Hapşırınca Kalp Durur İddiası

Hapşırınca kalp durur mu?” sorusunun cevabını yazımızdan okuyabilirsiniz. Sağlıkla ilgili birçok yanlış söylenti söz konusudur ve bunlar zamanla şehir efsanesi haline gelmiştir. Bunlar arasında en çok konuşulanlardan biri olan hapşırınca kalbin durduğu iddiası doğru değildir.

hapşırınca kalp durur mu, hapşırık kalbi durdurur mu, hapşırınca kalp ne kadar durur

Hapşırık Kalbi Durdurur Mu?

Hapşırık, sinir uçlarındaki gıdıklanma hissiyle başlar ve beyne, burnu tahriş eden bir şeyden kurtulması gerektiğine dair bir mesaj gönderir. Hapşırmanın gerçekleşmesi için beyin, derin nefes alma komutu verir ve göğüs kafesi gerilir. Daha sonra akciğerlerdeki havanın basıncı artar, gözler kapanır ve dil, üst damağa baskı uygular. Ani bir şekilde burundan hızlıca nefes salınmasıyla da hapşırma sonlanır. Tüm bunlar hapşırma anında vücutta gerçekleşmektedir. Peki hapşırınca kalbin durduğu efsanesi nereden çıkmıştır? Aslında hapşırma öncesinde, göğüsteki basınç seviyesinin artmasıyla, kan akışı ve kalp atış hızı etkilenir. Peki kalp durur mu? Hayır. Ancak göğüste yükselen basınç, hapşırma sırasında kuvvetle nefes verirken düşer ve dolayısıyla kalp kısa bir süreliğine durmuş gibi hissettirebilir. Ancak gerçekte kalp durmamaktadır.

Amerikan Kardiyoloji Kolejinin eski başkanı Dr. Richard Conti, hapşırınca kalpte ritim atlaması gibi bir hissin oluştuğunu ve hapşırma esnasında kalbin durduğuna dair efsanenin de bu sebepten dolayı ortaya çıkmış olabileceğini ifade etmiştir.

Hapşırınca Neden “Çok Yaşa” Denilir?

Peki insanlar neden birisi hapşırdığı zaman (kültüre göre söylem değişse de) iyi bir temennide bulunuyorlar? Mesela “çok yaşa” ya da “God bless you (Tanrı sizi korusun)” gibi ifadeler kullanıyorlar. Bununla ilgili olarak birden fazla sebebin varlığı konuşulmaktadır. Bunlardan ilki, 1347-1351 yılları arasında Avrupa’da birçok kayba yol açan Büyük Veba Salgınına (Kara Veba) ilişkindir. Buna göre, Kara Veba’nın belirtileri arasında şiddetli öksürük ve hapşırma da olduğu için, birisi hapşırdığında “Tanrı sizi korusun” temennisinde bulunuluyordu. Bunun nedeni de Büyük Gregorius olarak bilinen Papa 1. Gregorius’un bir kişi hapşırdığında, “Tanrı sizi korusun” denilmesini tavsiye ettiğini, çünkü bu duanın kesin ölümler dışında insanları koruyacağını söylediğine inanılmasıdır.

Bir diğer gerekçe ise batıl inançlarla bağlantılı olarak “Tanrı sizi korusun” denildiğine ilişkindir. Buna göre, eskiden bazı insanlar ruhun, hava şeklinde olduğuna ve vücudun kafa kısmında toplandığına inanmaktaydı. Bu yüzden birisi hapşırdığında “Tanrı sizi korusun” denilmediği takdirde, ruhun vücuttan yanlışlıkla atılabileceğine inanılıyordu. Bazı eski inanışlara göre ise, hapşırmak, kötü ruhları vücudun dışına çıkartmaktaydı. Dolayısıyla birisi hapşırdığında, o kişiden ayrılan kötü ruhun başkalarına bulaşarak, onları tehlikeye atacağına inanılıyordu. Bu yüzden bu kültürü benimseyen insanlar, “Tanrı hepimizi korusun” diyerek, hem hapşıran kişiyi hem de çevresindekileri kötü ruhlardan koruduklarına inanıyorlardı.Kaynaklar:

loc.gov, scienceabc, livescience, winchesterhospital, uamshealth 

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler