iPhone 6 Yavaşlatıldı İddiası

iPhone 6 yavaşlatıldı iddiasını dogrula.org olarak inceledik. Türkiye ve dünyadaki kullanıcılar tarafından fark edilen ve ara ara gündeme gelen iddiaya göre, Apple yeni bir iPhone modeli çıkardığında bir önceki modeller bilinçli bir şekilde yavaşlatılmaktadır.

Apple tarafından iPhone 6’nın yavaşlatıldığı iddiası doğrudur. 

Sosyal medya kullanıcıları tarafından da iPhone’nun yavaşlatıldığına yönelik örnekler paylaşılmaktadır. Twitter’da bir kullanıcı, iPhone 6’nın bilinçli olarak yavaşlatıldığını şu şekilde ifade etmiştir:

“Apple’ın eski iPhone telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı doğru. iPhone 6 telefonumu 3 yıl önce almıştım ve gerçekten yavaşladı. APP ‘CPU DasherX’ gösteriyor ki iPhone 6, 600 MHz hızında çalışıyor. Pil değişiminden sonra CPU hızı, fabrika ayarları olan 1400 MHz’ye geri döndü.  “

iphone 6 yavaşlatıldı iddiası


iPhone’nun Yavaşlatıldığı Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefon ve tabletlerin hızını test eden birçok uygulama bulunmaktadır. Lirum Device Info Lite, Geekbench, Benchmark gibi test ve uygulamalara göre, Apple akıllı telefonlarda sonradan herhangi bir yavaşlama olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

App Store’dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamalara göre, iPhone’unuzun performansının azalıp azalmadığını ve pil ömrüne bakabilirsiniz. Örneğin bunlardan birisi olan Lirum Device Info Lite isimli uygulamayı indirerek, iPhone’un hızını anlayabilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra, sol üstte bulunan menü sekmesine girerek Bu Cihaz > CPU kısmına dokunun ve işlemcinin fiili olan saatini maksimum saatine göre kontrol edin. Her iki veri de aynı ise iPhone’ununuz yavaşlatılmamış demektir.

iphone 6 yavaşlatıldı iddiası 2

Yavaşlatılmamış eski iPhone modelleri için orijinal işlemci hızı şu şekildedir:

  • iPhone 6 ve 6 Plus: 1.4 GHz
  • iPhone 6S ve 6S Plus: 1.84 GHz
  • iPhone SE: 1.84 GHz
  • iPhone 7 ve 7 Plus: 2,34 GHz

Ayrıca, aşağıdaki videodaki yöntemle de iPhone’unuzun yavaşlayıp yavaşlamadığını öğrenebilirsiniz:


Apple Açıklama Yaptı

Geekbench geliştiricisi olan John Poole, bazı iPhone modellerinin yavaşlaması karşısında, kullanıcıların yeni bir batarya almak istemelerinin yanı sıra, iPhone’nun yeni çıkan modelini almak istediklerini düşündüklerini ifade etmiştir.

Apple, kullanıcılara yeni bataryalar için çeşitli kampanyalar sunmuştur. Ancak kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine, pil performanslarının yavaşlatılmasını doğrular nitelikte bir açıklama yapmıştır:

“Amacımız genel performansı ve cihazlarının ömrünü uzatan müşterilere en iyi deneyimi sunmaktır. Lityum iyon piller, soğuk şartlarda, düşük bir pil şarjına sahipken veya zamanla yaşlandıkça, elektronik bileşenlerinin korunması için cihazın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilecek en yüksek akım taleplerini karşılama yeteneği azdır.

Geçen yıl, iPhone 6, iPhone 6 ve iPhone SE’nin, anlık zirveleri yalnızca cihazın beklenmedik bir şekilde bu koşullar altında kapanmasını önlemek için gerektiğinde düzeltmek için bir özellik yayınladık. Şu anda bu özelliği iOS 11.2 ile iPhone 7’ye genişlettik ve ileride diğer ürünler için destek eklemeyi planlıyoruz.”

Apple’a Açılan Davalar

Teknolojik cihazların bilinçli olarak yavaşlatılması, sadece Apple için değil neredeyse aynı sektördeki tüm şirketler için geçerli bir durumdur. Planlı eskitme olarak adlandırılan bu durum, günümüzde sıkça karşımıza çıkmaktadır. İlerleyen dönemlerde yayınlayacağımız  içerikte planlı eskitmeden daha ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

iphone 6 yavaşlatıldı iddiası 0

Planlı eskitme, Fransa’da suç sayılmakta ve çeşitli ülkelerde elektronik cihazların kasıtlı bir şekilde yavaşlatıldığı gerekçesiyle şirketlere dava açılmaktadır. Apple’ın bazı iPhone modellerini kasıtlı olarak bir yazılım güncellemesi ile yavaşlattığını ve güncellemeyi yeni model olan iPhone 8’in sürümüyle aynı zamana rastladığını iddia eden Fransa’daki Planlı Eskitmeyi Durdurma Paneli (Halte Un l’Obsolescence Programmee – HOP), Apple’a dava açmıştır. Planlı eskitmeye verilen cezalar, yıllık cironun %5’ine kadardır ve bazı durumlarda hapis cezasını içermektedir.

Fransa’nın yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Güney Kore ve Türkiye’den de toplu şekilde Apple’a, iPhone telefonların yavaşlatıldığı gerekçesiyle dava açılmıştır.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: Geekbench, TechcrunchApp Store, The Verge, Shiftdelete, Quora, BBC, Twitter

[Toplam: 7   Ortalama: 4.9/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?