Halkın Prensesi Diana’nın Dramatik Yaşamı

Halkın prensesi Diana’nın dramatik yaşamı, yalnızca birkaç kişi tarafından biliniyordu. Diana, 1993 yılında konuşma eğitmeni tarafından çekilen bir dizi videoda yaşamına dair şeyler paylaşmıştı.

Ölümünden 20 yıl sonra trajik yaşamından pek çok ayrıntının ortaya çıkmasının ardından, Lady Diana’nın kitleleri kendisine bağlayan gücünün kraliyet ailesinden değil, onun samimi kişiliğinden kaynaklandığı bir kez daha gün yüzüne çıktı.
lady diana

1 Temmuz 1961 yılında Sandringham, Birleşik Krallık’ta doğan Diana Spencer, kraliyet kökenli, aristokratik bir İngiliz ailesinden gelmiştir. İngiltere ve İsviçre’de eğitim görmüştür.

29 Temmuz 1981 yılında, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in oğlu Galler Prensi Charles (1948) ile Saint Paul Katedrali’nde evlenmiştir. Yaşamı ve evliliği kadar ansız ve çoğu insana göre şüpheli görülen ölümüyle de dünya gündemine oturan Lady Diana, 31 Ağustos 1997 tarihinde 36 yaşındayken hayata veda etmiştir. Diana ve Prens Charles’in çocukları, Prens William ve Harry’dir.


Lady Diana’nın Evliliğe Zorlanması ve Prens Charles ile Nişanlanması

Evliliğe “itildiğini” iddia eden Diana, video kayıtlarında durumu şu ifadelerle anlatmış:

“Evet, ailem evliliğin harika olduğunu düşündü. Arkadaşlarım da öyle. Charles‘in ailesi de öyle yaptı.”charles

“Beni sevdiler, misafir olduğum zamanlarda bana çok iyi davrandılar… Yani durum gelinleri olduğumda değişti, çünkü pozisyonlar değişti.”

Diana, 1981’de nişanlarını ilan etmek için verdikleri TV röportajını hatırlatarak, “Birisiyle nişanlandığınızda, onu seviyorsunuzdur düşüncesiyle yetiştirildim.” diyor.

charles
Prens Charles, Prenses Diana ve Kraliçe 2. Elizabeth

“Ve en olağanüstü şey, nişanımızı ilan ettiğimiz gün müthiş bir röportaj gerçekleştirdiğimizdir.”

Röportajı yapan adam, ‘Charles’e aşık mısın?’ diye sorduğunda Diana: “A, ne kadar ahmakça bir soru! Evet, elbette.” dediğini söylüyor.

Buna karşılık Prens Charles: “Sevmek her ne anlama geliyorsa.” demişti. Diana bu sözleri hatırlayarak: “Bu beni tamamen şaşkına çevirdi. Ne tuhaf bir soru… yani cevap, diye düşündüm. Ah Tanrım! Kesinlikle benim için bir travmaydı.” diyor.

Charles’in bu cevabına itiraz edip etmediği sorulduğunda ise Diana, “Hayır, cesaret edemedim.” diyor.

Diana’ya korkup korkmadığı sorulduğunda ise: “Korkmuş olmalıyım, evet. Biz evlenmeden önce yalnızca 13 kez görüştük.” diyor.


Camilla

Charles ve Diana, Charles’in Camilla Parker Bowles‘le olan ilişkileri de dahil olmak üzere skandalla dolu mutsuz bir evlilik geçirmişti. Charles ve Diana 1996’da boşanmış, Diana 1997’de trajik bir şekilde ölmüştü. 2005 yılına gelindiğinde ise Charles ve eski metresi Camilla resmi bir evlilik yaptılar.

Lady Diana, nişanlandığından boşandığı güne kadar kocası Prens Charles ve onun metresi Camilla’nın gizli aşkından ötürü mağdur olmuştur. Bu konular üzerine şunları dile getirmiştir:

“Kayınbabam (Edinburgh Dükü) kocama: ‘Eğer evliliğiniz yürümezse, beş yıl sonra Camilla’ya her zaman geri dönebilirsin.’ dedi.”

Diana
Prens Charles ve Camilla Parker

“Tam olarak bu demektir ki… Gerçekten, evliliğimizden önce bir şeylerin olduğunu biliyordum.”

1985’te Charles’in Bayan Camilla Parker Bowles’le olan ilişkisini yeniden keşfettikten sonra Kraliçe’ye nasıl gittiğini anlatan Diana, “Hanımefendiye gittim ve hıçkırarak ağladım. Ve dedim ki, ‘Ne yapacağım, sana geldim, ne yapacağım?’ Kraliçe bana, ‘Ne yapman gerektiğini bilmiyorum, Charles umutsuz bir vaka.’ dedi. Ve işte bu bana çok yardımcı oldu! Bir daha kraliçeden yardım istemedim, çünkü… İlk seferde yardımını alamazsam bir daha asla istemem.” diyor.

“Ve bu yüzden, yıllar geçtikçe kraliçe ve diğerleri, ‘Diana hiç konuşmuyor, bu yüzden ona neler olduğunu asla bilemeyeceğiz, aptal kız.’ tavrına büründü.”


Diana’nın Kraliyet Yaşamı

Diana, eşi Prens Charles ve onun ailesinden destek görmediği yalnız ve mutsuz geçen günlerini şöyle anlatmış:

“Kendisine bağırıp çağıracağım, ya da beni saracak, beni dinleyecek kimsem yok. “Ben… ağlarken… insanların bana, ‘O kadar da kötü olamaz’ ya da ‘Seni anlıyoruz’ demelerine dayanamıyorum. Kimse duruma dahil olmadıkça anlayamaz. Bu kendi yalnızlığınızdır ve başkalarının söyledikleriyle ölçülemez.”

Eşinin ilgisinden mahrum olan Diana, bu yakınlığa kavuşabilmek için hamileyken kendisini merdivenlerden attığını da itiraf ediyor. Buna karşılık Prens Charles’in daha fazla sinirlendiğini ve kendisiyle hiçbir şekilde ilgilenmediğini söylüyor.

Charles

“Her düştüğümde tekrar kalktım, ama onların oyununda onları yendiğimi hissediyorum, oyunlar söz konusu olduğunda beni kendime getirecek kimse yok, bunu ancak yine kendim yapabilirim.”

Prenses Diana, eşi Prens Charles’ın metres sahibi olmak istediğini de anlatıyor ve onun, “Bütün Galler prenslerinin metresi olmuştu. Metresi olmayan tek Galler Prensi olmak istemiyorum” dediğini söylüyor.


Bulimia 

Video kayıtlarında Prenses Diana, insanların televizyonda ve dergilerde, onun “tombul” görünümü hakkında yorumlar yapmasından sonra katı bir diyet izlemeye başladığını itiraf ediyor. Ayrıca Prens Charles’in de kilo aldığını ima ettiğini anlatıyor. Bu sebeple diyet yapmaya başlayan ve duramayan prenses, çok erken yaşlarda bir yeme bozukluğu olan bulimia hastalığına yakalanmıştı.Charles

Evlilikleri büyük karışıklığa uğradığında yeme sorunları daha da kötüleşmiş, prenses gitgide zayıflamıştı. Diana, bulimia hastalığına yakalandıktan sonra yaşadığı sıkıntıları şu sözlerle dile getiriyor:

“Ve onlar (Kraliyet Ailesi) evliliğimizin başarısız olmasını bulimia hastalığıma bağladılar ve bu düşüncelerinin değişmesi uzun zaman aldı.”

“Reddedildiğimi söyledim, bu aile için yeterince iyi olmadığımı düşündüm, bu yüzden suçu kendi üstüme attım.”

“Alkol bağımlısı olabilirdim, bu daha belirgin bir tepki olurdu. Anoreksik olabilirdim, ki bu daha da açık olurdu. İhtiyatlı olmayan gizli bir şey yapmaya karar verdim. Herkese zarar vermek yerine kendimi incitmeyi seçtim.”

“Tuhaf olan şey, bulimik olduğumda öfkeli olamama rağmen, öfkemin bu şekilde çıktığını düşünüyordum.”

“Öfkeden dolayı hasta olduğum zamanlardan sonra hep daha iyi hissederdim; sonrasında pasif ve çok sessiz olurdum.”


Koruma

Lady Diana, açıkça koruması Barry Mannakee‘ye atıfta bulunarak, ancak ismini belirtmeyerek şunları söylüyor: “Bu ortamda çalışan birisine derinden aşık oldum ve o şimdiye kadar sahip olduğum en müthiş adamdı.”

“Her zaman onu görmeyi bekliyordum. O etrafımdayken sadece mutluydum. Onunla kaçıp buradaki yaşamımdan vazgeçme düşüncesinden mutluluk duyuyordum. Buna inanabiliyor musunuz?”

Mannakee, Diana’nın koruması olduğu dönemde motorsiklet kullanırken bir kaza geçirmiş ve hayatını kaybetmişti. Diana, korumasına birinin çarptığını ve onun kasten öldürdüğünü düşündüğünü söylüyor.

charles
Lady Diana ve koruması Barry Mannakee

Diana’ya, hayatı ve prenses olmasaydı ne yapmak isterdi sorusu sorulduğunda: “Bir dansçı olmak isterdim (ve bu olmasaydı da), insanlarla bir arada, aynı düzeyde iletişim kuracak bir halde olurdum.” diyor. Yaptığı hayır işleri üzerine ise kıkırdayarak: “Yapacak başka bir şeyim yok ki..” diyor.


Andrew Morton, Diana’yı şöyle anlatıyor:

“Her zaman capcanlı bir mizah duygusu vardı.”

Kendisiyle olan konuşmalarını kayıt altına alan Morton, her kayıtta 20 dakika kadar boyunca, Wales prensesinin acayip hikayesini dinledi: Yalnızlığı, umutsuzluğu, kocasının (bir arkadaşının karısı olan) Camilla Parker Bowles ile olan ilişkisi, hastalıkları ve intihar dürtüleri…

“Charles ile adı duyulan prenses Diana, Charles metresiyle kalırken kendi başına yaşıyordu. Bu dayanılmazdı.”charles

“Diğer kadınların aksine, çocuklarını alıp eşinden ayrılma özgürlüğü de yoktu.”

“Özgürce ve açık konuşuyordu. Son konuşmamızda bahsettiği intihar girişimleriyle ilgili sorularını yanıtladıktan sonra, bir seferinde inanılmaz derecede samimi bir tavır sergiledi. Şaka gibi davranıyordu. Yaptığımız röportaj üzerine,  ‘Andrew benim ölüm ilanımı çok iyi yazmıştı’ dedi.”

“Prens William, çocukluğunda bir keresinde başından yaralanıp hastaneye kaldırılmıştı. Diana oğluyla birlikte hastanede kalırken, Prens Charles halka açık bir görevi yerine getirmek için operaya gitmişti. Bu olay onun aile yaşantısını özetleyen durumlardan yalnızca biriydi.”charles

“Diana, biz onunla röportaj yapıp sesini kaydettiğimiz zamanlarda, ‘gri adamlar’ olarak adlandırdığı, İngiltere’nin CIA eşdeğerindeki ajanları yüzünden endişe duyuyordu. Kensington Sarayı‘ndaki oturma odasında böcekler (dinleme cihazı) vardı. Prenses endişelenmekte haklıydı. Prens Charles ve Wales Prensesi Diana ile ilgili iyi bir yazı yazdıktan kısa bir süre sonra ofisim basıldı; dosyalar dağıtıldı, ancak kamera dışında hiçbir şey çalınmadı.”


(Andrew Morton, Galler Prensesi hakkında yazılmış tek resmi biyografi olan “Diana: Onun Gerçek Hikayesi” kitabının yazarıdır. Kitap 16 Haziran 1992’de serbest bırakıldıktan sonra, tüm zamanların en çok satan biyografisi haline gelmiş, 10 milyon kopyası satılmış ve 27 dile tercüme edilmiştir.)


Lady Diana’nın Ölümü

Lady Diana, 31 Ağustos 1997’de Paris’teki Pont de I’Alma yolu tünelinde yaşanan korkunç bir otomobil kazasında hayatını kaybetti. 36 yaşında trajik yaşamı sonlanan Diana, ölümüyle dünya sahnesinde yeri doldurulamayacak bir boşluk bıraktı. Daima, ‘Normal olmak istiyorum’ diyen Diana’nın, kraliyet ailesinin bir üyesi olarak normal bir hayat sürmesi olanaksızdı. Gözler önünde olan hayatının bilinmeyenleri, nispeten daha fazlaydı.charles

Boşandığı günden ölümüne kadar medyanın gözü Diana’nın üzerinde olmaya devam etti.

İngiltere’de ve dünyanın dört bir yanında çok sevilen Diana’ya “Halkın Prensesi” adı verilmişti. Dünya çapında neredeyse bir milyar kişi 1981’de Prens Charles ile evlenmesini izlemişti. Prenses, çocuklar, evsizler, engelliler ve HIV / AIDS’li insanlar için gerçekleştirilen sayısız organizasyonlara katılması ve hayır işleriyle tanınıyordu.

Kraliçe II. Elizabeth, Diana’nın ölümünden bir hafta sonra “Ona hiç rastlamamış, ancak onu tanıdığını hisseden milyonlarca insan Diana’yı hatırlayacak.” demiştir.prenses

Galler Prensi Charles ile evliliği, sadakatsizlik söylentileriyle dolup taşmış ve 1996’daki boşanma, kraliyet ailesiyle olan ilişkisi üzerinde kamusal bir baskı oluşturmuştu; bu da özel hayatıyla ilgili spekülasyonlara neden olmuştu.

Sonuç olarak, öldürüldüğü günden beri komplo teorileri devam etmektedir. En yaygın fikirlerden biri, Charles ve Diana boşandıktan sonra kızdırılıp utandırılmış olan kraliyet ailesinin kazayı düzenlediği yönündedir. Sevgilisi Mısırlı işadamı Dodi Al Fayed‘in babası Muhammed dahi, oğlu ve Diana’nın ölümünün kraliyet destekli planlanmış olduğunu iddia etmiştir.

Ölümü de hayatı kadar tartışmalı olan Diana’ya ve sevgilisine neler olduğu hakkında hemen komplo teorileri ortaya atıldı.

Prenses Diana’nın ölümüyle, eski evi olan Buckingham Sarayı‘nda bayrağın hemen yarıya indirilmemesi ise daha fazla şüpheye sebep oldu.

cenaze
Diana’nın oğulları Prens William, Prens Harry ve eski eşi Prens Charles cenazede

1981 yılında Prens Charles ile evlenmesinden bu yana Lady Diana İngiltere ve dünya için çok sevilen bir figür haline geldi. 36 yaşında ölen prensesin cenazesi büyük üzüntü ve gözyaşlarına sahne olmuştu. Cenazesi de düğünü gibi tüm dünya tarafından izlenmiştir.

Prenses, evliliğinden sonra çeşitli kamu görevleri üstlenmişti. Galler Prensesi olarak, Prens Charles’e resmi görevlerinde yardım etmiş, çok sayıda hayır kurumunun ve organizasyonun başkanı, kurucusu ya da üyesi olmuştu. Diana, uluslararası hayır kurumları için fon arttırma çalışmalarıyla ve 20. yüzyılın son dönem ünlüsü olarak tanınmıştı. Ayrıca 1989’dan ölümüne kadar yaptığı sayısız hayır işlerine ve destekçisi olduğu hayır kurumlarına ek olarak, çocuklar için kurulan Great Ormond Street Hastanesi’nin de başkanıydı.

‘Halkın Prensesi’ Diana’nın hikayesi, bir dizi belgesele konu olmuştur.


Fotoğraflarla Prenses Diana

charles
Genç Diana, İskoçya’da annesinin evinde

charles
Lady Diana ve Prens Charles’in Nişan Pozu

charles


Charles
Prenses Diana ofisinde

charles
Prenses Diana, oğulları William ve Harry ile

Charles
Penses Diana, oğlu William ile puzzle yapıyor

charles
Prenses Diana, Yeni Zelanda’da düzenlenen ilk yurtdışı turunda

charles
Hayırsever Diana Afrika’da

KAYNAKLAR

dailymail  bmsf  nypost   cbsnews  mirror  elledecor   townandcountrymag   express

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?