Johnson & Johnson Firmasının Kansere Yakalandığını Söyleyen Kadınlara Tazminat Ödemeye Mahkum Edildiği İddiası

Johnson & Johnson Firmasının, Talk Pudrası Nedeniyle Kansere Yakalandığını Söyleyen 22 Kadına 4.7 Milyar Tazminat Ödemeye Mahkum Edildiği İddiası, Onedio Gündem Twitter sayfasında paylaşılarak yüzlerce etkileşim aldı.

johnson pudra

Johnson & Johnson firmasının talk pudrası nedeniyle kansere yakalandığını söyleyen 22 kadına 4.7 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildiği iddiası doğrudur.

New York Times, The TelegraphReuters kaynaklarına ve Washington Post’tan Lindsey Bever’in haberine göre, ABD’nin Missouri eyaleti mahkemesi, Johnson & Johnson’a, şirketin talk pudrası ürünlerinin yumurtalık kanserine yol açtığını iddia eden 22 kadına, sebep olduğu zararı karşılaması için 4,69 milyar dolar ödemesini hükmetmiştir.

12 Temmuz Perşembe günü gerçekleşen davada jüri üyeleri firmaya kadınların zararını karşılaması için 550 milyon dolar, ayrıca ceza niteliğinde 4,14 milyar dolarlık cezai tazminat davası açtı. İddialara göre firma, talk pudrasının yumurtalık kanserine yol açtığı konusunda çok fazla tartışma olmasına rağmen akciğer kanserine yol açan bir madde olan asbest ile kirletilmiş pudra satmıştı.


Johnson & Johnson firmasının yaptığı açıklama

Johnson & Johnson yaptığı açıklamada, “kararın derin bir hayal kırıklığı” olduğunu söyledi.

Johnson & Johnson, ürünlerinin asbest içermediğinden ve yumurtalık kanserine neden olmadığından ve mevcut tüm temyiz ilaçlarını sürdürme niyetinde olduğundan emin. Temyiz sürecinden geçmiş olan bu mahkemede Johnson & Johnson’a karşı her türlü karar tersine döndü ve bu davada yer alan birden fazla hata, tersine çevrilmiş olan önceki davalardakilerden daha kötüydü.”


Talk pudrası on yıllardır bebeklerde kullanılmıştır. Kadınlar da teri emmesi ve kokuları azaltması için pudra kullanırlar.

Geçen sene St. Louis Şehri Devre Mahkemesinde yapılan şikayete göre, hijyen amacıyla düzenli olarak “Johnson’s Baby Powder” ve “Shower to Shower” ürünlerini kullanan kadınlar, kendilerinde yumurtalık kanseri geliştiğini söylediler.

Washington Post’tan Laurie McGinley’in haberine göre, talk pudrasının yumurtalık kanserine yol açıp açmayacağı konusu tartışmalıdır; hükümet araştırmacıları da dahil olmak üzere birçok uzman, kanıtların zayıf olduğunu iddia etmektedir.


Talk pudrası zararlı mı? 

McGinley, talk pudrasının kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan bir mineral olduğunu bildirmiştir. Amerikan Kanser Topluluğuna göre talk pudrası doğal haliyle solunduğunda, akciğerlerde kansere neden asbest maddesini içerebilir. Ancak derneğe göre, modern ürünlerde kullanılan bir form olan asbestsiz talk pudrasının benzer bir risk oluşturup oluşturmadığı belli değil. Özellikle yumurtalık kanseri ile ilgili olarak, Amerikan Kanser Derneği, “bazı çalışmalarda biraz daha fazla risk olduğu rapor edilmiş ve bazılarında hiç  kanser artışı bildirilmemiştir” açıklamasında bulunmuştur.

McGinley şöyle devam etmiştir:

Talk konusundaki tartışmalar on yıl önce başladı. 1970’lerin başında, bilim adamları yumurtalık tümörlerinde talk partikülleri keşfettiler. 1982’de Harvard araştırmacısı Daniel Cramer, talk pudrası ve yumurtalık kanseri arasında bir bağlantı olduğunu bildirdi. Çalışmasının ardından, daha çok talk pudrası kullanıcılarının düzenli olarak yumurtalık kanseri riskini artırdığı bulunmuştur. Bir noktada J & J’nin ürünlerine uyarı koymasını tavsiye eden Cramer, şirketi dava eden kadınlar için sık sık bir uzman tanık oldu.


Kaynaklar: twitter, New York TimesReuters, The TelegraphWashingtonpost, Washingtonpost2, ncbi, ncbi2, youtube

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler