Hyperloop Projesi Nedir?

Hyperloop projesi nedir, kim tarafından geliştirilmektedir ve Hyperloop hakkında merak edilen soruları bu içeriğimizde ele aldık. Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren Hyperloop, yolcu ve yük taşımacılığı için geleceğin yüksek hızlı ulaşım projesidir.

Hyperloop Projesine geçmeden önce, Dünyanın en hızlı trenleri başlıklı içeriğimize göz atarak bilgi sahibi olabilir ve Hyperloop için planlanan hız sınırı ile diğer hızlı trenlerin hızları arasındaki farkı anlayabilirsiniz.

Hyperloop Nedir?

Hyperloop sistemi, ilk olarak Elon Musk tarafından 2013 yılında bir fikir olarak ortaya atıldı. Elon Musk’ın yolcuları ve yükleri taşımak için ortaya attığı fikir, kendisi tarafından yayınlanan 57 sayfalık online kitapla birlikte birçok kişiye ulaştı. Bu kitapta, Hyperloop fikrini detaylı şekilde anlatan Elon Musk, bu fikri gerçeğe dönüştürmek isteyen şirketleri davet etti. Özel yatırımcılar ve girişimciler de Musk’ın Hyperloop projesiyle alakalı planlar yapmaktadır.

Hyperloop, Musk’ın sözleriyle yeryüzünün üstünde veya altında, özel bir ortamın içerisinde bir tüp inşa etmek olarak tanımlanmaktadır. Hyperloop, kısa mesafeli hava ulaşımının bir alternatifi olarak önerilmekte olup, mevcut demir yolu ağlarından çok daha hızlı olması planlanan bir projedir. Zaman tasarrufuna ve kara yolu ulaşımındaki trafiğe çözüm olarak genelde raylı sistemler düşünülmektedir. Ancak raylı sistemlerde hız, istenilen düzeye ulaşamamakta ve buna en büyük engel de sürtünme kuvvetidir.

hyperloop nedir elon musk

Sürtünme kuvvetini en aza indirmeye çalışan Hyperloop sistemi, tekerleklerden uzak durmakta ve sistem için elektromanyetik alan yaratmaktadır. Hyperloop projesindeki trenlerin, mıknatıslarla birlikte çalışması ve alüminyum raylarla pasif manyetik kaldırma özelliğini kullanması planlanmaktadır. Böylelikle hıza bir engel olan sürtünme de minimum düzeye indirilmektedir.

Hyperloop, kapsüllerin veya kapların, vakum benzeri pompalanan bir tüp boyunca yüksek hızlarda ilerlediğini gösteren önerilen bir taşıma sistemidir. Projede, tren vagonları, ya manyetik kaldırma teknolojisini kullanarak adeta tüpün içinde yüzer ya da hokey masasına benzer şekilde, kayaklar kullanılarak yüzer.

hyperloop projesi nedir elon musk


Hyperloop Testleri ve Şirketler

Musk’ın roket girişimini yaptığı şirketi Space X, 2015 yılından bu yana Hyperloop‘ta kullanılabilecek kapsüller oluşturulması ve bunların test edilmesi için tasarım yarışmaları düzenlemektedir. Yarışmalara bugüne kadar 1000’den fazla özel girişimcilerin oluşturduğu veya üniversitelerin başarılı kişilerinden oluşan takımlar katılmış ve çeşitli tasarımlar yapılmıştır. Yatırım şirketlerinin de bu projeyi parlak görmeleri ve tasarımlara yapılan desteklerle birlikte rekabet ortamı başlamıştır.

Hyperloop alanında faaliyet gösteren, Hyperloop Transportation TechnologiesHyperloop One ve Elon Musk‘ın başında bulunduğu Boring Company adında üç önemli şirket vardır. Bu şirketlerin Hyperloop projesinde hangi noktada olduklarına kısaca bakacak olursak;

Hyperloop One

Bir havayolu şirketi olan Virgin‘in sahibi Richard Branson, Hyperloop projesine yatırım yapan girişimcilerin önünde gelmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Kanada, Finlandiya, Hollanda ve Hindistan’da projeleri bulunan Virgin Grup ve Hyperloop One ortaklığı, Las Vegas‘ın dışındaki DevLoop bölgesinde, tam ölçekli Hyperloop sistemleri testinin başarıyla tamamlamıştır. Dubai ile Abu Dabi arasındaki 87 kilometrelik mesafenin 12 dakikada aşılmasını sağlayacak olan projeye emirliklerde oldukça yüksek önem verilmektedir.

Test uygulamasındaki DevLoop’un tüp uzunluğu 500 metre ve tüpün çapı 3,3 metredir. Testle birlikte öngörülen yolculuk süresi, kara yolu ile gidildiğinde 7 saat 50 dakika olan Edinburgh-Londra arası, yapılması planlanan Hyperloop projesiyle 50 dakikadır.

Proje hayata geçirildiği takdirde, Hyperloop One‘ın kendi sitesinde bulunan bir uygulamayla, merak ettiğiniz şehirlerin birbirlerine kaç dakika ya da kaç saat uzaklıkta olduğu görülebilmektedir. Dünya üzerindeki herhangi iki şehir seçerek, Hyperloop sisteminin diğer ulaşım yollarına kıyasla sürelerine bakabilirsiniz. Aşağıdaki görselde, Ankara-İstanbul arasının tahmini ne kadar süreceği Hyperloop One‘a ve diğer ulaşım araçlarına göre verilmiştir.

hyperloop nedir istanbul ankara

Ankara – İstanbul arası tahmini süre, gelecekte hayata geçirilmesi planlanan Hyperloop sistemine göre 29 dakikadır. Aynı uzunluktaki yol, kara yolu ile gidildiğinde ise en az 4 saat 6 dakika olarak ölçülmüştür.


Hyperloop Ulaşım Teknolojileri (Hyperloop Transportation Technologies)

Bir Amerikan araştırma şirketi olan Hyperloop Ulaşım Teknolojileri, kısaca HTT olarak bilinmekte olup 2013 yılında kurulmuştur. HTT, Hyperloop projesinin sosyal arayüzünü geliştirmek için bilgisayar simülasyon kaynakları ve mimarlık ve kentsel tasarım için yüksek düzeyli mühendisleri, ekonomistleri, yöneticileri ve katkıda bulunan şirketleri bir araya getiren bir takım kurulmasına öncülük etmiştir. ABD, Güney Kore, Endonezya ve Çekya‘da çalışmalarını sürdürmektedir. 

2017 yılının Mart ayında HTT şirketi, ilk yolcu kapsülünü kurduğunu ve lokomotifin 30 metre uzunluğunda ve 2.7 metre çapında olacağını ayrıca teorik olarak saatte 1.200 kilometre hız yapacağını açıklamıştır.


The Boring Company 

Elon Musk tarafından kurulan The Boring Company, Hyperloop alanında projeler yürüten şirketlerin başında gelmektedir. The Boring Company, diğer şirketlerin Hyperloop projelerinden farklı olarak yer altında inşa edilecek bir sistem üzerinde çalışmaktadır.

hyperloop elon musk boring

The Boring Company, Londra Metrosunun ve diğer gelişmiş şehir metro sistemlerinin modernize ve daha hızlı bir versiyonuna benzer, hem kısa hem de uzun mesafeli seyahatler için bir yeraltı tüneli ağını da içeren çalışmalar yapmaktadır. Musk’ın Hyperloop ile yeraltı tünellerinin ardındaki fikir, bir yeraltı ağını oluşturarak yollardaki trafiği azaltmaktır. Büyük bir kısmı 125 mil/sa hızında olacak şekilde elektrikli patenlerle standart basınçlı tüneller oluşturulması planlanmaktadır. New York şehrinden Washington‘a arasında engebesi az olan uzun mesafeli rotalar için, 600 mil/sa kadar olması düşünülmektedir.

Ayrıca, The Boring Company’nin çalıştığı Hyperloop sisteminde, kara yolu ile en az 6 saat 11 dakika olan Los Angeles ile San Francisco arasının 36 dakikaya düşmesi planlanmaktadır.

Elon Musk’ın Instagram‘da yaptığı paylaşımda da Hyperloop projesinin test sürüşü  aşağıdaki videoda görülebilmektedir. Los Angeles‘ta hayata geçirilmesi planlanan proje için Elon Musk, lokomotifin saatte 125 mil (200 km/sa) hızla tüneli geçeceğini söylemektedir.


Kaynaklar: Hyperloop One, Virgin Hyperloop, The Boring CompanyTelegraph, Pocket-lint, Elon Musk Online Kitabı, Wired, Digital Trends, The Guardian, Instagram


[Toplam: 7   Ortalama: 4.3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?