Kırklareli Belediyesi imzasını geri çekmiş

İddia:Kırklareli Valiliği’nin web sitesinden yayımlanan alkol satış yasağı kararında belediye yetkilisinin imzası yoktur, karar siteden kaldırıldı.

30 Nisan 2021’de Kırklareli Valiliği web sitesinden 2021/43 sayılı, alkol satış yasağıyla ilgili hıfzıssıhha kurulu kararını yayımladı. 12 üyeden 3’ünün imzasının olmadığı kararda, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Arda Kolcular dahil 9 üyenin imzası vardı. Daha sonra valilik tarafından söz konusu karar güncellendi. Güncel kararda, ilk belgede imzası olan Arda Kolcuların isminin üzerinde ‘imzadan imtina ediyorum’ ifadesi yer aldı.
Haberleştirildi, Başkan tweet attı

Konu medyaya da yansıdı. ‘Valilik apar topar kaldırdı’ başlığıyla yayımlanan Odatv’nin haberinde, Kırklareli Belediye Başkanı Kolcular’ın belgeye imza atmadığı iddia edildi.
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyami Kesimoğlu ise attığı tweette “Ne ben ne de kurumumuzdan bir arkadaşım böyle bir karara imza atmadı” ifadesini kullandı.

İlgili belge yeniden yayınlandı

Valiliğin websitesindeki güncel  kararda Belediye Başkanı Mehmet Siyami Kesimoğlu’na vekalet eden Belediye Başkan vekili Arda Kolcular’ın imzadan imtina ettiği görülüyor. Fakat, kararın yer aldığı belgenin değiştirildiği saptanmıştır. Wayback Machine’den kararın ilk yayınlandığı haline baktığımızda kararda Belediye Başkan vekili Arda Kolcular’ın imzasını görmekteyiz. Kırklareli Belediyesi’ni daha önce yayınladığı belgeler ile karşılaştırdığımızda Arda Kolcular’ın imzaları aynıdır.

 

İlgili belgenin ilk hali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili belgenin son hali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonuçlar

  • Yayımlanan belgenin ilk halinde Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Arda Kolcuların imzası vardır.
  • Kolcular’ın diğer resmi evraklardaki imzaları, söz konusu karardaki imzasıyla aynıdır.
  • Belgenin güncel halinde Kolcular’ın imzası yoktur.
  • İlk belgede imzası olan serbest eczacı üyesinin imzası ikinci belgede yoktur.
  • İkinci belgede, İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi adına imza atan isimler farklıdır.
  • Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun, “Ne ben ne de kurumumuzdan bir arkadaşım böyle bir karara imza atmadı” ifadesi, ilk belgenin imzalı, ikinci belgenin ise imzasız olması ve bunların belgeyle sabit olması sebebiyle yarı doğrudur.
  • Sosyal medyada paylaşılan içeriklerde, ‘belgenin valilik web sitesinden kaldırıldığı’ haberleri, ‘yeniden yayımlandığı’ bilgisi eklenerek güncellenmediği için yanıltıcıdır.
  • Güncel karar da Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’na vekalet eden Belediye Başkan vekili Arda Kolcular’ın ilgili kararda imzadan imtina ettiği görülse de, ilgili kararın belgesinin ilk halinde kararı imzaladığı görülmektedir. Bu sebeple de iddia yarı doğrudur.
  • Neticede Kırklareli Belediyesi’nin söz konusu karardan imzasını geri çektiği anlaşılmaktadır.

Sonuç
BioNTech aşısının ilk doz ile önemli derecede koruma sağladığı doğrudur. Her ne kadar 3-4 hafta sonrasında bu etki düşse de aşı yine de belli bir oranda etkisini göstermektedir. Buna ek olarak, ikinci dozun 6-8 hafta sonra yapılmasının ikinci dozun koruması üzerinde negatif etkisi olup olmadığı ile alakalı bir araştırma bulunamamıştır. Bu sebeple de iddiayı çoğunlukla doğru olduğunu kabul edebiliriz.

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,906TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler