Hulusi Akar’ın Kürdistan Bayrağı ile Aynı Masada Olduğu İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kürdistan bayrağı ile aynı masada bulunduğu iddiası doğrudur.

Toplantı salonundaki masada Türk bayrağı, Irak bayrağı ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı yer almıştır; ancak bu bayrağın terör örgütü PKK bayrağı ile karıştırılmaması gerekmektedir.

Başbakanı Neçirvan Barzani olan IKBY özerk bir yapıdır, kendine ait bir bayrağı bulunur.


 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani ile Almanya’da düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı kapsamında bir görüşme gerçekleştirmiştir. Toplantı salonundaki masada Türk bayrağı, Irak bayrağı ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağıyer almıştır.

Görüşmenin detayları ajanslara, “Türkiye, Irak ve IKBY (Irak Kürt Bölgesel Yönetimi) arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine işaret edilen görüşmede, başta ticaret olmak üzere tüm alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi vurgulandı. İki tarafın ayrıca terörle mücadele konularının ele aldığını bildiren IKBY basını, görüşmeyi olumlu olarak yorumladı.” şeklinde düşmüştür.

مەسرور بارزانی لە میونشن لەگەڵ وەزیری بەرگری تورکیا کۆبووەوە

Kurdistan24 paylaştı: 16 Şubat 2019 Cumartesi


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve PKK Arasındaki Fark

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi başkanı Mesut Barzani PKK için, “Vatana ihanet içindeki oluşum” demiştir. Pkk ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi pek çok konuda karşı karşıya gelmiş ve çatışma yaşamıştır.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Bayrağı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi veya Irak Kürt Bölgesi, yaklaşık 40.000 km²’den oluşan; Batı’da Suriye’ye, Doğu’da İran’a ve Kuzey’de Türkiye’ye komşu olan Irak Federasyonu’na bağlı, anayasal düzeyde varlığı olan özerk bir bölgedir. Başkenti Erbil’dir ve dünyada bu şekilde tanınmaktadır.

Başbakanı Neçirvan Barzani olan bölgesel yönetim özerk bir yapıdır, kendine ait bir bayrağı bulunur; terör örgütü Pkk ile karıştırılmamalıdır.


 

PKK ise, Türkçe tam adı ile Kürdistan İşçi Partisi, Türkiye’nin doğu ve güneydoğusu, Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeydoğusu ve İran’ın kuzeybatısını kapsayan bölgede devlet kurmayı amaçlayan ve bu amaçla söz konusu toprakların Türkiye sınırları dahilinde kalan kısmına sahip olabilmek için askeri hedeflere, köy korucularına ve sivillere karşı saldırılar düzenleyen yasa dışı ayrılıkçı silahlı örgüttür.

PKK; Türkiye’nin doğu ve güneydoğusu, Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeydoğusu ve İran’ın kuzeybatısını kapsayan bölgede devlet kurmayı amaçlamaktadır.

PKK Bayrağı

PKK; Avrupa Birliği ülkeleri, NATO, ABD, Avustralya, Japonya, Kanada, Kazakistan ve bölgedeki Türkiye, Suriye, Irak ve İran gibi birçok ülke ve uluslararası kuruluş tarafından terör örgütü olarak tanınmaktadır.

Marksizm-Leninizm ve Maoizm ideolojilerine sahip bir terör örgütü olan PKK bayrağı ile, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin bayrağı farklıdır.


Görüşmelerde Yer Alan Bayrak

Mesud Barzani ve Binali Yıldırım görüşmesinde de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağına yer verilmişti. Barzani’nin Türkiye ziyaretinden bir kare: 

Söz konusu iddia doğrudur. Toplantı salonundaki masada Türk bayrağı, Irak bayrağı ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı yer almıştır. Başbakanı Neçirvan Barzani olan IKBY özerk bir yapıdır, kendine ait bir bayrağı bulunur; terör örgütü Pkk ile karıştırılmamalıdır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?