Karate Boy Uzamasına Engel Oluyor İddiası

Karate boy uzamasını engeller mi? Karate yapanların boyu kısa mı olur? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Uzak Doğu sporları yapanlar ve yapmak isteyenler için, “acaba boyumun uzamasına engel olur mu?” sorusu genellikle kafa karıştırıcı olmuştur. En fazla karate sporu için bu konu konuşulsa da genel itibariyle, tüm Uzak Doğu sporları ve zaman zaman ağırlık kaldırma gibi diğer sporlar için de benzer durumlar söz konusu olmaktadır.

karate boy uzamasını engeller mi 5


Boy Nasıl Uzar?

karate boy uzamasını engeller mi 2

Öncelikle herhangi bir sporun boy uzamasına engel olduğu iddiası tamamen bir şehir efsanesidir. Boy uzaması kemiklerin uzamasıyla gerçekleşmektedir ve bunu %75-85 oranında genetik miras etkilemektedir. Bir bebeğin yetişkinlik döneminde ulaşacağı boy yaklaşık olarak bellidir ve uzun boy geni, vücut kromozomlarında baskın olarak taşınır. Yani annesi ve babası kısa boylu olan bir çocuğun başka etkenler olmadan uzun boylu olması neredeyse imkansızdır. Beslenme alışkanlıkları da kemiklerin uzamasında doğrudan etkilidir. Boy uzaması üzerinde iklimin de etkisi vardır. Tropikal iklimde yaşayan insanlar daha kısa boylu fakat daha iri yapılı olurken, İskandinav ülkelerindeki insanlar daha uzun boylu ve zayıf yapılıdır.

Karate Boy Uzamasına Engel Mi?

karate boy uzamasını engeller mi

Karate sporu, insanların boyunun uzamasına engel olmaz. Hatta bazı araştırmalara göre, vücudun esnemesini sağlayan spor dalları boyun uzamasında olumlu yönde etkili dahi olabilir. Ancak bilimsel çalışmaların bazıları bunun aksini iddia etmektedir. Yani bir bireyin boyunun uzamasında hiçbir spor dalının etkili olmadığı görüşündedirler. Bu bilimsel çalışmalara göre sadece genetik yapı ve beslenme boy üzerinde etkilidir ve spor, bireyin boyunun uzamasına engel olamayacağı gibi, uzamasına yardımcı da olamaz. Sonuç olarak Karate, boy uzamasına engel olmadığı gibi, atlamak, yumruk ve tekme atmak, yere yuvarlanmak gibi birçok egzersiz içeren bir spor olduğu için karate yapacak sporcular, sağlıklı yaşam için tavsiye edilen genel fitness aktivitelerini de öğrenmiş olacaklardır.

Ya Taekwondo?

karate boy uzamasını engeller mi taekwondo karate kemer

Karate için ulaşılan sonuçların hepsi tüm Uzak Doğu sporları için geçerlidir. Mesela Taekwondo da boy uzamasına engel değildir. Taekwondo, bir spor dalı olarak periferik sinir sistemini, refleks hareketleri güçlendirir ve iskelet kaslarını geliştirmektedir. Taekwondo sporcuları, diğer branşlardaki ( judo, güreş, boks, vücut gelişim vs.) sporculara göre daha narin ve ince yapılı olmaktadırlar. Bunun sebebi, Taekwondo hareketlerinin iç kas guruplarını çalıştırıp, kuvvetlendirmesidir.

Peki Basketbol Boy Uzatır mı?

karate boy uzamasını engeller mi

Bu sorunun cevabı da bilimsel çalışmaların büyük bir kısmına göre olumsuzdur. Yani basketbol boyun uzamasında etkili değildir. “Peki neden basketbolcuların büyük çoğunluğunun boyu çok uzun?” diyebilirsiniz. Söz konusu bilimsel çalışmalara göre bunun temel sebebi, basketbolcuların neredeyse tamamının zaten boyları uzun olduğu için seçilmesi ve başarılı olmasıdır.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

NatureHealthguidanceHealthtapTimeKaratefitnessForbesBoldskySakintaekwondoSinirsistemi

[Toplam: 11   Ortalama: 3.1/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?