Kabe İmamının İskambil Turnuvasına Katıldığı İddiası

Kabe İmamının İskambil Turnuvasına Katıldığı İddiası, son günlerde dünyada sosyal medya üzerinde yankı bulan en dikkat çekici iddialardan biri. Türkiye’de de bu konuda atılan tweetler ve yapılan paylaşımlar mevcut. Fotoğraflar, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen kart oyunları turnuvasını ve eski Kabe İmamı Adil el-Kalbani’nin turnuvaya katıldığını gösteriyor.

suudi kumar

suudi arabistan iskambil

İddialarda yer alan, Riyad’da iskambil yarışmaları düzenlendiği ve eski Kabe İmamı Adil el-Kalbani’nin iskambil turnuvasına katıldığı bilgisi doğrudur.

Suudi Arabistan Genel Spor Otoritesi (GSA) resmi Twitter hesabında yaptığı açıklamada, 4-8 Nisan tarihleri arasında ülkenin ilk ulusal kart oyunu yarışmalarının Riyad’da yapılacağını duyurmuştu.

Turnuvaya katılan Kabe İmamı Adil el-Kalbani‘nin fotoğrafları ve videosu da dünyanın her yerinde dolaşıyor ve kart şampiyonasını başlatarak masada kartlarıyla oynadığını gösteriyor.

https://youtu.be/ohylYZOkpAM

Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, İslam’da haram olarak nitelendirilen oyun kartları için Kabe İmamını sorguluyor. Kuran ve Hadisler, İslam’da kumara karşı. Bu yüzden Adil el-Kalbani’nin Baloot Şampiyonası’nı başlatması tüm dünyadaki Müslümanların öfke ve üzüntüsüne sebep oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=OKsN-9gpfA8


Baloot nedir?

Baloot, onlarca yıldır Arap Körfezi gençliği ve özellikle Suudiler arasında oynanan en popüler kart oyunlarından biri. Fransız oyunu Belote’ye benzeyen oyunda kartlara ve 4 oyuncuya ihtiyaç var. Sadece 32 kart kullanılan oyun, her biri iki oyuncudan oluşan iki takım halinde oynanır. baloot nedir

Bir oyuncu 32 kartı dağıtır ve her oyuncu beş kart alır. Birbirine bakan iki oyuncu, mümkün olduğunca çok sayıda yüksek dereceli kart kazanmak için bir takım olarak çalışır. Ana hedef, yüksek dereceli kartların oynandığı turları kazanmaktır. Oyuncular rakibin kartlarını “yiyerek” toplar.


Nakit ödüllü kart oyunu yasallaştığından ve Suud Evi tarafından himaye edildiğinden beri, helal olarak görülüyor. 85.000’den fazla kişi isimlerini tescil ettirdiği şampiyonaya 384 masada oynayacak 12.288 kişi seçilmişti.

Cidde’den kıdemli bir Baloot oyuncusu olan Baleegh Abdullah‘a göre, “Kadınlar da şampiyonalara katılacak ve Baloot kesinlikle şampiyonluktan evrilecek. Bu, ekip üyeleri arasındaki eşzamanlılığa dayanan çok rekabetçi, akıllı bir oyun.”

Ayrıca oyuncu şunları ekliyor: “İlk kez yapılan bir şampiyona için böyle bir para ödülü görülmemiştir. Bu beklenenden daha büyük ve insanların oyuna ilgi duymasını teşvik edeceğinden eminim. ”

Şampiyonada birincilik ödülü yarım milyon riyal; ikincilik 250,000 riyal, üçüncülük 150,000 riyal ve dördüncülük ise 100,000 riyal olarak belirlenmiş.

Kart oyunlarında masaya para sürülmediği; spor müsabakası şeklinde yapılan yarışmalarda derece alanlara para ödülü verildiği söyleniyor.

İslam kart oyunları hakkında ne diyor?

İslam Daimi Komitesi’ne kart oynamanın insanları ibadetten alıkoyup koymadığı ve parayla oynanıp oynanmadığı sorulduğunda, şöyle bir açıklama yapılmıştı:

“İslam’da kart oynamaya izin verilmez; paralı olmasa bile. Çünkü bu insanları Allah’ı zikretmekten (hatırlamaktan) ve ibadet etmekten alıkoyar. Durumun böyle olmadığını iddia etseler bile, yine de iskambil oyunları, Kuran’da açıkça yasaklanan kumar oynamaya yol açabilecek bir araç. Allah diyor ki:”

“Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide Suresi-90)

“Bu kartlar toplum üzerinde bir etkiye sahiptir, çünkü güçlü bir toplumun bağları iki şeyle elde edilir: Allah’ın emirlerine uymak ve onun yasaklamalarına kulak vermek. Bir toplum, bunlardan birini ihmal ettiğinde ya da yasaklanan şeylerden herhangi birini yaptığında dağılır. Bu kartlar insanların cemaat içindeki namazı ihmal etmelerine neden olur ve haram eylemlerinin gerçekleştirilmesi yoluyla yabancılaşmaya, bağları koparmaya, nefrete, ihmale  ve insanların para kazanmakta tembellik etmesine sebep olur.”

yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100

Kaynaklar: baaghi, twitter1, twitter2, youtube1, youtube2, youtube3, saudigazette, arabnews, muftisays, islamicinformation, pbs1, pbs2, pbs3

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?