Gün Batımında Gökyüzünde Spiral Şeklinde Bulutların Oluştuğunu Gösteren Fotoğraf İddiası

 

ILKGUL MENZIL isimli Instagram kullanıcısının paylaştığı bu fotoğraf, yaklaşık 58 bin kez beğenildi, bine yakın yorum aldı.

 

Fotoğraf, gün batımında gökyüzünde spiral şeklinde oluşan bulutları gösteriyor; ancak ufukta gerçekleştiği gösterilen bu görüntü iddiası doğru değil. Video ve görüntü, dijital fotoğraf düzenleme programıyla oluşturulmuştur.

Bu görüntü seyahat fotoğrafçısı İlkgül Menzil tarafından oluşturulmuş ve “Fırtınalı Günbatımı” yorumuyla Facebook hesabında da paylaşılmıştır. Menzil görüntünün gerçek olmadığını; fotoğrafın kendisi tarafından düzenlendiğini “edited by me” yorumuyla ifade etmiştir.

Fotoğrafçı görüntünün “canlı versiyonunu” kendi Instagram sayfasında paylaştığını söylediği görselin dijital olarak oluşturulduğuna dair ipucu niteliğinde bir yorumda da bulunmuştur.

 


 

Ayrıca, viral olan görüntünün alternatif bir versiyonuna ulaşmak mümkün. Ancak bu görüntünün kim tarafından çekildiği bilgisi net değildir.

 

 

Kullanıcının Instagram sayfasında dijital programlarla oluşturulmuş pek çok fotoğraf görmek mümkün. Bu görüntünün de gerçek olmadığı; fotoğraf üzerinde düzenleme yapıldığı anlaşılmaktadır.

 

Kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak3kaynak4

[Toplam: 2   Ortalama: 3.5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?