Islık Çaldığı İçin 27,5 Yıl Hapis Cezası Verildi İddiası

Islık çaldığı için 27,5 yıl hapis cezası verildi iddiasını dogrula.org olarak inceledik. İddiaya göre, Dicle Üniversitesinde Kürtçe marşı ıslık çaldığı gerekçesiyle birkaç öğrenci gözaltına alınmış ve haklarında 27,5 yıl hapis cezası istenmiştir. Ancak iddia doğru değildir.

Öğrencilerin gözaltına alınma sebebi ve haklarında 27 yıl hapis cezası istenmesi, Kürtçe Marş söyledikleri için değil, PKK Marşı söyleyerek terör örgütü propagandası yaptıkları gerekçesiyledir. Söz konusu iddia, son birkaç gündür sosyal medyada paylaşılmakta ve bazı yayın organları tarafından haber yapılmaktadır.


ıslık kürtçe marş söyleyen 27 yıl ceza aldı iddiası 2


ıslıkla kürtçe marş söyleyen 27 yıl ceza aldı iddiası


20 Mart 2017 tarihinde, Dicle Üniversitesindeki Nevruz kutlamaları esnasında gelişen olayda, 12 öğrenci göz altına alınmış ve terör örgütü propagandası yapmak, silahlı terör örgütü adına suç işlemek, 2911 sayılı yasaya muhalefet ve görevli memura mukavemet suçlarından, haklarında 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştır.

Polise Yaklaşıp Propaganda Yaptılar

Aşağıdaki videoda görüldüğü üzere, terör propagandası yapan kişiler, sivil polis memuruna yaklaşarak ıslıkla PKK marşı söylemekte ve ardından gözaltına alınmaktadır.

Gözaltına alınan kişilerin ıslıkla söylediği marş, Kürtçe’de Gerilla Marşı (Sirûda Gerîla) olarak geçen, PKK marşı Çerxa Şoreşê’dir.

https://www.youtube.com/watch?v=owjq1kKsJBc&has_verified=1


Propaganda kelime anlamı olarak, bir öğreti, düşünce veya inancı başkalarına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla söz, yazı ve benzeri yollarla gerçekleştirilen çalışma ve yayma eylemleridir.

Türk Ceza Kanununun 220. maddesine göre terör örgütü propagandası şu şekilde geçmektedir; örgütün, cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasının yapılması, benimsetilmesi, bu amaçla empoze edilmesi, dayatılması suçtur.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu, Youtube, ABC Gazetesi


[Toplam: 8   Ortalama: 4.9/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?