İran Şahının Karısına Aşık Olan 145 Kişiden 13’ünün Reddedildiği İçin İntihar Ettiği İddiası

Belli aralıklarla sosyal medyada paylaşılarak gündem olan görsellerden biri haline gelen, İran şahının eşi Anis al Doleh’nin fotoğraflarını ve söz konusu iddiayı inceledik. Fotoğraflarda yer alan tüm kadınların İran şahının hareminden olduğu doğrudur, ancak İran şahının karısına aşık olan 145 kişiden 13’ünün reddedildiği için intihar ettiği iddiası doğru değildir.

47 yıl boyunca hüküm sürmüş olan İran şahı Nasireddin Şah Qajar’ın (Nasser al-Din Shah) “eşsiz” olarak adlandırılan eşi Anis el-Doleh’e (Anis al Dawla – Anis al Dowleh) aşık olan 145 kişiden 13’ünün reddedildiği için intihar ettiğine dair bir bilgiye rastlanmamaktadır. Söz konusu iddianın kaynağı, 9Gag adlı eğlence sitesinde yer alan görsellerdir.

Ayrıca, dolaşımdaki görselde yer alan kadınların her biri Qajar ailesinden farklı kişilerdir. Kendi dönemlerinin beğenilen ve uğruna şiirler yazılan kadınlarından olan Qajar haremi kadınları hakkında pek çok aşk hikayesi mevcuttur. Şahın kızları feminist, ulusalcı ve entelektüel özellikleriyle de ünlüdür.


Nasireddin Şah’ın sanata çok düşkün olduğu ve çocukken İngiltere’ye yaptığı ziyaretlerde ilgi alanına girmiş olan fotoğrafçılığı İran’da da hayata geçirmenin bir zorunluluk olduğunu düşündüğü rivayet edilir.

Şahın haremindeki fotoğraflar, fotoğraf sanatçısı Antoin Sevruguin tarafından çekilmiştir. Sevruguin daha sonra Gülistan Sarayı’nda “fotoğrafçı” olmuş ve her türlü konuyu ele almıştır. “Saray fotoğrafçısı” ünvanı alan Sevruguin, ilk başlarda yalnızca şahın ve erkeklerin fotoğraflarını çekmişti, çünkü kadınların yüzünü fotoğraflamak kesinlikle yasaktı.

Şahın fotoğraf tutkusu ve hükümdarlık yetkisi, bu yasağı kaldırmasına neden oldu ve saray fotoğrafçısının yaklaşık 100 kadından oluşan haremini fotoğraflamasına izin verdi.

Nasser al-Din Shah Qajar

Nasireddin Şah’ın karısı “eşsiz” Anis el-Doleh (Anis al Dawla)

Qajar kadınlarının ince tüylerden oluşan bıyıkları ve kalın kaşları, Carla Serena’nın kitabında da yer verdiği bir konudur. Kadınların güzelleşmek amacıyla kaşlarını birleştirdiği ve dudaklarının üzerine makyajla ince bıyık çizdiği kitapta da yer almıştır.


Nasireddin Şah’ın kızı Zahra Khanum Taj al-Saltanah


Nasireddin Şah’ın kızı İsmet el Doleh ( Esmat al-Dowleh)


 

Nasireddin Şah’ın diğer eşi Shams

al Dawlah


İran Şahının Hareminin Belgeseli (Nasseredin Shah and His 84 Wives)


Kalın ve Birleşik Kaşlar ile Bıyıkla Şekillenmiş Yüz Güzelliği Algısı

Kadınsı güzellik ideali zamanla değişebilir. Qajar döneminde, kadın güzelliğinin algısı kalın bir kaşla (abru-ye peyvasteh) ve bıyıkla şekillenmiş bir yüzdü. Örneğin, Qajar hükümdarı Nasır el-Din Şah’ın hareminin kadınları, bu çarpıcı özelliklere sahip olmadıkları taktirde yüzlerine bıyık çizmek ve kaşlarını birleştirmek için makyaj teknikleri kullanmışlardır.


Qajar Dönemi’ne Ait “Güzel Kadın” İlüstrasyonları


 

Her ne kadar dönemin güzellik algısı bu şekilde ve mevcut fotoğraflardaki kişiler gerçek olsa da, İran şahının karısına aşık olan 145 kişiden 13’ünün reddedildiği için intihar ettiğine dair bir bilgiye rastlanmamıştır. Söz konusu ifade, “meme” (genellikle esprili ve yaratıcı bir biçimde değiştirilerek, internet üzerinden yayılmış video veya deyiş) olarak yayılmış ve ülkemizde de Türkçe hali paylaşılarak viral olmuştur.

Kaynaklar: Kaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9

[Toplam: 7   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?