Focus Röportajı

Almanya’nın en önemli haftalık haber dergilerinden Focus, 05.08.2017 tarihinde CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği röportajın metnini yayınladı.

Focus Röportajı
Focus Röportajı Metni

Alman dergisi ile yaptığı röportajda Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliğinin olmadığı konusunda uyarıda bulunduğuna ilişkin ifadeleri yer almaktadır. Röportajı yapan Focus muhabiri Frank Nordhausen’nin “Bir kamuoyu yoklamasına göre Almanların yüzde 90’ı şu sıralar Türkiye’ye seyahat etmek istemiyor çünkü mesela yanlış bir tişört veya yanlış bir şaka yüzünden tutuklanmaktan korkuyorlar. Bu korkuyu duymakta haklılar mı?” sorusuna Kemal Kılıçdaroğlu’nun cevabı şöyle;

“Ne yazık ki böyle bir ortamın gerçekten mevcut olduğunu tespit etmek durumundayım. Uzun zamandır Türkiye’de halihazırda hiç kimse için güvenlik garantisi olmadığını söylüyorum: ne canınız ne de mal ve mülkünüz için. Devlet elbette terör organizasyonlarının propagandasına karşı önlemler almalıdır. Maalesef yasaların geçerli olmadığı ve adaletsiz bir dönemde yaşıyoruz. Dünyanın güvenini yeniden kazanmak için Türkiye acilen normale ve demokrasiye geri dönmek zorunda.”

Focus Kemal Kılıçdaroğlu Röportajı
Focus Kemal Kılıçdaroğlu Röportajı

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savcılığa talimat verdiğini, kendisinin bile mahkemeye çıkabileceğinden endişe duyduğuna dair ifadeler de söz konusudur.

Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP’den Tekzip

Birçok gazetede, bu röportajın yayınlanmasının ardından gelen tepkiler üzerine CHP basın biriminin, yazılı açıklama ile röportajın gerçeği yansıtmadığını belirttiğine dair haber içeriği bulunmaktadır. CHP basın birimi tarafından yapıldığı iddia edilen söz konusu yazılı açıklamaya ulaşılamamaktadır. Ancak gazetelerde konuya dair yayınlanan haberlerde, CHP basın biriminin açıklamasına ilişkin içerik şöyle;

Alman Focus Dergisi’nde bugün Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na atfen yer alan ‘CHP lideri Alman turistleri uyardı’ haberi gerçeği yansıtmamaktadır. Haber için tekzip gönderilmiş, gerekli süreçler başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Edit:

Kemal Kılıçdaroğlu ile Focus dergisinde yayınlanan röportajı gerçekleştiren muhabir Frank Nordhausen, 09.08.2017 tarihinde paylaştığı tweet ile şunları söyledi:

 

Frank Nordhausen tweet
Frank Nordhausen’ın Tweeti

“Tabii ki ben hiçbir şey uydurmadım. Röportaj, CHP’ye gönderildi, resmi olarak onaylandı ve basıldı. Usulüne göre (doğru) hazırlandı.”


70
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

FocusSözcüCumhuriyetStarAnadolu AjansıTwitter

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*