Kar Tanelerinin Birbirine Benzemediği İddiası

Kar tanelerinin birbirine benzemediği iddiasını, uzun zamandır bir yerlerden sürekli duymaktayız. Öyle ki, bunun bir şehir efsanesi olduğunu bile düşünmüş olabiliriz.

Kar taneleri üzerinde birçok farklı araştırmalar yapılmış ve kar tanelerinin birbirinin aynısı olma ihtimalinin olmadığı ya da bu ihtimalin çok düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitekim bu iddia doğrudur.

Kar Taneleri Nasıl Oluşur?

Bir kar tanesi, üç temel bileşeni olan buz kristali, su buharı ve toz parçacıklarından oluşmaktadır. Buz kristalleri, mikroskobik toz parçacıkları üzerinde oluşan su buharının donmasıyla gerçekleşir. Toz parçacıkları, polen, volkanik kül, hatta gök taşı gibi meteorlar da dahil olmak üzere birçok farklı yerlerden gelebilir.

Kar taneleri, su damlacıkları ve buz kristallerinin olduğu çok soğuk bulutlarda oluşur. Bu damlacıklar kendilerini buz kristallerine bağlarken donarlar ve daha da büyüyerek büyük bir buz kristali oluştururlar. Böylelikle birkaç tane buz kristali bir araya gelerek bir kar tanesi oluşturan kar kristalleri genellikle altıgen şeklinde büyürler.

Aynı bulut üzerinde birçok kar tanesi oluşabilmesine rağmen, moleküler yapıları veya yeryüzüne inerken yaptıkları yolculuklar şekil ve boyutlarını etkilemektedir.

Kar Taneleri Birbirine Benzemez Mi?

Penn State‘deki meteoroloji doçentliği yapmış olan Hans Verlinde, her kar tanesinin benzersiz olduğunu ve hepsini gözlemleyemediğimiz için bunu kesin olarak bilemeyeceğimizi söylemiştir. Ancak ardından şunu eklemiştir:

“İki eşdeğer veya benzer buz kristali bulma ihtimalini ele alabiliriz, ki bu da çok küçük bir ihtimal. Kristaller ne kadar büyük olursa ve farklı büyüme yolları için özgürlük ne kadar büyük olursa ve özdeş kristallerin makroskopik görsel düzeyde bile bulunma ihtimali o kadar düşük olur.” 


kar tanelerinin birbirine benzemediği iddiası


Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü‘nde fizik profesörü olan ve kar kristalleri üzerinde araştırmalar yapan Kenneth Libbrecht, soğuk bölgelere giderek kar tanelerinin mikroskobik görüntülerini inceliyor ve elde ettiği görüntüleri referans alarak kendi laboratuvarında buz kristallerini oluşturuyor.

Libbrecht’e göre, karmaşık bir kar kristali yakından incelendiğinde, kristallerin yüzlerce ayrı özelliği olduğu görülebilir. Ayrıca, kar kristallerinin büyük çoğunluğunun simetrik olmadığını belirtmiştir. Libbrecht, evrenin tüm zamanlarında yağan karları kurcalasanız da birbirinin aynısı olan kar tanelerine rastlama ihtimaliniz dahi olmadığını söylemektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=GlQVkZA5j-A&feature=youtu.be


Doğruluk Yüzdesi 90
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: PennStatesnowcrystals, Pbsits.caltech.edu, tubitak

[Toplam: 5   Ortalama: 4.4/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?