Ispanağın Güçlü Bir Demir Kaynağı Olduğu İddiası

Bir kış sebzesi olan ve ısrarla çocuklara yedirilmesi önerilen ıspanağın kuvvetli bir demir kaynağı olduğu iddiası doğru değildir. Ispanakta bulunan demir miktarı, aslında maydanoz gibi birçok sebzede bulunan demir miktarından daha azdır.

USDA‘ya (Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Servisi) göre, 100 gram ıspanakta bulunan demir miktarı 2.71 mg’dır. Bu miktar, maydanozda 6.2 mg, nanede 5.1 mg, buğday, arpa gibi tahıllarda ise ortalama 3.5 mg’dır.

 


Efsane Nereden Geliyor?

1870 yılında, Erich von Wolf adlı bir Alman kimyager yeşil sebzelerin besleyici faydalarını araştırmaktaydı. Çalışmalarını yaparken, ıspanağın demir oranındaki ondalık noktasını yanlış yere yazdı. Wolf, yanlışlıkla yüz gramında 3,5 mg bulduğu demir miktarını, 35 mg yazarak, ıspanağın demir seviyesini 10 katına çıkardı. Bu durum, ıspanağın aşırı derecede demir içerdiği ve vücudun daha güçlü olmasına yol açan yanlış bir anlayışa neden oldu.

Ispanaktaki demir miktarının yanlış hesaplanması, popüler çizgi film karakteri Temel Reis (Popeye)’in yaratılmasına katkı sağladı. 1932’de çizgi filmleştirilen Popeye, ağzında piposuyla denizci bir karakter olup, başı sıkıştığında ya da güce ihtiyacı olduğunda bir teneke kutusundaki ıspanağı ağzına boşaltıyor; pazıları şişiyor karşısına çıkanı yeniyordu. Popeye’nin etkisiyle Amerika‘da ıspanak tüketimi bir anda 3 katına çıkmıştır.

Mr von Wolf’un hatası 1937‘de verilerin yeniden kontrol edilmesi halinde fark edildi ve düzeltildi. Ancak ıspanağın, hala halk arasında belki de çizgi film karakterinin yardım ettiği için, demir açısından en zengin sebzelerden biri olduğu düşünülüyor.

Son olarak, 1981‘de Royal Victoria Hastanesi’ndeki bir hematoloji danışmanı olan Terry Hamblin, 1980’li yıllarda ıspanağın önemli bir demir kaynağı olarak nasıl keşfedildiğiyle ilgili hikaye hakkında konuştu ve 1930’larda, araştırmacılar tarafında, bir yazım hatasının, ıspanakta bulunan demir miktarını on katına çıktığını keşfetti.

ıspanak demir iddiası

Araştırmacı Ole Bjørn Rekdal‘a göre, ıspanakta demir var ancak diğer yeşil sebzelerden daha fazla değil ve az miktarda kişi ıspanağı büyük miktarlarda tüketebilir. Bununla birlikte, iyi bir demir kaynağı olarak ıspanağın, daha büyük bir problemi de demirin bağırsak emilimini şiddetle engelleyen maddeleri içermesidir. Basitçe söylemek gerekirse, ıspanak demir eksikliği çekenlerin ilk gıda seçimi olmamalıdır.

Ispanak, diğer sebzelerden farklı olarak bol miktarda oksalik asit de içerdiğinden ve oksalik asit demirin emilimini önlediğinden, ıspanağın iyi bir demir kaynağı olduğu söylenemez.Kaynaklar: 1-USDA 2-How Stuff Works 3-Dailymail 4-Business Insider 5-Sage Journals 6-Since Made Simple 7- Tubitak.gov.tr

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler