İngiliz Cerrahın Karaciğere İsim Yazdığı İddiası

İngiliz cerrah Simon Bramhall‘ın, hastalarının karaciğerine, kendisinin isim ve soy isminin baş harfleri olan S ve B harflerini kazıdığı iddiası son zamanlarda sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde konuşulmaktadır.

İngiltere, Birmingham’daki Queen Elizabeth Hastanesinde görev yapan Simon Bramhall hakkındaki iddialar doğrudur.


ingiliz cerrah simon bramhall karaciğer


Nasıl Ortaya Çıktı?

Karaciğer kanamalarını durdurmak için yüksek enerjili bir ışın olan argon lazeri kullanılan operasyonlarda, Simon Brahmall’ın bu şekilde karaciğer üzerine isimlerini kazıdığı düşünülmektedir.

Operasyonlarda kullanılan argon lazer, kanamaları durdurmak veya operasyon alanını çizmek ve karaciğer yüzeyini yakmak için tercih edilir. Normal şartlarda bunun bir zararının olmadığını savunan uzmanlar, işaretlerin zamanla kaybolduğunu söylemektedirler.

Ancak, bir kadın hastanın doktorlar tarafından takibi yapılırken iyileşmediği görülerek ve müdahale edilmiştir. Bunun üzerine kadının karaciğerinde SB harfleri yazdığı anlaşılmıştır.

Simon Bramhall’ın, karaciğere isim ve soy isim kazıma işlemini, sadece bu vakayla değil, aynı hastanede 12 yıldır gerçekleştirdiği düşünülmektedir.

2013 Yılında Görevden Alınmıştı

Birmingham Havalimanı’na düşen bir Cessna uçağının enkazından alınan karaciğeri kullanarak nakil işlemi gerçekleştiren Simon Bramhall, 2010 yılında yabancı basında yankı uyandırmıştı.

53 yaşındaki karaciğer cerrahı, BBC‘nin haberine göre, 24 aralık 2013 tarihinde 10 yılı aşkın görev yaptığı hastaneden uzaklaştırılmıştı. Simon’un hakkında çıkan söz konusu iddiaların soruşturulması için görevinden alındığı belirtilmişti. Yine de hastane tarafından disiplin soruşturması ile karşı karşıya kalan cerrah, soruşturma boyunca sessiz kalmayı tercih etmişti.

ingiliz cerrah simon bramhall karaciğer 2
Simon Bramhall’ın bir hastası olan Tracy Scriven

Görevden alınmasının ardından, başarılı ve ünlü bir doktor olduğu düşünülen Simon Bramhall’a bazı hastaları tarafından destek verildi. 2014 yılında Birmingham Mail’de haberi yapılan Tracy Scriven isimli bir hastası, cerrah için açılan soruşturmanın ve verilecek olan cezaların yanlış olduğunu belirtti:

Beni on yıl boyunca hayatta tuttu, beni ameliyat  ettiği günde iki hayat kurtardı. Nakilden beri sağlığım mükemmel. Baş harflerini nakledilen bir karaciğere koysa bile, gerçekten kötü mü? Bana yapsaydı umursamazdım. Adam hayatımı kurtardı.” dedi.

Ancak bunun üzerine, cerraha bir ceza verilmemiş ve 2014 yılının Nisan ayında, cerrahın işine geri dönmesine izin verilmişti. Bundan bir ay sonra, 2014 Mayıs’ta çalıştığı hastaneden istifa etti. Ardından BBC’ye, bir hata yaptığını ve özür dilediğini söyledi.

ingiliz cerrah karaciğere isim yazdı 2

Suçunu İtiraf Etti

Simon Bramhall, hakkında açılan soruşturmadan yıllar sonra suçunu itiraf etti. Lazer ışını operasyonuyla 2 hastanın karaciğerine isim ve soy isminin baş harflerini kazıdığını itiraf eden Bramhall, bedende fiziki hasar meydana getirmek için yapılan alternatif saldırılardan dolayı suçlanmamasını istedi.

Savcı, iddialar hakkında, anestezi uygulanan bir hastalara kasıtlı olarak kanun dışı bir uygulama yapıldığını ve bu hastaların karaciğerlerini işaretleme eylemlerin kasıtlı ve bilinçli eylemler olduğunu belirtti.

Yargıç Paul Farrer QC, söz konusu davanın “karaciğer yüzeyine yapılan hasar” ile ilgili olduğunu ve hastalara duygusal zarar vermediğini söyledi.

Ancak hastalara herhangi bir zararı olduğu düşünülmese de Simon’un yaptığı uygulama kamuoyu tarafından tepkiyle karşılandı. Ayrıca söz konusu eylem, çoğu hastalar tarafından güvenin kötüye kullanılması olarak düşünüldü.


Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: BBC, Birmingham Mail, Telegraph, University Hospitals Birmingham, Dailymail, The Guardian 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?