Gün Batımında Gökyüzünde Spiral Şeklinde Bulutların Oluştuğunu Gösteren Fotoğraf İddiası

 

ILKGUL MENZIL isimli Instagram kullanıcısının paylaştığı bu fotoğraf, yaklaşık 58 bin kez beğenildi, bine yakın yorum aldı.

https://www.instagram.com/p/BLuH80WjvE9/?taken-by=ilkgulmenzil

 

Fotoğraf, gün batımında gökyüzünde spiral şeklinde oluşan bulutları gösteriyor; ancak ufukta gerçekleştiği gösterilen bu görüntü iddiası doğru değil. Video ve görüntü, dijital fotoğraf düzenleme programıyla oluşturulmuştur.

Bu görüntü seyahat fotoğrafçısı İlkgül Menzil tarafından oluşturulmuş ve “Fırtınalı Günbatımı” yorumuyla Facebook hesabında da paylaşılmıştır. Menzil görüntünün gerçek olmadığını; fotoğrafın kendisi tarafından düzenlendiğini “edited by me” yorumuyla ifade etmiştir.

Fotoğrafçı görüntünün “canlı versiyonunu” kendi Instagram sayfasında paylaştığını söylediği görselin dijital olarak oluşturulduğuna dair ipucu niteliğinde bir yorumda da bulunmuştur.

 

https://www.instagram.com/p/BSWCjiQDAh9/?utm_source=ig_embed


 

Ayrıca, viral olan görüntünün alternatif bir versiyonuna ulaşmak mümkün. Ancak bu görüntünün kim tarafından çekildiği bilgisi net değildir.

 

 

Kullanıcının Instagram sayfasında dijital programlarla oluşturulmuş pek çok fotoğraf görmek mümkün. Bu görüntünün de gerçek olmadığı; fotoğraf üzerinde düzenleme yapıldığı anlaşılmaktadır.

 

Kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak3kaynak4

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler