KKTC Bayrağını Necmettin Erbakan’ın Çizdiği İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a en fazla gelen haberlerden biri olan söz konusu görselde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bayrağını merhum başbakan Necmettin Erbakan’ın çizdiği iddia ediliyor.

Ancak iddia doğru değildir. KKTC bayrağı, KKTC Kurucu Meclisi’nin çağrısı üzerine Kıbrıslı ressam Emin Çizenel tarafından tasarlanmıştır.


Erbakan’a Atfedilen bir Şehir Efsanesi

 

İnternet ortamlarında defalarca paylaşılarak şehir efsanesi haline gelen bu iddiaya yerel gazetelerde, web sitelerinde ve “milli görüş” ideolojisinin benimsendiği platformlarda sıkça karşılaşmak mümkün.

Söz konusu iddia şu hikayeyle de desteklenmiş:

“İsrail bayrağı, iki mavi şerit arasındaki bir altıgenden oluşuyor. Bu şeritler Fırat ve Nil nehirlerini temsil ediyor. Bu da Siyonistlerin iki nehrin arasındaki bölgeyi kendilerinin olarak görmesi.

Erbakan’ın çizdiği KKTC bayrağında da Fırat ve Nil nehri şeritleri ve bununla beraber ay yıldız bulunuyor. Prof. Dr. Necmettin Erbakan bu bayrağı bizzat tasarlıyor. Verdiği mesajda ise “bu topraklar bizim” diyor.”

KKTC Kurucu Meclisi’nin Bayrak Çağrısı

23 Kasım 1983 tarihinde yayınlanan gazetede bu çağrı görülebiliyor:


Emin Çizenel Tasarımı Bayrak

İnternet ortamlarındaki doğrulama platformlarında yer alan bu ödül belgesinde yazan şu ifadeler, KKTC bayrağını çizen kişinin Emin Çizenel olduğunu açıkça gösteriyor:

“Önerimiz: KKTC bayrağını çizen Sayın Emin Çizenel’e, resmi marş şiirini yazan şaire verilen miktar kadar ödül verilmesidir.”

KKTC bayrağını Emin Çizenel’in çizdiği bilgisi KKTC Milli Eğitim Bakanlığına ait ders kitabında da bulunuyor.


KKTC Bayrağının Resmi Olarak Kabul Edilmesi

7 Mart 1984 tarihinde KKTC bayrağının resmi olarak kabul edilmesi haberi ertesi gün Bozkurt Gazetesi’nde yer alıyor:


 

Görüldüğü üzere KKTC bayrağını merhum başbakan Necmettin Erbakan’ın çizdiği iddiası doğru değildir. Bayrak, KKTC Kurucu Meclisi’nin çağrısı üzerine Kıbrıslı ressam Emin Çizenel tarafından tasarlanmıştır.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?