya’da gizli uzay üssü bulunduğu iddiaları kurgusal. İddiaların ortak noktası Konya’da, Türkiye’nin ilk bilim merkezi olan “Konya Bilim Merkezi” bulunuyor ancak, orada tank ya da uzay gemisi üretilmesi söz konusu değil.


Konya Bilim Merkezi

konya bilim merkezi

Gençlere, olaylara bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşabilme olanağı sağlayan Konya Bilim Merkezi, 2014 yılında Tübitak teşviki ve çeşitli fonlarla desteklenerek kurulmuştur. Bünyesinde 146 sergi ünitesi bulunan merkez, her yaştan ve her kesimden insana hitap etmektedir. Vücudumuz Sergisi, Temel Adımlar Sergisi, Bilimin Sultanları Sergisi, Dünyamız Sergisi, Evrenimiz ve Yeni Ufuklar gibi farklı sergi üniteleriyle çocukları ve gençleri bilimle buluşturmaktadır.


Mini Tank

Konya efsanelerinde yer alan gizli tank yapımı iddiaları asılsız, fakat Konya’da bir firma, insansız kara aracı olan mini bir tank üretmiştir. Birçok özelliği olan ve özel amaçla üretilen mini tank Ankebot, özel bir girişim projesi. İncelenen robot, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan haber bekliyor.


Özellikle sosyal medya aracılığıyla yayılan ve kaynağı belli olmayan, son derece uç ve mantıktan uzak yazılar, Türkiye’nin askeri operasyonlarını değersizleştirmekten ve TSK’yı itibarsızlaştırmaktan öteye geçmemektedir. Akla aykırı ifadelerle yazılmış ve böylesine bilinçsizce yapılan paylaşımlar, algı yönlendirme ya da operasyonel bir çalışma şüphesi taşımaktadır. İnternet ve sosyal medya kullanıcılarının dikkat etmesi gereken konulardan en önemlisi, haberin hangi kaynaktan geldiğine bakmak ve doğruluğunu teyit etmeden bilgi ve görsel paylaşımı yapmaktan kaçınmaktır.

filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0Kaynaklarfb  youtube   thefutureofthings   spaceportamerica   kbm   Tübitak

[Toplam: 16   Ortalama: 4.6/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?