İyi Partili Durmuş Yılmaz’ın “Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Tayland tek kuruş enerji üretmiyor” İddiası

İYİ Parti kurucu üyesi olan Durmuş Yılmaz, Twitter hesabında yaptığı bir paylaşımda, “Yerli enerji yatırımları ile cari açık da kapanmaz. Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Tayland tonla cari fazla üretiyor, ama tek kuruş enerji üretmiyorlar. Nasıl başarıyorlar? Verimlilik ve inovasyonla. Bunların da temel girdisi kaliteli beşeri sermaye.” demişti.

Merkez Bankası Başkanlığı da yapmış olan İyi Partili Durmuş Yılmaz’ın “Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Tayland tek kuruş enerji üretmiyor” iddiası doğru değildir.

Japonya’da 42, Güney Kore’de 25, Tayvan’da 6, Tayland’da 2 nükleer enerji santrali bulunmaktadır.


JAPONYA

japonya nükleer enerji

Japonya’da toplam 40 GWe (gigawatt elektrik) net kapasiteye sahip 42 adet nükleer reaktör bulunmaktadır. Geçmişte ülkenin elektriğinin %30’u nükleerden gelmiştir; 2017 yılında, bu oran sadece %4 idi.

Japonya’da ilk ticari nükleer güç reaktörü 1966’nın ortalarında faaliyete başlamış ve nükleer enerji, 1973’ten beri ulusal bir stratejik öncelik haline gelmiştir. Bu, 2011 Fukuşima kazasının ardından gözden geçirilerek onaylanmıştır.

2011 yılına kadar Japonya, reaktörlerinden yaklaşık %30 oranında elektrik üretiyordu ve bunun 2017 yılına kadar en az %40’a çıkması bekleniyordu. Şu anda 42 reaktör çalışabilir durumdadır. 17 reaktör ise şu anda yeniden başlatma sürecindedir.


GÜNEY KORE

güney kore nükleer enerji santrali

Güney Kore’de 22.5 GWe birleşik net kapasitesi ile 25 nükleer santral vardır. 2017 yılında, nükleer, ülkenin elektrik üretiminin %27’sini oluşturmuştur. Enerji politikası belirsiz olan 2 tanesinin daha yapılması planlanmaktadır. Ayrıca gelecekteki reaktör tasarımları üzerine yoğun araştırmalarda da yer almaktadır. Hükümet, ülkenin toplam enerji karışımındaki nükleer enerjinin payını yüzde 30’dan yüzde 40’a çıkarmayı planlamaktadır.

Güney Kore, dünyanın en önde gelen nükleer enerji ülkeleri arasında yer almakta ve teknolojisini yaygın olarak ihraç etmektedir. Şu anda BAE’de 20 milyar dolarlık bir sözleşme altında 4 nükleer reaktörün inşasında yer almaktadır.

Nükleer enerji, Güney Kore için stratejik bir önceliktir.

güney kore nükleer


TAYLAND

Tayland, 2007 yılında, artan elektrik talebini karşılamak ve yakıt ithalatına olan bağımlılığı azaltmak için ilk iki nükleer enerji santralini inşa etmeyi planladığını söylemişti. Bu sayede her santral 2.000 megavat elektrik üretebilecekti.

Tayland Ulusal Enerji Politikası Konseyi, ülkede bir nükleer enerji santrali inşa etmek için fizibilite çalışması başlatmış ve 2007’de, 2007-2021 için Güç Geliştirme Planı’nı onaylamıştı. 2020-21 yıllarında başlayacak olan 4000 MWe’lik nükleer üretim kapasitesinin inşası da bu plana dahildi. 2010 yılında başlatılan 2010-30 yeni Güç Geliştirme Planı da, 2020-28 yıllarında başlayacak 5 adet 1000 MWe ünite planlamaktadır.


TAYVAN

Tayvan’ın çalışmakta olan 6 adet nükleer güç reaktörü vardır, 2 gelişmiş reaktör inşaat halindedir, ancak bu proje askıya alınmıştır. Ocak 2016’da seçilen Demokratik İlerleme Partisi, 2025 yılına kadar nükleer enerjiyi aşamalı hale getirme politikasına sahiptir.

tayvan nükleer enerji santrali


YILLARA GÖRE ASYA NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİ

asya nükleer güç

asyada nükleerasya nükleer enerji

nükleer jeneratör


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0

Kaynaklartwitter, nevadanscleanenergy, phys.org, world-nuclear2, thestar, world-nuclear-news, world-nuclear3, world-nuclear4

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?