Her 15 Dakikada Bir Yudum Su İçmenin Koronavirüs Enfeksiyonunu Önlediği İddiası

Son günlerde sosyal medya ve WhatsApp gruplarında pek çok defa paylaşılan haberlerde, her 15 dakikada bir yudum su içmenin, koronavirüs enfeksiyonuna yakalanma riskini ortadan kaldırdığı iddiası yer aldı.

Bu tavsiyenin Japon bilim insanları tarafından verildiği ve düzenli su yudumlamanın COVID-19 hastalığına neden olan koronavirüsün solunum sistemine girmesini önleyebileceği iddia edildi.

Ancak söz konusu iddia doğru değildir.

Su, Koronavirüsün Akciğerlerinize Girmesini Engellemez

COVID-19’un vücuda doğrudan ağızdan veya burundan girerek solunum sistemini enfekte ettiği doğrudur. Bu gerçek, hem sık sık el yıkamak hem de yüzünüze dokunmaktan kaçınmak için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önerilerinin merkezinde yer almaktadır.

Bu viral tavsiyedeki iddia, virüs zaten ağzınızdaysa suyun onun yıkamasına yardımcı olacağıdır. Sağlık görevlileri herhangi bir enfeksiyona yakalanıldığı takdirde bol su içmeyi önermektedir; ancak su yudumlamanın bir virüsün solunum sistemine bulaşmasını engellediği fikrini destekleyen hiçbir kanıt yoktur.

Vanderbilt Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. William Schaffner’e göre, daha fazla su içmek, genel sağlığınız için iyi olsa da, kimsenin koronavirüsü yakalamasını engellemeyecektir. Schaffner, Associated Press’e, “Bu sizi daha iyi hissettirir; ancak sizi doğrudan komplikasyonlara karşı koruduğuna dair açık bir belirti yok” açıklamasında bulunmuştur.


UTHealth’deki McGovern Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr.Sanan Wootton, KHOU’ya su yudumlamanın mideye taşıyarak enfeksiyonu önleyeceği iddiasını destekleyecek hiçbir veri bulunmadığını söylemiştir.

 

Hiçbir kanıt iddiayı desteklemediğinden, düzenli olarak su yudumlamanın COVID-19 enfeksiyonunu engellediği iddiasının yanlış olduğunu söylemek mümkün.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?