Herkesten Alınacak 90 TL Vatandaşlık Aidatının Kanunen Kabul Edildiği İddiası

Herkesten Alınacak 90 TL Vatandaşlık Aidatının Kanunen Kabul Edildiği İddiası başlıklı yazımızda, her vatandaştan yıllık 90 TL vatandaşlık aidatı alınacağı iddiasını inceledik.

Facebook’ta Yılmaz Özdil ve Onurlu Yazarlar isimli sayfanın yaptığı paylaşıma göre, TBMM’de sabaha karşı kabul edilen bir kanun teklifine göre her vatandaştan 90 TL vatandaşlık aidatı alındığı iddia edilmiştir. Ancak bazı yayın organlarının yaptığı haberlerde ve sosyal medyada sıkça gündeme gelen vatandaşlardan 90 TL aidat alındığı iddiası doğru değildir. 

vatandaşlık aidatı 90 tl

Facebook’ta 23 bin üzerinde paylaşılmış ve 7 bin civarında beğeni almış olan paylaşım, daha önceki dönemlerde de ara ara gündeme gelmiştir. 10 Mayıs 2018 tarihinde yapılan bu paylaşım, bundan bir yıl önce 9 Mayıs 2017’de de Twitter‘dan paylaşılmıştır.


90 tl vatandaşlık aidatı iddiası


Vatandaşlardan 90 TL aidat alınması iddiası, 2016 yılı içinde konuşulan ve 2017’de dağıtılmasına başlanan yeni kimlik kartlarının basılmasıyla ortaya çıkmıştır. Elektronik imza hizmeti veren kuruluşlardan biri olan E-Güven’in Genel Müdürü Can Orhun’un Mayıs 2016’da yaptığı;

“Yeni kimlik kartlarının üzerinde elektronik imzaya ayrılmış bir alan var. Bolu’da pilot uygulamada bu işi yaptık. İsteyenler e-imzasını kimliğine yükleyebilecek. Bunun karşılığında da yıllık 80-90 lira gibi bir ödeme yapacak. Bir anlamda kira ödeyecek” açıklamasıyla gündeme gelmiştir.

Bu açıklamaya göre, hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalardaki sistemlere entegre olabilecek ve çeşitli alanlarda kullanılabilecek elektronik imzayı talep eden kullanıcılar için 90 TL gibi bir meblağ ödenebileceği belirtilmiştir. Bu meblağın, kartlardaki farklı özellikler ileri dönemlerde gerçekleştirildiğinde, kullanıcıların talepleri doğrultusunda alınacağı düşünülmektedir. Ancak bu bedelin vatandaşlardan, kesinlikle kanunen ya da zorla alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

Yeni kimlik kartlarından 2016, 2017 ve 2018 yılları içinde, vatandaşlık aidatı alınmasına ilişkin herhangi bir kanun teklifi ya da tasarısı yoktur. TBMM kayıtlarında, yeni kimlik kartları için 90 TL gibi bir ödeme yapılması bilgisi bulunmamaktadır. Son üç yılda, mayıs ayında yapılan paylaşımlar için, TBMM’nin sayfasında kabul edilen kanunlar arasında da, iddiayla ilgili herhangi bir kanuna rastlanmamıştır.


vatandaşlık aidatı 90 tl yeni kimlik iddiası


Yeni kimlik bedelleri ise, kimlik yenileme, kimlik değişimi gibi işlemlerde 2018 yılı itibariyle 18 lira 50 kuruş olmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde ve Resmi Gazete‘de yayımlanan Muhasebat Genel Müdürlüğünün tebliğinde, 2018 yılı için kimlik kartı değiştirme bedelleri yer almaktadır. Vatandaşların yeni kimlik almaları ya da başka bir durum için 90 TL ödeyecekleri iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Facebook, Twitter, BirGünResmi Gazete, TBMM, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü


[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?