İsrail’in Filistinlileri Öldürmek İçin İlaç Ürettiği İddiası

 

Sosyal medyada paylaşılan bu görsel, yaklaşık 57 bin kez paylaşıldı, yüzlerce beğeni ve yorum aldı.

İsrail tarafından Filistinlileri öldürmek için üretilen ağrı kesicinin 6 günde kişiyi öldürdüğü ve değişik ülkelerde yanlışlıkla kullanılıp test edildiği iddiaları doğru değildir.


Paracetamol Tablets Ip Nedir?

Öncelikle, Paracetamol adlı ilacı İsrail’in ürettiği iddiası doğru değil.

Görseldeki ilaç, Zentiva ilaç firması tarafından üretilen bir ağrı kesicidir. Zentiva, genel merkezi PragÇekya’da bulunan bir firmadır. Zentiva’nın resmi web sitesindeki “Who we are” (Biz kimiz) sayfasında, Prag ve Bükreş’te üretim yerleri bulunduğunu görmek mümkün.

 

Bunu, Zentiva’nın LinkedIn sayfasında da görmek mümkün:


 

Paracetamol 500mg Tablets İnternet ortamında aratıldığında, ilaç bilgilerinin yer aldığı şu siteye ulaşılabiliyor. Sitede üretici firma ve ilacın pazarlama yetki sahibi açıkça görülebiliyor. Verilen adres ise Birleşik Krallık’ta görünüyor.

 

Yani ilacın üretim ve dağıtım aşamalarında İsrailli firmaların olması söz konusu değil.


Zentiva, İsrail Menşeili İlaç Firmaları Arasında Yer Almıyor

Detaylı bir araştırma sonucunda, Zentiva’nın İsrail menşeili ilaç firmaları arasında yer almadığı bilgisine de ulaşmak mümkün.


İlacın Ölümcül Virüs Taşıdığı İddiaları

Bu ilaç, İsrail tarafından Filistinlileri öldürmek için üretildiği iddialarından bağımsız olarak, İnternet ortamında kötü şöhret sahibi. Sebebi ise ölümcül ‘Machupo’ virüsü taşıdığı iddialarıyla gündeme gelmiş olması.

2017 yılının başında, Paracetamol P-500 adlı ilacın dünyanın en tehlikeli virüslerinden biri olan ‘machupo’ virüsünü içerdiğinin doktorlar tarafından kanıtlandığını ortaya atan bir Facebook paylaşımı yapıldı ve viral oldu.

 

Ancak iddianın sahte olduğu, fact-check sitesi Snopes tarafından da haber yapıldı.


 

Endonezyalı ve Malezyalı yetkililer, ortaya atılan iddianın bir ‘şaka’ olduğunu duyurmuştur.

Malezya Sağlık Bakanlığı, ilaç yapım sürecinde virüslerin hayatta kalamayacağını söyleyerek paracetamol iddiasının uydurma haber olduğunu doğrulamıştır.

 

Ayrıca, Machupo virüsünün Paracetamol P-500 isimli ilaçta bulunduğuna dair bir rapora da rastlanmamıştır.

Ancak her ne kadar bu ilaçta ölümcül bir virüs bulunmasa da, yüksek dozda alınan ilaçların karaciğere zarar verdiği gerçeği yadsınamaz.


 

Görüldüğü üzere, görseldeki ilaç İsrailli bir firma tarafından değil, Çekya kökenli Zentiva firması tarafından üretilmiş bir ağrı kesicidir. Ayrıca, Paracetamol P-500 adlı ilacın ölümcül bir virüs taşıdığı iddiasının da asılsız olduğu kanıtlanmıştır.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?