Kağıt Toplayıcılarına Ceza Kesildiği İddiası

Kağıt toplayıcılarına ceza kesildiği iddiasını araştırdık. Yeni Geri Dönüşüm Yasası kapsamında kağıt toplayan işçilerden 20 bin lira, toplayıcılardan kağıt alan firmalara ise 140 bin lira ceza kesileceği iddia edilmiştir. Ancak iddia tam olarak doğru değildir. Kesilen ceza, 2005 yılından beri yürürlükte olan, lisansı bulunmayan atık kağıt toplama işinde faaliyet gösteren firmalara yönelik bir cezadır.

kağıt toplayıcılarına 20 bin ceza kesilmesi 3

İddia, Ocak 2016’da tartışılan Geri Dönüşüm Yasası üzerine ortaya atılmıştır. Ancak sosyal medyada son günlerde tekrar gündeme gelmiştir.

Kağıt Toplayıcılarına Yasal Düzenleme Geldi Mi?

7 Nisan 2016 tarihinde İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, atık kağıt işçilerine ilişkin, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’ya yazılı soru önergesi sunmuştur. Bakan Sarı tarafından cevaplanan önergede, Türkiye’de faaliyet gösteren atık kağıt toplama işinde faaliyet gösteren işçilere yönelik sorular sorulmuştur.


kağıt toplayıcılarına ceza kesilmesi soru önergesi


Yöneltilen soru önergesindeki sorulara linkten ulaşabilirsiniz. Bakan Fatma Güldemet Sarı’nın yazılı soru önergesine verdiği cevap ise şu şekildedir:

kağıt toplayıcılarına ceza kesilmesi

kağıt toplayıcılarına ceza kesilmesi 1
Bakan Sarı’nın yazılı soru önergesine verdiği cevap

Yeni Dönüşüm Yasası olarak gündeme gelen iddiadaki ceza işlemleri, cevaplanan önergeye göre, 2005 yılında Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında uygulanmaya başlanmıştır. Uygulamada lisansı olmayan firmaların denetimleri sonucu ortaya çıkan cezai işlemler, 2005 yılından bu yana yürürlüktedir. Ancak denetimlerin aksaması sonucu ve ihtiyaçlardan ötürü, yönetmelik revize edilerek 2011 yılında tekrar yayımlanmıştır. 2011 yılından sonra ise, Yeni Dönüşüm Yasası olarak farklı bir düzenleme yapılmamıştır.


Bakan Sarı’dan Açıklama 

Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, iddianın gündeme geldiği 2016 yılının Ocak ayında yaptığı basın açıklamasında konuyla ilgili şunları söylemiştir:

“Bugün kamuoyunda, ceza kesiliyor derken, sanki cezayı atık toplayıcılarına kesilmiş gibi gösteren olay aslında tamamen bu firmaların denetlenmesi sonucunda, çeşitli sebeplerle yönetmeliğe aykırı bulunmuş olan bazı problemlerine kesilmiş cezalardır. Her işletmenin, her fabrikanın zaman zaman denetlendiği gibi bakanlığımızın sorumluluğu altında olan lisanslı firmaları eskiden olduğu gibi 2015 yılında da denetledik.

Özellikle sokakta atık toplayan vatandaşlarımızı suistimal eden, onları kullanan bir anlayış var. Sokakta atık toplayanların çalışma ortamları; hem iş hem de sağlık anlamında yetersizdir. Bu nedenle; atık toplayanlara kardeşlerimize, atıklarını teslim ettikleri firmalarca sahip çıkılması gerekiyor.

En basitinden bu kişilere uygun kıyafet, eldiven, maske ve daha modernize edilmiş araçlarla destek olunabilir. Bu konularla ilgili olarak; bakanlıklarla, lisanslı firmalarla ve belediyelerle bir araya gelmeyi planlıyoruz. Atık toplayıcılarımızın sağlıklarını ve uygun iş koşullarını çok önemsiyoruz. Onlara çok değer veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.” 

Ayrıca Bakan Sarı, 2015 yılı içerisinde 48 bin 651 denetim yapıldığını ve bunun sonucunda 119 firmaya idari yaptırım cezası uygulandığını ifade etmiştir.

Sonuç olarak, lisansı olmayan kağıt firmalarına ceza kesildiği iddiası doğrudur. Fakat, kağıt toplayan işçilere ceza kesilmesine yönelik yasal bir durumla veya herhangi bir olayla karşılaşılmamıştır. Ceza alan firmaların, toplanan kağıtları almama ihtimaline karşı, kağıt toplayan işçiler mağduriyetlerini dile getirerek tepki göstermişlerdir.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %10


Kaynaklar: Resmi Gazete, TBMM Yazılı Soru Önergesi, CNNTÜRK


[Toplam: 7   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?