Kar Tanelerinin Birbirine Benzemediği İddiası

Kar tanelerinin birbirine benzemediği iddiasını, uzun zamandır bir yerlerden sürekli duymaktayız. Öyle ki, bunun bir şehir efsanesi olduğunu bile düşünmüş olabiliriz.

Kar taneleri üzerinde birçok farklı araştırmalar yapılmış ve kar tanelerinin birbirinin aynısı olma ihtimalinin olmadığı ya da bu ihtimalin çok düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitekim bu iddia doğrudur.

Kar Taneleri Nasıl Oluşur?

Bir kar tanesi, üç temel bileşeni olan buz kristali, su buharı ve toz parçacıklarından oluşmaktadır. Buz kristalleri, mikroskobik toz parçacıkları üzerinde oluşan su buharının donmasıyla gerçekleşir. Toz parçacıkları, polen, volkanik kül, hatta gök taşı gibi meteorlar da dahil olmak üzere birçok farklı yerlerden gelebilir.

Kar taneleri, su damlacıkları ve buz kristallerinin olduğu çok soğuk bulutlarda oluşur. Bu damlacıklar kendilerini buz kristallerine bağlarken donarlar ve daha da büyüyerek büyük bir buz kristali oluştururlar. Böylelikle birkaç tane buz kristali bir araya gelerek bir kar tanesi oluşturan kar kristalleri genellikle altıgen şeklinde büyürler.

Aynı bulut üzerinde birçok kar tanesi oluşabilmesine rağmen, moleküler yapıları veya yeryüzüne inerken yaptıkları yolculuklar şekil ve boyutlarını etkilemektedir.

Kar Taneleri Birbirine Benzemez Mi?

Penn State‘deki meteoroloji doçentliği yapmış olan Hans Verlinde, her kar tanesinin benzersiz olduğunu ve hepsini gözlemleyemediğimiz için bunu kesin olarak bilemeyeceğimizi söylemiştir. Ancak ardından şunu eklemiştir:

“İki eşdeğer veya benzer buz kristali bulma ihtimalini ele alabiliriz, ki bu da çok küçük bir ihtimal. Kristaller ne kadar büyük olursa ve farklı büyüme yolları için özgürlük ne kadar büyük olursa ve özdeş kristallerin makroskopik görsel düzeyde bile bulunma ihtimali o kadar düşük olur.” 


kar tanelerinin birbirine benzemediği iddiası


Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü‘nde fizik profesörü olan ve kar kristalleri üzerinde araştırmalar yapan Kenneth Libbrecht, soğuk bölgelere giderek kar tanelerinin mikroskobik görüntülerini inceliyor ve elde ettiği görüntüleri referans alarak kendi laboratuvarında buz kristallerini oluşturuyor.

Libbrecht’e göre, karmaşık bir kar kristali yakından incelendiğinde, kristallerin yüzlerce ayrı özelliği olduğu görülebilir. Ayrıca, kar kristallerinin büyük çoğunluğunun simetrik olmadığını belirtmiştir. Libbrecht, evrenin tüm zamanlarında yağan karları kurcalasanız da birbirinin aynısı olan kar tanelerine rastlama ihtimaliniz dahi olmadığını söylemektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=GlQVkZA5j-A&feature=youtu.beKaynaklar: PennStatesnowcrystals, Pbsits.caltech.edu, tubitak

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler