İngiltere’de İnternet Türkiye’den Yavaş İddiası

İngiltere’de İnternet Türkiye’den yavaş” iddiasını inceledik. Başbakan Binali Yıldırım, katıldığı bir etkinlikteki konuşmasında, İngiltere’deki İnternet hızının Türkiye’deki İnternet hızından daha yavaş olduğunu ifade etmiştir. Söz konusu iddia sabit genişbant İnternet hızı için doğru değildir. Ancak, mobil İnternet hızı için doğrudur.

ingilterede internet türkiyeden yavaş

Sabit Genişbant İnternet Hızı

Speedtest, Küresel İndeks raporları altında aylık olarak Dünya’da İnternet hızlarına dair verileri paylaşmaktadır. Kasım ayında da ülkelerin mobil ve sabit genişbant İnternet hızlarına dair veriler açıklanmıştır. Buna göre İngiltere, sabit genişbant İnternet hızında 50.90 Mbps indirme (download) hızına sahip ve listede 26. sırada yer almaktadır. Türkiye, sabit genişbant İnternet hızında 16.30 Mbps indirme hızına sahip ve 84. sırada yer almaktadır.

ingilterede internet türkiyeden yavaş 1
İngiltere’nin listedeki sıralaması
ingilterede internet türkiyeden yavaş 1
Türkiye’nin listedeki sıralaması

Mobil İnternet Hızı

Speedtest’in Kasım ayında yayınladığı aynı aylık rapora göre, mobil İnternet hızında İngiltere, 26.75 indirme (download) Mbps hızına sahip ve listede 43. sırada yer almaktadır. Türkiye ise mobil İnternet hızında, 31.20 indirme (download) Mbps hızına sahip ve listede 32. sırada yer almaktadır. Türkiye, bu araştırmaya göre mobil İnternet hızında sadece İngiltere’den değil, Fransa, ABD, İtalya, Almanya gibi birçok ülkeden daha hızlı İnternet’e sahiptir.

ingilterede internet türkiyeden yavaş 3
Türkiye’nin listedeki sıralaması
ingilterede internet türkiyeden yavaş 3
İngiltere’nin listedeki sıralaması

Dünya’nın En Hızlı İnternet’ine Sahip 10 Ülke

Hem statista hem de fastmetrics araştırma sitelerinin doğruladığı verilere göre, 2017’nin ilk çeyreği itibarıyla Dünya’nın en hızlı İnternet’ine sahip ülkelerin listelendiği grafik şöyle:

ingilterede internet türkiyeden yavaş


50
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

speedtest, fastmetrics, statista, doğru veri

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?