İntihar Eden ABD Askeri Sayısının Savaşta Ölenlerden Fazla Olduğu İddiası

Derindusunce.org sitesinin Twitter hesabında intihar eden ABD askeri sayısının savaşta ölen asker sayısından fazla olduğu yönünde iddiada bulunuldu.İntihar eden ABD’li asker sayısının savaşta ölen asker sayısından fazla olduğu iddiası doğrudur.

Irak ve Afganistan savaşından dönen her 6 Amerikan askerinden biri 80 dakikada bir yaşamına son veriyor. Son 16 yılda intihar eden asker sayısı, Afganistan ve Irak’ta hayatını kaybeden asker sayısından fazladır.

II. Dünya Savaşından bu yana savaşta ölen asker sayısında düşüş yaşanırken intihar kaynaklı ölümlerin sayısı artmaktadır.Bu soruna çözüm bulmak isteyen ABD çeşitli rehabilitasyon programlarını denemektedir. Ancak uygulamaya konulan hiçbir program intihar oranlarının düşmesini sağlamamaktadır.ABD’deki belli demografik gruplar arasında intihar eğilimi olsa da, savaştan dönen veya aktif birliklerin üyesi olan askerler arasında intihar oranı daha da fazladır. Genel olarak intihar sebepleri arasında travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), uykusuzluk, kronik ağrı, uyuşturucu ve alkol alışkanlığı yer almaktadır.USA Today’in Haziran 2016’da yaptığı habere göre intihar eğilimi Amerikalı askerler arasında iki kat artmıştır. The Mercury News’in Ağustos 2016’da yaptığı haberde ise asker kökenli intiharların sivil oranların iki katına çıktığı belirtiliyor.


ABD Ordusunda İntihar Hızı

ABD Savunma Bakanlığının yayınladığı 2014 Yıllık İntihar Raporunda askeri personelden % 19,9 aktif askerin, % 21,9 yedek askerin ve %19,4 Ulusal Muhafızın intihar ettiği belirtilmiştir. Buna göre 2014’te aktif askerler arasında 269, 2013’te ise 259 intihar vakıası yaşanmıştır.

Bu sonucu Iraq Coalition Casualty Count istatistikleriyle karşılaştırdığımızda 2013-2014 yılları arasında intihar eden asker sayısının savaşta ölen asker sayısından fazla olduğu görülmektedir.2009’da intihar, ABD’de en önde gelen ölüm nedeniydi ve toplam intihar kaynaklı ölüm sayısı 36.909 rakamına ulaşmıştır. Erkekler kadınlara kıyasla yaklaşık 4-1 oranında intihar etmiştir. İntiharlar ABD’li erkek ölümlerinin % 2.4’ünü, kadın ölümlerinin % 0.6’sını oluşturmaktadır. Genel nüfusa oranla intihar ederek ölen askerlerin sayısal oranı ise % 78,8’i erkeklerden, % 21,2’si kadınlardan oluşmuştur.

Ancak bu oranlar, ABD teknik olarak savaşta ölen ve intihar eden asker sayısını gerçek rakamlarıyla vermediği için gerçeği yansıtmamaktadır.

ABD Savunma Bakanlığının Ağustos 2017 verilerine göre 2001 ve 2017 yılları arasında Afganistan ve Irak savaşlarına katılan 50.052 asker ölmüştür. Bu sayı Savaşılan grupların, Arap basınının ve bağımsız gözlemcilerin belirlediği sayılar ile karşılaştırıldığında ABD’nin ölüm sayılarını doğru vermediği görülebilmektedir.


Afganistan Savaşında Ölen Toplam Asker Sayısı


Irak Savaşında Ölen Toplam Asker Sayısı

İntihar oranları gerçek değerleriyle verilmiyor olmasına rağmen ABD Gazi İşleri Bakanlığının 2016 verilerine göre 1979’dan 2014’e kadar 55 milyon savaş gazisinin kayıtları raporlaştırılmış, bu raporda ortalama günde 20 gazinin intihar ettiği belirtilmiştir.Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

businessinsider.comnytimes.comncbi.nlm.nih.govicasualties.orgdmdc.osd.milmentalhealth.va.gov

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?