Haliç’in Dibinin Altın Dolu Olduğu İddiası

Her ülkede yeraltı hazinelerine dair şehir efsaneleri vardır.

Bizdeki şehir efsanesi de şu şekilde: ”Haliç’in dibi altın doluymuş; Japonlar, ‘Haliç’i temizleriz, ama çıkan ne var ne yok bizim olur’ demişler.

Efsaneye göre, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, Japonlara Haliç’i temizletmek istemiş, Japonlar temizlemek karşılığında Haliç’in dibinde çıkacak her şeye talip olmuşlar. Hal böyle olunca da, proje askıya alınmış. Bunun sebebi ise, Bizanslıların İstanbul’un fethi sırasında, altınlarının Türklerin eline geçmesindense, denize atmalarıymış. Ayrıca, Osmanlı’dan kaçan İmparator Jüstinyen’in gemisi de Haliç’ten çıkmadan batmış; altınlarla birlikte suya gömülmüştür. Yine efsaneye göre, Osmanlı döneminde, seferden dönen kalyonlardan bazıları (yelkenle ve kürekle yol alan savaş gemilerinin en büyüğü), ganimetlerini karaya çıkaramadan batmıştır. Başka bir söylentiye göre ise, dipteki altın değil, çok değerli bir seramik çamuruymuş. Yine efsaneye göre, kuyumcu dükkanlarından çıkan atık kanalları Haliç’e boşalıyormuş. Ayrıca İstanbul kuşatılınca, kuyumcu sahipleri malları düşmanın eline geçmesin diye altınlarını Haliç’e atmış. Böylece, Haliç’in dibinde tonlarca altın yatmaktaymış.

haliçte altın

Oysa, Haliç’in temizlik süreci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde “Haliç Çevre Koruma Projesi” ismiyle yeniden başlatılmıştır. 1997’de yapılan ihale ile Haliç temizliğini Amerikan Türk ortak yapımı bir şirket almış, temizlik sonucunda ilk etapta tarama yapılmış ve 5 milyon metreküplük çamur, döşenen dev borularla Alibeyköy’deki eski taş ocaklarına pompalanmıştır. 1997’de başlayan bu çalışma 1999’da tamamlanmıştır. Bu süreçte altına rastlanmamıştır. Hazine efsanesine ilişkin yapılan bir ihbara göre, Haliç’te bulunan sözde 50 ton altının eritilmiştir. Polisin başlattığı incelemede, iddiayı kanıtlar nitelikte bir belge bulunmamıştır. Tünelin her noktasını inceleyen polis ekipleri definecilerin bulduğu iddia edilen 50 ton altının izine rastlayamamıştır.

Haliç’in dibinde bulunduğu söylenen 50 ton altın efsanesi hakkında tarihçiler, bu bölgede küçük kalıntılar olabileceğini söylüyor ancak, 50 ton altının bulunmasının imkansız olduğunun altını çiziyor. Bölgede Bizans imparatorunun yazlık saray ve kasırlarının bulunduğunu ifade eden tarihçiler, bu kadar çok altının olduğuna ihtimal vermediklerini söylüyor.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı konuya ilişkin: “İstanbul’un belli yerlerinde hep altın çıkardı eskiden. Mesela Cerrahpaşa’da her kazıda altın çıkardı. Çünkü orası hem Bizans hem Osmanlı devrinde varlıklı sınıfların oturduğu bölgeydi. Hasköy’de de aynı durum olabilir. Haliç’te Bizans gemilerinin battığı da biliniyor. Ama balçığın içindeki gemiye tünelle ulaşılamaz tabii. 50 ton altın da çok fazla. Bildiğim kadarıyla Amerika‘nın keşfinden sonra bu kadar çok altın bulundu.” açıklamasını yapmıştır.

“Tarihte Hasköy” kitabının yazarı Doç. Dr. Süleyman Faruk Göncüoğlu: “Hasköy civarında Bizans dönemine ait yazlık saray ve kasır yapıları bulunduğu kaynaklarda geçer. Buradaki sarnıç da bu yapıların alt mimarisi olabilir. Altın bulunup bulunmadığı konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Halkımızda tarihi kalıntının olduğu yerde hazine bulunduğu algısı var. Sırlar ilgi uyandırıyor. Bu kadar büyük hazine olsaydı, şimdiye dek ortaya çıkardı diye düşünüyorum.” demiştir.bizans

Haliç’in dibindeki altınlar konusunda bir başka rivayete göre, Fatih İstanbul’u fethettiği zaman, Bizanslılar gizli hazinelerini Türklere bırakmamak için, “Kutsal hazinelerimizi Türklere vereceğimize denize dökeriz.” derler. Hazinelerini Avrupa’ya kaçırmaya çalışan bazı Bizanslıların başına türlü olaylar gelir. Hazineye sahip olmaya çalışan bir Rum, eşkiyalar ve birtakım kervan sahipleri olur. En sonunda ‘Kutsal Bizans Hazinesi’ Bilecik’in Küplü Köyü yakınlarındaki Kısık Kaya’da bir kuyuya gömülür. Bahsi geçen Rum, eşkiyalar tarafından işkence edilerek öldürülünce hazinenin yerini bilen kimse kalmaz.

Rivayetin doğruluğu bilinmez, ancak Kısıklı Kaya’da yapılan çalışmalar sırasında böyle bir kuyu ortaya çıkmıştır.


yüzde 30 dogrula.org doğruluk yüzdesi 5'lik sistem %30

Kaynaklar: Tarihkomplo   Hurriyet    Gphaber    Kuplukoyu

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler