İşe Gitmemek İçin Kendini Bıçakladığı İddiası

İşe gitmemek için kendini bıçakladığı iddiasını inceledik. Japonya’nın Aichi prefektörlüğünde bir adamın işe gitmemek için kendisini bıçakladığı iddia edilmiştir. Söz konusu iddia doğrudur.

22 Şubat 2017 tarihinde sabah saat 07:20’de, Aichi prefektörlüğündeki Kasugai şehrinde yaşayan 54 yaşındaki Masaru Miura, Nagoya metro istasyonunun banyosunda yaklaşık 13 cm uzunluğundaki bıçakla, sol kalçasından kendini bıçaklamıştır. Kendini bıçaklamasının ardından polis karakoluna giden adam, “Tanımadığım bir adam beni arkamdan bıçakladı” diyerek polise yalan ifade vermiştir.

Yaklaşık 2,5 cm uzunluğundaki yarasının tedavisi için Miura’yı beklerken, olayla ilgili daha fazla araştırma yapmaya başlayan polis, Miura’nın ifadesinde tutarsızlıklar olduğunu fark etmiştir.  Miura, nihayetinde yalan söylediğini ve kendisini bıçakladığını itiraf etmiştir. Polis, aynı gün öğleden sonra yalan ihbarla polisin görevine müdahale ettiği için Miura’yı tutuklamıştır.

işe gitmemek için kendini bıçakladığı iddiası 3

Miura, bıçağı metro istasyonunun yakınında bir çalılıkta bulduğunu iddia etmiştir. Miura’nın söylemlerinden polisin aktardığına göre, “işe gitmek istemediği için bunu yaptığı” ve “eğer yaralanırsa işe gitmek zorunda kalmayacağını düşündüğü” ifadeleri yer almıştır.

Japon medyası, Masaru Miura’nın iş stresinden dolayı zihinsel bunalım içerisinde olabileceğini ve bu yüzden böyle bir olayın gerçekleşmiş olabileceğini aktarmıştır.

işe gitmemek için kendini bıçakladığı iddiası 1

3 Gün Sonra Aynı Olay Gerçekleşti

Masaru Miura’nın olayından 3 gün sonra 25 Şubat tarihinde ise benzer bir olay yine Japonya’da gerçekleşmiştir. Bu defa Fukuoka prefektörlüğünün Kurume şehrinde, pişmiş ürün imalatı yapan bir şirkette çalışan bir adam, Masaru Miura’nınkine benzer şekilde, tanımadığı biri tarafından bıçaklandığını iddia etmiştir. Polise verdiği ifadesinde, otoparkta arabasından indikten sonra, birisinin sırt çantasını çalmaya çalıştığını ve direnince de bıçaklandığını iddia eden 26 yaşındaki adam, dirseğindeki derin bıçak yarası sebebiyle tedavi edilmek üzere hastaneye götürülmüştür.

Polis ilk başta olayı, yaralanmayla sonuçlanan bir hırsızlık vakası olarak değerlendirmiştir. Ancak daha sonradan bıçaklandığını iddia eden adamın, aslında üzerinde bıçak bulundurduğunun ortaya çıkması üzerine soruşturmanın seyri değişmiştir. Polisin devam eden sorgulamalarının üzerine adam kendisini bıçakladığını itiraf etmiştir. İşe gitmek istemediği için bunu yaptığını söyleyen adam, sahte ihbar sebebiyle Küçük Suçlar Yasasını ihlal ettiği için tutuklanmıştır.

işe gitmemek için kendini bıçakladığı iddiası 2

Neden işe gitmek istemediklerine dair her 2 olayda da detay verilmemesine rağmen, aşırı iş yükünün oluşturduğu stres yüzünden olduğu tahmin edilmektedir. Maalesef Japonya’da çok yaygın olan bu durum sebebiyle böyle olaylar yaşanmaktadır.


Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

japankyo, japankyo 2, tomonewsjapan (youtube) , sankei, ne-dir

[Toplam: 7   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?