İtalya’da Bir İlkokulda İncil ve Kuran Birlikte Okutuluyor İddiası

İtalya’nın Biella şehrinde bulunan bir ilkokulda, İncil ve Kuran’ın aynı zamanda öğretildiği iddiası doğrudur. Projenin sahibi olan öğretmenin açıklamasına göre, çocuklara bir bakış açısı, hoşgörü, birlikte yaşama ve farklı dinlere ilişkin bilgi vermeyi amaçlıyor. Uygulamada genç öğrencilerin katılımını hedefleniyor ve kimse dışlanmıyor.

Derslerin aynı zamanda farklı ibadetlere adanmış zamanları da içerdiği uygulamada öğrencilere aynı gün içinde cami, kilise ve sinagog gezilerine katılma fırsatı sunuluyor.

Bu “ayrıcalıklı” çocuklar, İncil‘i okurken Kuran‘ı da okuyorlar. Biella’nın en kalabalık mahallelerinden biri olan ve göçmenlerin yoğun bir şekilde yaşadığı Chiavazza ilkokulunda öğretmen öğrencilere komşularına saygı duymayı, birlikte barış içinde yaşamanın temellerini atabilmek için Katoliklik ve diğer dinlerin özünü anlatıyor. Proje sahibi öğretmen Stefania Laveder 20 yıldır okulda öğretmenlik yapıyor. 11 sınıfı ve 250 öğrencisi var.

italyada kuran ve incil
Biella’nın etnik çeşitliliği en fazla olan bölgelerinden olan Chiavazza ilkokulunun öğrencileri

Amaç Ortak Paydada Buluşmak

Stefania Laveder, kimseyi dininden döndürmek istemiyor. Ona göre bütün çocuklar birbirlerini tanımayı ve birlikte yaşamayı öğrenmeli. Okulda her sınıfta İtalyan olmayan üç ya da dört öğrencinin olduğunu söyleyen Laveder, “Birkaç yıl önce daha çok vardı; ancak kriz yüzünden birçokları gitti. Herkesin kendi kültürü çok değerlidir. Amacım toplantılarda bu çocukların ortak bir noktada buluşmalarını sağlamak ve herkese yer açmak.”diyor.

Öğretmenin öğrencileri ile yaşadığı deneyimler arasında, “tek tanrı gezisi” olarak adlandırdığı aktivite yer alıyor; çocuklar bir kiliseyi, bir sinagogu ve bir camiyi ziyaret ediyor. Laveder, “Ben kendim, bilgimi derinleştirmek ve İslam dini hakkında daha fazla şey öğrenmek için camiye gittim. Öğrencilerimin ikisi bana bir Kur’an verdi. Noel’de Hristiyan ve Müslüman öğrenciler İsa’nın doğumu üzerine konuşuyorlar. Ve küçük İtalyan öğrencilerim vaftizler ve ayinlerin diğer dinlerde nasıl yer aldığını çok merak ediyor. Ritüeller çok farklı. Müslümanlar, inancın kalplerine girmesi için Kuran’ın ilk sözlerini yeni doğanların kulağına fısıldıyor. Çocuklar bundan çok etkileniyor.” diyor.

italyada kuran

İtalya’da ilkokullarda haftada 2 saat seçmeli din dersi veriliyor.

Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar

lastampa     laprovinciadibiella

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?