Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?

Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman kutlanır?” başlıklı yazımızı sizler için hazırladık. Hıdırellez birçok toplumda bilinen, Türk toplumunda da kutlanan baharı simgeleyen mevsimlik bir bayramdır. Hıdırellez günü , Gregorn takvimi yeyani Miladi takvime göre göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas’ın buluştuklarına, tabiatın canlanıp, insanların dileklerinin gerçekleştirildiğine inanılır.

Hıdırellez’in Hikayesi

Hıdırellez’in hikayesi” hakkında farklı rivayetler vardır. İnsanların çoğu şöyle olduğuna inanırdı; Hızır ve İlyas, yaşadıkları yerdeki hükümdarın ordusundaki 2 askerdir. Hükümdar ordusuyla beraber ölümsüzlük suyunu aramaya başlamıştır. Hızır ve İlyas birlikte ölümsüzlük suyunu ararlarken, bir su başında durup çantalarından yemek için kurumuş balığı çıkartmışlar. Denizden gelen dalgayla balığa deniz suyu sıçramıştır. Balık ellerinde canlanıp ve suya atlamıştır. Böylelikle Hızır ve İlyas ölümsüzlük suyu yani Ab-u Hayatı bulmuşlardır. Deniz kenarında bir anda bir melek belirmiştir. Hızır ve İlyas’ın kıyamate kadar yaşayacaklarını, Hızır’ın karada, İlyas’ın denizde ihtiyacı olanlara yardım edeceğini bildirmiştir.

Hızır ve İlyas Allah yolunda olan çok inançlı ve iyi insanlardı.

Hıdırellez Gelenekleri

Hıdırellezde insanlar bahtlarınında açıldığını düşünür. Ve törenler düzenler. Bu törenler şu şekildedir;

  • Hıdırellez törenlerine İstanbul ve civarında “baht açma”.
  • Denizli ve civarında “bahtiyar”
  • Türkmen ve Yörükler de “mantıfar”
  • Balıkesir ve civarında “dağara yüzük atma”
  • Edirne ve civarında “niyet çıkarma”
  • Erzurum ve çevresinde “mani çekme” adı verilir.

Anadolu’nun bazı yerlerinde, dileklerin kabul olması için kurban kesme,oruç tutma ve sadaka vermekte yaygındır. Kurban ve adaklar Hızır hakkı için olur. Çünkü bütün hazırlıklar Hızır’ın onlara da gelmesi içindir.

Hıdırellez’de Neler Yapılır?

Hıdırellez’de neler yapılır?” sizler için derledik. Hıdırellez’de akşam ezanıyla birlikte kağıda dilekler yazılır ve çizilir. Dilek duasıyla birlikte kağıdı, gül ağacının toprağına gömebilir, dalına asabilirsiniz. Sabah uyanır uyanmaz gül ağacına bıraktığınız kağıdı gidip koyduğunuz kağıt alınıp suya bırakılır.

5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkatılmaz.

Hıdırellez günü evin kapıları açılır ve genç kızların çeyizlik sandıklar açılıp, eve bereket dolsun, kızımız iyi bir evlilik yapsın diye dua ederler.

Yiyecek içecek kaplarının, cüzdanların ve neye bolluk gelmesini istiyorlarsa onların ağzını açıp yatarlar.

Anadolu‘da hıdırellez akşamında ev hanesinde bulunan her kişi için, 7 tane nohut ya da 7 tane fasulye dikilirdi. Yıl boyunca kişinin başına gelecek tüm kötülüklerin bu fasulye veya nohutun başına geleceğine inanılırdı.

Hıdırellez günü ateşten atlamak da oldukça bilinen bir gelenektir. Dinle bir alakası yoktur. Ateşten atlamanın nazardan ve hastalıktan koruduğuna inanılırdı.

Doğa ve insan sevgisi Hızır ve İlyas için çok önemlidir. Onlar doğayı ve iyiliği sever, bereketi temsil eder. Bu yüzden kutsallıklarına inanılan dinsel varlık olarak görülürler.

Kimi ise 5 Mayıs gecesi, abdest alıp, Allah rızası için 2 rekat namaz kılıp, onlar için dua edip yatarlar.

Hıdırellez Duası Nedir?

hıdırellez nedir hıdırellez duası nedir

Hıdırellez duası nedir?” Hıdırellez dilek duası şu şekildedir:

Hıdırellez dilek duası şöyledir; Bismillahirahmanirahim, Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Yazının PDF için tıklayınız.

Nevruz yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Nevruz Nedir? Neden Kutlanır?


Kaynak; sabah.comengelliler.biz/forumtimeturk.com


Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler