Hipotenüs, Pisagor’un Karısının Adıdır İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bu paylaşım, 5 binden fazla beğeni aldı.

Söz konusu paylaşımda Hipotenüs’ün, ünlü filozof ve matematikçi Pisagor’un karısının adı olduğu iddia edildi.

Ancak kulağa eğlenceli gelen bu iddia doğru değildir. Hipotenüs kelimesinin etimolojisi ve Pisagor’un hayatı incelendiğinde söz konusu iddianın şehir efsanesi olduğunu görmek mümkün.


Pisagor ve Hipotenüs

Pisagor ya da Pythagoras, M.Ö. 570 — M.Ö. 500–490 yılları arasında yaşamış olan İyonyalı filozof, matematikçi ve Pisagorculuk olarak bilinen akımın kurucusudur. En iyi bilinen önermesi, kendi adıyla anılan Pisagor teoremidir. “Sayıların babası” olarak bilinir.

Bir dik üçgenin hipotenüsü, daima dik açının karşısındaki kenardır. Bu, bir dik üçgendeki en uzun kenardır. Diğer iki kenar karşı kenar ve komşu kenar olarak adlandırılır.

Üçgenin kenarlarının her birinin uzunluklarının karelerinin toplamı, üçgenin hipotenüsünün uzunluğunun karesiyle aynıdır.

Bilim, sanat, mühendislik ve mimarlıkta birçok uygulamaya sahip olan bu özellik Pisagor Teoremi olarak adlandırılmaktadır.


Hipotenüs Kelimesinin Etimolojisi

Fransızca hypoténuse (dik üçgende dik açının karşısındaki kenar) sözcüğü etimolojik olarak incelendiğinde Latince hipotenusadan geldiği görülebilir.

Yunancası da hipoteinousa/ hypoteinein olan kelime, hypo “alt” ekinin teinein germek” fiiliyle birleşmesi sonucu altından germe” şeklinde oluşmuştur.


Hipotenüs Kelimesini Platon da Kullanmış

 

Hipotenüs sözcüğünün Platon’un Timaeus’unda kullanıldığı bilgisini kaynaklarda görmek mümkün.

 


 

The Metaphysics of the Pythagorean Theorem adlı kitapta, hipotenüs teriminin Platon tarafından (Timaeus 54 D’de) ya da bir başka yerde kullanıldığı bilgisi yer alıyor.


Pisagor’un Karısının Krotonlu Theano Olduğu Söyleniyor

 

Kaynaklara bakıldığında, Pisagor’un karısının filozof Krotonlu Theano olduğu bilgisine rastlanıyor. Hatta Theano’nun filozof değil, besteci ve şair olduğu; ikilinin 5 çocuk sahibi olduğu da rivayet edilen bilgilerden.

Eski kadın filozofların anlatıldığı Ancient Women Philosophers: 600 B.C.-500 A. D. isimli kitapta da Theano’nun Pisagor’un karısı olduğu bilgisi yer alıyor.

 

Bazı kaynaklar ise Pisagor’un hiç evlenmediğini, Theano’nun ise Pisagor’un öğrencisi olduğunu söylüyor.

Her ne kadar Pisagor’un evli olup olmadığı bilgisi net değilse de, hayatındaki kadının isminin ‘hipotenüs’ olmadığı ortada.


 

Tüm bilgiler ele alındığında, hipotenüsün Pisagor’un karısının adı olduğu iddiasının eğlenceli bir şehir efsanesinden öteye geçmediği görülüyor.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9kaynak10kaynak11

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler