İnsan Sergilenen Hayvanat Bahçeleri Human Zoo İddiası

İnsan sergilenen hayvanat bahçeleri human zoo iddiasını dogrula.org olarak ele aldık. Bir ilkel toplum örneği insan sergilenen hayvanat bahçelerinin 19. ve 20. yüzyılda var olduğu iddiası doğrudur. 

İnsan sergilenen hayvanat bahçeleri, 1800‘lerden 1960′lara kadar Almanya, İngiltere, İsveç, İtalya, Belçika, Hollanda, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pek çok ülkede faaliyet göstermekteydi.

Genelde yaşam alanlarımızda görmediğimiz türden hayvanların sergilendiği hayvanat bahçelerinin pek çok amacı vardır. Bunlardan en makul olanları, insanlara hayvanları tanıtmak, çocukları bilgilendirmek şeklindedir. Ancak doğal yaşam alanlarından koparılan bu canlıların hayvanat bahçelerinde sergilenmesinin doğruluğu günümüzde tartışılırken; bundan elli, altmış yıl kadar önce bir canlı türü olarak insanların da sergilenmiş olduğunu görmekteyiz.

İsterseniz insan sergilenen hayvanat bahçelerinin hangi amaçla oluşturulduğunu ve bunların dünyadaki örneklerine bakalım.

Dünyadan İnsan Hayvanat Bahçeleri Örnekleri

Medeniyetin baş rolü olarak gördüğümüz Avrupa‘da, Afrikalılar, Uzak Doğulular ve Eskimolar’dan olan birçok insan, yakın geçmişte hayvanat bahçelerinde sergilenmekteydi. En medeni ülkelerden kabul ettiğimiz İngiltere, İsveç, Almanya, İtalya, ABD, Belçika ve Hollanda’ya aslında medeniyetin ne kadar geç geldiği açıkça görülmektedir.

“İnsan hayvanat bahçesi” olarak bilinen gösteriler, dünyanın dört bir yanından ancak özellikle Afrika’dan yerli halkların kaçırılmasıyla oluşturuluyordu. Genellikle, gösteriler için hayvanat bahçeleri tarzında inşa edilmiş köylerde sergileniyorlar ve aynı zamanda ödeme yapan halkın eğlencesi için farklı insan türü olarak sahne alıyorlardı.

Aşağıdaki fotoğrafta, 1900’lü yılların başlarında New York’ta bir hayvanat bahçesinde daire içinde oturanlar Filipinler yerlileridir. Beyaz Amerikalılar, bariyerlerin arkasından yerlileri izlemektedir:


Bir diğer fotoğraf ise Belçika’dan. Afrikalı olan küçük bir kız, 1958 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’de sergilenmekteydi. Tahta çitlerin arkasından onu izleyen ziyaretçiler, kendilerinden farklı gördükleri küçük kıza ekmek uzatmaktadırlar.


Bu fotoğraf ise Alman bir zoolog olan Lutz Heck, 1931 yılında Afrika’dan getirdiği anne ve çocuklarıyla bir filin önünde poz vermektedir.


ABD, Chicago‘da bulunan bu sergide ise, Eskimo bir kız çocuğu yanındaki köpekle birlikte Dünya Fuarında sergilenmekteydi.


Son fotoğraf da Fransa’nın başkenti Paris‘ten. 1931 yılında düzenlenen Paris Dünya Fuarındaki insan sergisi, döneminde büyük yankı bularak 34 milyon ziyaretçiye ulaşmıştır.Kaynaklar: Global Research, The Guardian, listelist.comexposingtruth.com, mirror.co.uk, spiegel.de


Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler