İstanbul Havalimanı’nın Açıldığı Gün Alman Medyasında “Berlin Yeni Havalimanı 2500 Gündür Açılamadı” Haberlerinin Yazıldığı İddiası

 

Yunus Paksoy adlı Twitter kullanıcısının Berlin havalimanına ilişkin yaptığı paylaşımda, İstanbul Havalimanı’nın açıldığı gün Alman medyasında Berlin Yeni Havalimanı 2500 gündür açılamadı haberinin yer aldığı iddia edildi.

Söz konusu iddia doğrudur. Berlin Havalimanı’nın 2500 gündür açılamadığına yönelik eleştirel haberler Alman medyasında ve pek çok web sitesinde İstanbul Havalimanı’nın açıldığı gün yayımlanmıştır.

Bu konunun Doğu’ya uçuşlarda en önemli aktarım merkezi olacağı için Almanya’ya ciddi rakip olacak İstanbul Havalimanı’nın açıldığı gün gündeme getirilmesi, Almanya’nın İstanbul Havalimanı projesi hakkındaki görüşleri de göz önüne alındığında son derece manidar ve dikkat çekicidir.


 

İstanbul Havalimanı projesi hakkında olumsuz algıya yönelik haberler özellikle Alman medyasında sıkça yer bulmuş, Almanya bu konuda endişe duymuştu. Frankfurt, Avrupa’nın en önemli aktarma noktalarından biri. Mega proje İstanbul Havalimanı, Doğu’ya uçuşlarda en önemli aktarım merkezi olacağı için Almanya’ya ciddi rakip olacak. Frankfurt Havalimanı’nı işleten Fraport şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Schulte, İstanbul’a yapılacak 3. havalimanının kendileri için üstesinden gelinmesi gereken bir sınama olacağını söylemişti.

“İstanbul Havalimanı Gerçekten İhtiyaç mı?” başlıklı araştırma yazısına buradan ulaşabilirsiniz.


İstanbul Havalimanı’nın Açıldığı Gün Alman Basınında Yer Alan Berlin Havalimanı Haberleri

7 Nisan 2019‘da İstanbul Havalimanı’nda ticari uçuşlar başlamış ve ilk uçak Ankara’ya kalkmıştı.

Aynı gün (7 Nisan 2019) Alman web sitelerinde “Tebrikler! Berlin Havalimanı 2500 Gündür Açılmıyor. (Glückwunsch! Der BER ist seit 2500 Tagen NICHT eröffnet)” başlıklı haberler yayımlandı.


7 Nisan’da bz-berlin.de web sitesinde yer alan haber:

 

Haberde, Berlin Havalimanı’nın (BER) 3 Haziran 2012’de, 2500 gün önce açılmış olması gerektiği yazıyor.


8 Nisan’da morgenpost.de web sitesinde yer alan haber:

 


7 Nisan 2019’da yayımlanan söz konusu habere tagesspiegel.de web sitesinde de yer verilmiş:

Burada ise daha sert bir eleştirel haber başlığı kullanılmış. Başlıkta, “2500 gün önce başkentin havaalanının açılması patladı. Ekim 2020’de (BER’in) lansmanı olması ise mümkün değil.” ifadeleri yer alıyor.

 


Yine 7 Nisan 2019’da GTT NEWS tarafından yüklenen eleştirel bir YouTube videosuna da rastlamak mümkün:

 

https://www.youtube.com/watch?v=crG3hmVW8qA


 

Aynı eleştirel başlıkla servis edilen bu habere pek çok web sitesinde rastlamak mümkün; üstelik tam da 7 Nisan 2019‘da, İstanbul Havalimanı’nda ticari uçuşların başladığı tarihte.

 

Görüldüğü üzere söz konusu iddia doğrudur; Berlin Havalimanı’nın 2500 gündür açılamadığına yönelik eleştirel haberler Alman medyasında ve pek çok web sitesinde İstanbul Havalimanı’nın açıldığı gün yayımlanmıştır.

Bu konunun tam da İstanbul Havalimanı’nın açıldığı gün gündeme getirilmesi, Almanya’nın İstanbul Havalimanı projesi hakkındaki görüşleri göz önüne alındığında son derece manidar ve dikkat çekicidir.

Kaynaklarkaynak1, kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?